banner6

Fakıbaba karnesini açıkladı

Bütün Türkiye'de öğrenciler karne sevinci yaşarken Şanlıurfa Belediye Başkanı Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba da 8 yıllık karnesini açıkladı.

Fakıbaba karnesini açıkladı
Fakıbaba karnesini açıkladı

 

SEDAT ATİLLA

ŞANLIURFA-Bütün Türkiye’de öğrenciler karne sevinci yaşarken Şanlıurfa Belediye Başkanı Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba da 8 yıllık karnesini açıkladı. Başkanlık dönemindeki çalışmasını düzenlediği basın toplantısında slayt eşliğinde anlatan başkan Fakıbaba’nın park bahçedeki karne notunun çok yüksek olması dikkat çekti.Park bahçedeki başarısını alt yapı ve üst yapı çalışmalarında da gösteren Fakıbaba, Çevre ve temizlik konularında da oldukça başarılı olduğu görüldü.

Fakıbaba, Hilton Otel’de düzenlediği basın bilgilendirme toplantısında 2004 yılında başkanlık koltuğuna oturmadan önceki yapılan çalışmaları rakamlarla verdi ardından 2011 ve 2012 yılında yaptığı çalışmaların rakamlarını açıkladı. Fakıbaba’dan önce ve Fakıbaba’dan sonraki Şanlıurfa’yı anlattığı slaytta “Taşra Kentten Dünya Kentine” sloganını kullandı.

 

PARK VE BAHÇE ÇALIŞMALARINDA CUMHURİYET TARİHİNİN REKORU KIRILDI

 

Fakıbaba park ve pahçe çalışmaları ile şu ifadeleri kullandı “Yıllardır yeşile, park ve bahçeye hasret olan Şanlıurfa, 2004 yılından itibaren sayısız park bahçeye kavuştu. Yaşanabilir Şanlıurfa için Park ve Bahçe Müdürlüğümüz yürüttüğü çalışmalarla Cumhuriyet tarihinden 2004 yılın a kadar toplam 275370 metre kare alanda yapılan 42 adet park sayısını 2004 ile 2011 yılları arasında 182 adet park ve 17 adet refüj, kavşak ve kenar bant yaparak toplamda 1067118 metrekarelik alanı yeşillendirdi. Her yıl 1 milyon çiçeği kentin ana arterleriyle buluşturan Park Bahçe Müdürlüğü Şanlıurfa’nın Gaziantep, Diyarbakır ve Mardin geliş gidiş yönlerine de binlerce ağaç dikti. Şehrin giriş ve mevkilerinde yaptırdığı şelaleler ile Şanlıurfa’ya güzel bir görünüm kazandıran Park Bahçe Müdürlüğümüz, şehrin muhtelif mahallerinde gençler ve çocuklar için semt sahaları ile sporun her dalında gençlerin ve çocukların vakit geçirmesini sağlamıştır. Şanlıurfa’da en büyük değişimlerden biri ise bozkır görünümlü alanların yeşillendirilmesiyle gerçekleşti. Şehrin 0.715 ile kişi başına 1 metrekareyi bile bulmayan yeşil alan oranı 2011 yılı sonu itibariyle 2.343 metrekareye ulaştı.”

 

ŞANLIURFA’NIN ALT YAPI ÇITASI YÜKSELDİ

 

Şanlıurfa’nın alt yapı grafiğinin yükseldiğine dikkat çeken Fakıbaba bu konuda “ Cumhuriyet Tarihinden 2004 yılına kadar Şanlıurfa’da Yağmursuyu Drenajı 3 kilometreydi. İçme Suyu direnajı 550 kilometreydi. Kanalizasyon ise 600 kilometreydi. Yani toplamda Şanlıurfa’nın 1153 Kilometrelik alt yapısı yapılmıştı. Ama biz 2004 yılında göreve geldiğimizden 2012 yılına kadar 1001 kilometrelik alt yapı yapmış bulunmaktayız. Hatırlarsınız eskiden bir yağmurda vilayet önü Akçakale yolu seller sular içinde kalırdı. Ama yürüttüğümüz çalışmalarla o manzaraları arşivlere kaldırdık.”dedi

 

ÜST YAPIDA AÇILAN YOLLAR VE GENİŞLETİLEN YOLLAR ŞEHRE NEFES ALDIRDI

 

Basın bilgilendirme toplantısında üst yapı çalışmalarına da değinen Fakıbaba 2004 yılından 2012 yılana kadar 797 bin ton asfalt kullanarak 475 kilometrelik yol yaptıklarını ifade etti.

Mahalle ve ara sokaklarda ise 8 yılda 4 milyon metreküp kilit parke taşı döşediklerinin de altını çizen Fakıbaba, 2012’deki asfalt hedeflerinin 60 bin ton olduğunu açıkladı.

Son üç yılda 11 yeni yol açtıklarını 3 yol da genişlettiklerine dikkat çeken Fakıbaba, 8 yılda ise 26 yeni yol açtıklarını 15 yol da genişlettiklerini vurguladı. 2012 yılında da 16 yolda asfalt çalışması yapacaklarını 4 farklı noktada berkitme yol çalışmasında bulunacaklarını aktaran Fakıbaba, Diyarbakır Yolu, Fuar Caddesi, Harran Kapı Yolu ve Merkez Ortaokulu Yolu Cevheri Parkı Arası Yol’u da genişleteceklerini söyledi.

Bahçelievler 2. sokakta yürüttükleri çalışmaların Cengiztopel ve 4. Sokakta devam ettiğini vurgulayan Fakıbaba son 8 yılda da 10 tane semt sahası yaptıklarını anlattı.

 

TÜRKİYENİN EN TEMİZ ŞEHİRLERİNDEN BİRİYİZ

Fakıbaba, çevre ve temizlik konusunda Şanlıurfa’yı Türkiye’nin en temiz şehirlerinden biri yaptıklarını ifade etti. Fakıbaba Çevre ve Temizlik konusunda yaptıkları çalışmalar konusunda da şu ifadeleri kullandı” 68 mahallemizi, 553 Temizlik işçisi, 59 Araç Filomuzla günlük 400 ton çöp 2500 kğ tıbbi atık topluyoruz. Her gün 800 Km'ye denk gelen mesafeyi süpürüyoruz. Yılda ortalama 1000 ton tıbbi atık toplanıyor. Yalnızca 2011 yılı içerisinde 142000 ton katı atık toplandı. Temizlikle mücadele eden personel yılda 2 kez sağlık taramasından geçiriliyor. Başarılı temizlik işçileri çeşitli hediyelerle de ödüllendiriliyor.2004 yılı öncesine kadar çöpler 3 günde bir toplanırken şimdilerde tüm cadde ve sokaklar günlük olarak süpürülüyor, çöpler günlük toplanıyor. Her gün ortalama 400 ton çöp toplanıyor. Her gün 260 km. Ana arter, orta refüj ve kaldırımlarıyla beraber haftalık ve günlük programları dahilinde araç ile süpürülüyor. Yine 2004 yılı öncesine kadar dar ara sokaklarda merkeplerin çöp topladığı Şanlıurfa’da şimdilerde mercedes araçlarla temizlik yapılıyor.  Şanlıurfa’da günde 2500 kilogram tıbbi atık toplayan çevre temizlik işleri müdürlüğü yılda 1000 ton tıbbi atık topluyor. Çevre ile temizlikle bu kadar mücadele veren personel yılda 2 kez sağlık taramasından geçiyor. Başarılı temizlik işçileri çeşitli hediyelerle de ödüllendiriliyor.

Her gün 260 km. Ana arter,orta refüj ve kaldırımlarıyla beraber haftalık ve günlük programları dahilinde araç ile süpürülüyor.Günlük temizlenen alan 800 km. Yani Şanlıurfa ile Ankara arasındaki mesafe kadar.”

 

İLAÇLAMA EKİBİ ARAZÖZLERLE ÇALIŞIYOR

Şanlıurfa’da eskiden sinekten şikayetlerin çok olduğunu hatırlatan Fakıbaba vektörle mücedele konusunda önemli mesafe aldıklarını ve artık ilaçlamayı arazözlerle yapmaya başladıklarını ifade etti. İlaçlama konusundaki çalışmalarını ise Fakıbaba şöyle anlattı:” Halkın ortak yaşam alanlarında fiziksel olarak 55 eleman, 41'i sırt pompası, 5 ulv ve 1 mis blover cihazı 3 holder 2 kanal sisleme cihazı ile mücadele ediliyor. 5 arazözle de hayvancılığın yapıldığı mağara önlerindeki gübrelik alanlar ilaçlanıyor. Ayrıca gübrelik alanlar kireçleniyor. Dedeosman, Topdağı ve Ekber dağlarında 20 bine yakın büyükbaş hayvanın barındığı yaklaşık 400 mağara ve çevresinde ilaçlama çalışması her yıl düzenli olarak yapılıyor. Yalnızca 2011 yılı sonu itibariyle söz konusu bölgede 3536 ton gübre taşınmıştır. Taşınan bu gübreler katı atık toplama merkezimizde bertaraf edildi. Kentte hayvancılığın yapıldığı 11 mahallede şark çıbanın oluşumuna neden olan tatarcık sinekleriyle mücadelede de önemli bir mesafe alındı.Böylece Şark çıbanında önemli bir düşüş yaşandı. Etkin kimyasal ve fiziksel mücadele sonucu (hastalık taşıyıcı) vektör mücadelesinde başarı yakalandı. Hayvancılığın yoğun olduğu Eyyübiye bölgesinde 2011 yılı içerisinde vatandaşlardan toplam 22 kamyon tezek alınıp; buna karşılık 50 ton kömür dağıtıldı. Toplanan tezekler ilaçlanıp imha edildi.”

Güncelleme Tarihi: 01 Ocak 1970, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42