banner6

Fırsat bulamayanlara fırsat

SODES destekli engellilere hizmet verecek olan 'Her Şey Bir Gülücük İçin Derneği' hizmete girdi

Fırsat bulamayanlara fırsat
Fırsat bulamayanlara fırsat

 

ADANA(İLKHABER) - “Her Şey Bir Gülücük İçin Derneği”nin Kalkınma Bakanlığı tarafından Sosyal Destek Programı (SODES) kapsamında finanse edilen “İşitme Engelliler İletişim Merkezi” düzenlenen törenle açıldı. Türk işaret dili, bilgisayar, denizcilik ve salsa kursları, dikiş-nakış ve yaz kursları verilecek olan merkezin işitme engellilerin yanı sıra işiten insanların işsizlik ve eğitim sorununa çözüm bulmak, gelişim fırsatları yetersizliğini gidermeyi amaçladığı bildirildi.

Adana’da yaşayan işitme engellilerin potansiyelini ortaya çıkarmak için yaşama geçirilen İşitme Engelliler İletişim Merkezi’nin açılışı Vali Yardımcıları Fikret Deniz ve Halis Arslan ile Dernekler İl Müdürü Recep Kurtoğlu’nun katılımıyla gerçekleştirildi. Vali Yardımcısı Deniz, gönüllülüğün önemine vurgu yaparken, Proje Koordinatörü Basri Yıldız merkezin amaçları hakkında bilgiler verip dünyada ve Türkiye’deki işitme engelliler arasındaki meslek ve başarı farklarını anlattı.

Thomas Edison ve Beethoven gibi dünyaca tanınan kişilerin de işitme engelli olduğunu anımsatan Yıldız, işitme engelliler için yapılması gereken tek şeyin onlara başarıyı yakalama fırsatını sağlamak olduğunu söyledi.

İşitme Engelliler İletişim Merkezi’nin amacının işitme engellilere yeni bir dünya açmak, onları topluma kazandırmak, dünyayı tanımalarını ve olanakları keşfetmelerini sağlamak,  istihdam yaratıp onları üretim zincirine dahil etmek olduğunu ifade eden Proje Yürütme Kurulu Üyesi John Scott ise şöyle konuştu:

“Bunun için onların, iletişim becerilerini geliştirebilmek için doğal dilleri olan işaret dilini kuvvetlendirmek gerekiyor. Birçok işitme engelli kişinin ne yazık ki okuma yazması çok iyi değil bu nedenle okuma - yazmayı da öğretmek gerekiyor. Ayrıca bilgisayar, dikiş - nakış, takı - tasarım, resim, dans, yelkencilik gibi mesleki eğitim kurslarıyla yeteneklerini ortaya çıkarmalıyız.

Kursların tamamının ücretsizdir. Türkiye’deki işitme engellilerin en büyük eksikliği özgüvenin olmayışıdır. Asıl yapmak istediklerimizin birisi de işitme engellilerin özgüvenlerini sağlamaktır.

Kurslarımızın dışında çok önemli bir programımız daha var. O da işe yerleştirme programı. Bu program için bir kişi, işitme engellilere iş arayacak! Şirketlerle birebir görüşülecek ve iş olanağı yaratmak için birlikte çalışılacak. Biz bir ‘rehabilitasyon'merkezi değiliz, çünkü işitme engelliler hasta veya problemli insanlar değil, sadece duyma yetisi bulunmayan normal insanlar.”

Güncelleme Tarihi: 01 Ocak 1970, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42