banner6

Geleceğimi Çöpe Atma Projesi başladı

Uçan Balon Çocuk ve Gençlik Derneğinin çocukların katılımıyla ekolojik farkındalığın arttırılması amacıyla hayata geçirdiği çevre ve iklim değişikliği konularına odaklanan AB projesi “Geleceğimi Çöpe Atma!” başladı.

Geleceğimi Çöpe Atma Projesi başladı

ADANA(İLKHABER)-Uçan Balon Çocuk ve Gençlik Derneğinin çocukların katılımıyla ekolojik farkındalığın arttırılması amacıyla hayata geçirdiği çevre ve iklim değişikliği konularına odaklanan AB projesi “Geleceğimi Çöpe Atma!” başladı. Proje tanıtımı için Çukurova Gazeteciler Cemiyetinde bir basın toplantısı düzenlendi, ardından projenin ilk çalışma ekibi toplantısı da gerçekleştirildi.

Basın toplantısına Uçan Balon Çocuk ve Gençlik Derneği Başkanı Prof. Dr. Fazilet Aksu’nun yanı sıra Proje Koordinatörü Doç. Dr. Çiğdem Çam, yönetim kurulu üyeleri ve proje ortağı Polonya Kalkınma Politikaları Vakfından (Development Policy Foundation) Wojciech Szpociński ve Sylwia Szparkowska da katıldı.

AB Mali Desteği ve Polonya Kalkınma Politikaları Vakfı Ortaklığı

Prof. Dr. Fazilet Aksu, 25 yıldır Adana’da çocuk sorunlarıyla ilgili faaliyet gösteren ve çeşitli projeler gerçekleştirmiş olan Uçan Balon Çocuk ve Gençlik Derneğinin yeni projesinin T.C. Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı tarafından Avrupa Birliği mali desteğiyle uygulanan Sivil Toplum Destek Programının üçüncü dönemi kapsamında hibe desteği aldığını belirtti. Aksu, 1 Nisan 2021 tarihinde başlayan ve 15 ay sürecek olan projeyi Çukurova Genç İş Adamları Derneği (Çukurova GİAD) ve Polonya’dan Kalkınma Politikaları Vakfı (Development Policy Foundation) ortaklığıyla hazırladıklarını ve uygulayacaklarını ekledi. 

Doç. Dr. Çiğdem Çam ise yaptığı bilgilendirmede, proje kapsamında Adana’da ekoloji, çevre ve iklim değişikliği konularında etkili şekilde çalışarak sivil toplum kuruluşlarının kurumsal kapasitelerini de artırmayı, çocukların geleceğini etkileyen bir sorun olarak çevre hakları ve iklim değişikliği konusunda toplumun her kesiminde farkındalık yaratmayı hedeflediklerini söyledi.

11-18 Yaş Aralığındaki Çocuklar ve Gençler Yer Alacak

Projede Adana’da yasayan 11-18 yaş aralığındaki çocukların ve gençlerin aktif olarak yer alacağını açıklayan Doç. Dr. Çam, faaliyetlere katılan çocukların ve gençlerin, Adana’da öne çıkan çevre sorunları ve iklim değişikliği konularında bilgileneceklerini ve projenin farklı sektörlerdeki üretim süreçlerini doğrudan gözlemleyip anlamalarını sağlayacağını sözlerine ekledi. Proje faaliyetleri arasında çocuk ve gençlerin çevre dostu tarım uygulamaları olduğunu söyleyen Doç. Dr. Çam, gerçekleştirilecek etkinliklerle, AB üye ülkelerinden çevre ve iklim değişikliği odaklı politikalar, eğitimler ve eylem planlarından elde edilen deneyim ve bilgi birikiminin Adana’ya ve ülkemize aktarılacağını söyledi.

İklim İçin Eğitim Çalışma Ekibi Toplantısı

Basın toplantısı ertesinde “Geleceğimi Çöpe Atma! projesinin ilk “İklim için Eğitim” Çalışma Ekibi toplantısı da Uçan Balon Spor Tesislerinde gerçekleştirildi. Çalışma ekibinin başlıca amacının 11-18 yaş grubuna yönelik uygulanabilir bir çevre ve iklim değişikliği eğitim müfredatının hazırlanması olduğu vurgulandı. Sivil toplum kuruluşlarından, akademisyenlerden, eğitim sektöründen ve ilgili kamu kuruluşlarından otuzun üzerinde katılımcıyla gerçekleştirilen ilk toplantıda çalışma ekibi kendilerini tanıtırken projeye alanlarıyla ilgili nasıl katkı sunacakları konusunda bilgilendirme yaptı.  

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42