banner6

Genç avukatların ruhsat heyecanı

Adana Barosunda ruhsat heyecanı yaşandı. Staj dönemini başarıyla tamamlayan 19 avukat düzenlenen törenle ruhsat aldı.

Genç avukatların ruhsat heyecanı

F. Metin MARACI

ADANA (İLKHABER) – Adana Barosunda ruhsat heyecanı yaşandı. Staj dönemini başarıyla tamamlayan 19 avukat düzenlenen törenle ruhsat aldı. Stajyer avukatlar Ali Metehan Olgun, Taner Kart, Mehmet Asil Yılmaz, Elif Simav Özergin, Fatma Nur Okuyucu, Muhammet Raşit Bilgili, Servet Yağmur Erkan, Gülderen Cezayirli, Hazal Altıparmak, Okan Yıldırım, Furkan İpek, Berna Altuntaş, Başak Dokak, Camsu Özfidan, Esra Göbelek, Fatmanur Akıncı, Merve Özçalışkan, Osman Fatih Ateş, ve Ömer Murat Erdil ailelerinin de katıldığı törenle meslek yeminlerini ederek, cübbe giydikten sonra ruhsatlarını aldı.

Geniş katılımla yapılan törene, Adana Barosu Başkanı Av. Veli Küçük, Genel Sekreter Av. Semih Gökayaz, Sayman Av. İlknur Önal Tarkan, Yönetim Kurulu Üyeleri; Av. Timur Ortatepe,  Av. Nevzat Elçi, Av. Furkan Kılıç ile genç avukatların aileleri katıldı.

Törenin açılış konuşmasını yapan Baro Başkanı Av. Veli Küçük, ruhsat törenlerinin unutulmayacağı bir an olması açsından önemsediklerini belirterek, “Uzun bir eğitim ve staj evresini başarıyla tamamladılar. Meslektaşlarımı, ailelerini ve bilgi ve deneyimlerini genç meslektaşlarımla paylaşan büro avukatlarımızı kutluyorum. Evlatlarınızla ne kadar gurur duysanız azdır. Umarım onların daha nice başarılarına hep birlikte ortak oluruz” dedi.

Adana Barosu’na kayıtlı 3 bin ve 565 stajyer avukatla büyük bir aile olduğunu belirten Av Veli Küçük, “Bu mesleğin vakarına uygun davranmak hepimizin görevi ve sorumluluğudur. Hepinizin başarılı birer Avukat olacağınıza inancım tamdır. Mesleğe yeni adım atan genç meslektaşlarıma başarılı, uzun, kazançlı bir meslek hayatı diliyorum” diye konuştu.

Türkiye Barolar Birliği’ne yaptı çağrıya da değine Av. Veli Küçük şöyle konuştu;

“Avukatlık Kanunu’nun 115. maddesinin 2. fıkrasında yer alan “10 baronun yönetim kurullarının yazılı başvurusu üzerine olağanüstü genel kurul toplanır” şekil şartını Türkiye Barolar Birliği yerine getirmiyor.

Hak, hukuk, adalet kavramı, yargı bağımsızlığına dair endişeler ve kuvvetler ayrılığına dair şeklen ve içerik boyutuyla da sakıncalı unsurları en derin bir şekilde yaşadığımız günlerde hukukçular ve hukuk kurumları bu hassasiyeti çok üst düzeyde ortaya koymalı ve hukuk dilini kullanmalıdır. 

Bizler söz ve ifade sanatının temsilcisiyiz. Bir hukuk kurumunun da en üst organı da genel kuruldur. Kimse de bu genel kurul toplantısından kaçmamalı ve endişe etmemelidir. Bu talebi yineliyoruz. Bu hukuksuzluğun devam etmesi halinde, Barolar TBB’deki görev yapan mensuplarını geri çağırarak, oradaki faaliyetlerini hukuksuzluk sona erinceye kadar askıya alacak tavır geliştirecekler. Ülkemizdeki tüm hukukçuları ve Baroları İstanbul veya Ankara’da büyük bir toplantıya davet edilecektir”

Konuşmanın ardından Baro Başkanı Av. Veli küçük tarafından toplu halde yemin eda eden genç avukatlara cübbelerini; Av. Turgay Erol, Av. Tayyar Yılmaz, Av. İsmail Demirdüzen, Av. Ceyda Yüzçelik Uzunoğlu, Av. Remziye Arslan Kaya, Av. Yalçın Erkan, Av. Mustafa Özkan, Av. Mehmet Ataş, Av. Selman Oğuz, Av. Ali Rıza Kıyıksan, Av. Veysel Demir, Av. Ahmet Münir Altıparmak, Av. Semih Nazik, Enize Derdiyok, Av. İlnur Önal Tarkan, Av. Nevzat Elçi, Av. Sergen Can, Kadir Can Şahin, Av. Tevhide Yılmaz ve Av. Murat Aydın giydirdi.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER