banner6

Gıda güvenirliği önemli

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Özden Güngör, yaşanan olayların tarımsal üretim ve gıda güvenilirliğinde önemli bir eksiklik olduğunu, bu olayda en çok zararı üretici ve tüketicinin göreceğine dikkat çekti.

Gıda güvenirliği önemli

Serhat ŞANLI/ÖZEL HABERADANA (İLKHABER) - Ispanaktan kaynaklandığı belirtilen zehirlenmelere dikkat çeken TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Özden Güngör, “Yaşanan olaylar tarımsal üretim ve gıda güvenilirliğinde önemli bir eksiklik olduğunu göstermekle birlikte bu olayda en çok zararı üretici ve tüketici görecektir. Önümüzdeki dönemde ıspanak üretiminde önemli bir azalış olacağını ve fiyatların bu arzdaki azalış nedeniyle artacağını şimdiden söyleyebiliriz” dedi.

İçeriğinde bulundurduğu besin değerli açısından sağlığa oldukça faydalı bir sebze olan ıspanak; A, C, D ve K vitaminlerinin yanı sıra demir, iyot, potasyum, sodyum, kalsiyum, bakır, çinko, protein ve folik asit açısından da oldukça zengin içeriğe sahiptir.

Türkiye, ıspanak üretiminde dünyada 4'üncü sırada yer alıyor. Birinci sırada Çin, ikinci sırada ABD, üçüncü sırada ise Japonya geliyor. Ancak geçtiğimiz günlerde ıspanakla ilgili yaşanan zehirlenme hadiseleri vatandaş açısından kaygı yaratmasının yanı sıra, 4 liradan 1 liraya kadar düşen fiyatlar üreticiye de zarar verdi.

Ispanak üretimi ve yaşanan olaylara dikkat çeken TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Özden Güngör, “Ispanaktan kaynaklandığı ifade edilen zehirlenme, üretim aşamasından başlayarak sofraya gelinceye kadar birçok aşamadaki etkenlerden kaynaklanmış olabilir" dedi.

Dünyada ıspanak üretiminde Türkiye’nin önemli yere sahip olduğuna değinen Güngör, “Ispanak ülkemizin birçok yöresinde yetişen bir sebzedir. 2018 yılında 225 bin ton olan ıspanak üretiminin yaklaşık yüzde 26’sı İzmir’den, yüzde 14’ü Ankara’dan gerçekleştirilmiştir. Türkiye’de yaklaşık 160 bin dekarı aşan alanda ıspanak üretimi yapılmaktadır. Üretim yapılan alanların yüzde 22’si İzmir’dedir.

1960’lı yılların başında 100 bin tonun altında olan ıspanak üretimi, 2000’li yıllarda 200 bini tonu aşmıştır. Ispanak üretim alanları aynı dönemde 10 bin hektardan 17 bin hektara ulaşmıştır” diye konuştu.

Yaşanan olayların tarımsal üretim ve gıda güvenilirliğinde önemli bir eksiklik olduğunu, bu olayda en çok zararı üretici ve tüketicinin göreceğine dikkat çeken Güngör, önümüzdeki dönemde de ıspanak üretiminde önemli bir azalış olacağını ve fiyatların bu arzdaki azalış nedeniyle artacağına değinerek şöyle konuştu;

“Dünya ıspanak üretimi 2017 yılında 28 milyon ton olmuştur. Türkiye dünya ıspanak üretiminde dördüncü sırada yer almaktadır. 2017 yılında üretimin yaklaşık yüzde 92’si Çin’de gerçekleştirilmiştir.

2017 yılında dünyada 930 bin hektar alanda ıspanak üretimi yapılmıştır. Ispanak üretimi yapılan alanların yüzde 79’u Çin’de bulunmaktadır.

Ispanak Dış Ticaretimiz

2018 yılında 4 bin 700 ton ıspanak ihracatı karşılığında 3.8 milyon Dolar ihracat geliri elde edilmiştir.  En fazla ihracat yapılan ülkelere arasında Yunanistan yüzde 31, Birleşik Krallık yüzde 25’lik paya sahiptir.

Ispanak ihracatımız gönderilen ürünlerin formlarına göre incelendiğinde, en fazla ihracatın dondurulmuş ürün formunda olduğu görülmektedir. Ispanak İthalatımız oldukça düşük olup, 2019 yılının ilk sekiz ayında toplam 9 ton olarak gerçekleşmiştir.

Ülkemizde son dönemlerde yaşanan birçok olay bizleri şaşırtmaya devam ediyor. İstanbul ve sonrasında Tekirdağ’da ıspanaktan kaynaklandığı ifade edilen zehirlenme haberleri medyada en büyük gündem maddelerinden birisi oldu.

Yetkililerce alelacele yapılan açıklamalarda, sorunun ıspanağa karışmış yabancı otlardan kaynaklandığı ifade edilip, bundan sonrasına dair gerekli tedbirlerin alındığı ve halkımızın sorunsuzca ıspanak tüketebileceği ifade edildi. Ancak yapılan bu açıklamalar halkımızın kaygılarını gidermediği için pazarlarda kg fiyatı 1 TL’ye kadar düşen ıspanak alıcı bulamayarak çok büyük bir kısmı çöpe atıldı.

GIDA GÜVENİLİRLİĞİ ÖNEMLİ

Yaşanan olaylar ülkemizde tarımsal üretim ve gıda güvenilirliği politikasında önemli bir eksiklik olduğunu bir kez daha göstermiştir. Eksiklik sadece bununla kalmamakta, üretim planlaması yapılmadığı, üretici gerçek anlamda desteklenmediği ve örgütlenemediği için spekülatif fiyat artışlarına engel olunamamaktadır.

SORUNLARA BÜTÜNCÜL YAKLAŞILMALI

Yaşanan son olayda olduğu gibi gıda kaynaklı bu tür zehirlenme durumunda, sorun bir halk sağlığı sorunu olarak görülerek, bütüncül bir yaklaşımla gerekli incelemeler ivedilikle yapılmalıdır. Yetkili kurum ve kuruluşlar, ellerinde yeterince bilgi ve belge olmadan farklı görüş bildirmemelidir.

ÖNÜMÜZDEKİ YIL EKİM AZALALABİLİR

Yaşanan sorunun gerçek nedenlerinin kamuoyunun kaygılarını giderecek şekilde açıklıkla ortaya konmaması durumunda, en çok zararı en zayıf ve güçsüz olan kesimler görmektedir. Bu olayda da en çok zararı üretici ve tüketici görecektir. Önümüzdeki dönemde ıspanak üretiminde önemli bir azalış olacağını ve fiyatların bu arzdaki azalış nedeniyle artacağını şimdiden söyleyebiliriz.

Ispanaktan kaynaklandığı ifade edilen zehirlenme, üretim aşamasından başlayarak sofraya gelinceye kadar birçok aşamadaki etkenlerden kaynaklanmış olabilir. Bu tür olumsuzlukların yaşanmaması için kamusal bir yaklaşımla bilimsel, teknik, tarafsız ve şeffaf bir gıda denetim mekanizması kurulmalıdır. Ziraat Mühendislerinin teknik bilgisini alana yansıtacağı, ulusal gereksinimleri ve üreticileri öncelikleyen bağımsız bir tarım politikası oluşturulmalıdır"

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42