banner6

Gökoğlu: İklim krizine 10 yıl kaldı

Adana Çevre Platformu üyesi Yaşar Gökoğlu, “Birleşmiş Milletler İklim Konferansı yetkilileri uyarıyorlar: İklim krizinde geri dönüşü olmayan noktaya varmamıza 10 sene kaldı.” dedi. Türkiye’nin atmosfere salınan atık gazları azaltacağına dair Birleşmiş Milletler Paris antlaşmasını imzaladığına dikkat çeken Gökoğlu, ama şu ana kadar imzaladığı bu antlaşmanın yürürlüğe sokmadığını ve onaylanması için TBMM’ye sevk edilmediğini dile getirdi.

Gökoğlu: İklim krizine 10 yıl kaldı

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER) - Adana Çevre Platformu üyesi Yaşar Gökoğlu, “Birleşmiş Milletler İklim Konferansı yetkilileri uyarıyorlar: İklim krizinde geri dönüşü olmayan noktaya varmamıza 10 sene kaldı.” dedi.

Ekoloji Birliği’nin Ankara’da yapacağı “İklim Krizine ve Ekolojik Yıkıma Dur diyoruz” mitingi yasaklandı. Yasaklanan mitingin ardından Adana Çevre Platformu üyeleri Adana’da toplanarak basın açıklaması yaptı. Adana Abidin Dino Parkı içerisinde bir araya gelen Adana Çevre Platformu üyeleri adına konuşan Yaşar Gökoğlu, bu yasaklama kararı ile birlikte yaşamı ve doğayı savunma hakkının yasaklandığını belirtti.

DOĞAYI, EKOLOJİYİ KORUMA MÜCADELESİNDE

Bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da doğayı, ekolojiyi koruma mücadelesinde yerlerini alacaklarını anımsatan Gökoğlu, “Mersin Akkuyu’da çok geniş bir doğal alan nükleer santral yapımı için Ruslara bırakılmıştır. Sinop’ta kimin yapacağı bile belli olmayan nükleer santral için ağaç kesimine devam edilmektedir. Bergama’da siyanür kullanılan altın madeni zehir saçmaya devam etmektedir. Şimdi de Kaz Dağlarında altın madeni için ağaçlar kesilmektedir. Elbistan, Çatalağzı ve Yatağan’daki kömür santralleri doğayı zehirlemeye devam etmektedir. Yumurtalık’ta İSKEN kömür santrali 18 yıldır zehir saçıyor. Bu yetmezmiş gibi, hükümet Çinlilerin EMBA kömür santralinin yapımına izin vermiş, çok yakında yine Sugözü köyünde olmak üzere bu kömür santrali de çalışmaya başlayacaktır.” dedi.

GEREKLİ TEDBİRLER ALINMALI

Türkiye’nin atmosfere salınan atık gazları azaltacağına dair Birleşmiş Milletler Paris antlaşmasını imzaladığına dikkat çeken Gökoğlu, ama şu ana kadar imzaladığı bu antlaşmanın yürürlüğe sokmadığını ve onaylanması için TBMM’ye sevk edilmediğini dile getirdi. İklim krizinde geri dönüşü olmayan noktaya varılmasına 10 sene kaldığını savunan Gökoğlu, “Birleşmiş Milletler İklim Konferansı yetkilileri uyarıyorlar: İklim krizinde geri dönüşü olmayan noktaya varmamıza 10 sene kaldı. Gerekli tedbirler alınmazsa, yani kömür, petrol gibi fosil yakıtların kullanımı sonlandırılmaz veya sınırlandırılmazsa geri dönüşü mümkün olmayan iklimsel kriz mekanizması işlemeye başlayacak.”

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42