banner6

Hacı Bektaş Veli, Yunus Emre ve Ahi Evran Adana’da anıldı

UNESCO Anma ve Kutlama Yıl Dönümleri Programı kapsamında Hacı Bektaş Veli vefatının 750. yıl dönümünde Adana’da anıldı.

Hacı Bektaş Veli, Yunus Emre  ve Ahi Evran Adana’da anıldı

Bayram BULUT
ADANA (İLKHABER) - UNESCO Anma ve Kutlama Yıl Dönümleri Programı kapsamında Hacı Bektaş Veli vefatının 750. yıl dönümünde Adana’da anıldı.

Hacı Bektaş Veli Vakfı tarafından Hacı Bektaş Veli’nin vefatının 750. yıl dönümü nedeniyle anma programı kapsamında resim sergisi ve müzik dinletisi gerçekleşti. Adana Yüzüncü Yıl Cem Evi’nde gerçekleşen etkinliğe Adana Valisi Süleyman Elban, Adana İl Emniyet Müdürü Doğan İnci, CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, Çukurova İlçe Belediye Başkanı Soner Çetin, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Başkanı Ercan Geçmez ve çok sayıda STK mensubu ile vatandaşlar katıldı.

Resim sergisi ile başlayan anma programının açılış konuşmasını Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Adana Şube Başkanı Saim Yılmaz yaptı.

"2021 Yılı Hacı Bektaş Veli, Yunus Emre ve Ahi Evran'ı Anma Etkinliği" ni gerçekleştirdiklerini söyledi. Yılmaz, ,”İçinde bulunduğumuz 2021 yılı "İncinsen de, incitme", "Ne ararsan kedinde ara", "Düşmanınızın bile insan olduğunu unutmayınız" gibi sözleri ile bütün insanlığı sevgi, barış ve kardeşliğe çağıran Hacı Bektaş Veli'nin Hakk'a yürüyüşünün 750. yılı, Piri'mizden himmet alıp Tapduk Emre'nin mahiyetinde pişen ve "İlahi aşkın izinde Işık saçan gönül insanı" Yunus Emre'nin de Hakk'a yürüyüşünün 700. Yılı. Kurmuş olduğu Ahilik Teşkilatı ile esnafı birleştiren ve onları hem iyi bir insan hem de vasıflı bir üretici hâline getiren Ahi Evran Veli'nin doğumunun 850. yıl dönümüdür. Ülkemizde de 2021 yılının Hacı Bektaş Veli Yılı olarak anılması kararlaştırılmıştır. "Hacı Bektaş veli Anadolu Kültür Vakfı Adana Şubesi" olarak bizler de ulu canlarımızın resimleri, sözleri, şiirleri ve deyişlerini siz değerli canlara sunuyoruz.” dedi.

Adana Valisi Süleyman Elban’da günün anlam ve önemine dikkat çeken bir konuşma yaparak, 2021 yılının UNESCO tarafından Hacı Bektaş Veli, Yunus Emre ve Ahi Evran’ı anma yılı olarak ilan edilmesinin önemine vurgu yaptı. Anadolu erenlerinin en parlayan üç yıldızı Hacı Bektaş Veli, Yunus Emre ve Ahi Evran’a bakıldığında hepsinin esas aldığı ortak şeyin insan ve insan sevgisi olduğunu ifade eden Vali Elban,  “ Bu husus, kendi topraklarımız üzerinde yaşamış, insanlarımıza birçok konuda örnek olmuş, yol göstermiş bu ulu erenlerimizin kıymetinin, ortaya koydukları ilkelerin, gösterdikleri hedeflerin evrensel değer olarak kabul edildiğinin bir göstergesidir. İnsan sevgisi olmadan, insanları üstün tutmadan, tüm insanları ayırmadan, insana insan gibi değer vermeden Hakk’a ulaşmanın söz konusu olmadığı, hatta insanın ‘insan’ olmayacağını çok rahatlıkla görebiliriz.” diye konuştu.


Bu üç önemli şahsiyetin birbirinden farklı tarafları olabileceğini de anlatan Vali Elban, “Hacı Bektaş Veli eşitlik, hoşgörü ve ilimi kendine rehber ederek, barışı ve sevgiyi toplumsallaştırmaya ilke edenmiş; Ahi Evran esnaflığı, üretimi, ticareti ve bu alanlardaki ahlakı daha çok vurgulamış; Yunus Emre yollara düşmüş eren olmuş, sevgiyle daha çok ön plana çıkmıştır. Ama üçünün felsefesinde sevgi, ahlak ve insan hep ön plandadır. Aslında biz Anadolu’muzdaki bu hazinelerin ne söylediğini, neye işaret ettiğini, neyden feyz aldıklarını ve bizim nasıl olmamız gerektiğini hakkıyla anlayabilsek ne kendi coğrafyamızda ne de yakın coğrafyamızda herhangi bir itilaf, sıkıntı, dert, tasa, gam kalmayacak. Çünkü insan insanı sevdikten, insan insanı yücelttikten sonra hiçbir bir sorun olmaz.”  şeklinde konuştu.

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Başkanı Ercan Geçmez ise, Unesco’nun bu yıl Hacı Bektaş Veli’yi anma yılı etkinliği ilan ettiğini belirtti.

Çukurova belediye Başkanı Soner Çetin’de önemli bir etkinliği pandemi gölgesinde gerçekleştirildiğine dikkat çekti.

Konuşmaların ardından Hacı Bektaş Veli’nin özlü sözlerinin yer aldığı serginin açılışı gerçekleştirildi. Serginin gezilmesinin etkinlik düzenlenen müzik dinletisi ile devam etti.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42