banner6

İlçelerdeki mahalleler kırsal mahalle statüsü kazanıyor

Adana’nın kırsal ilçelerinde bulunan mahalleler tekrar kırsal mahalle statüsü kazanacak. Yeni statü ile birlikte bu mahalleler tarım konusunda yüksek devlet teşviklerinden yararlanabilecek.

İlçelerdeki mahalleler kırsal  mahalle statüsü kazanıyor

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER)-Adana’nın kırsal ilçelerinde bulunan mahalleler tekrar kırsal mahalle statüsü kazanacak. Yeni statü ile birlikte bu mahalleler tarım konusunda yüksek devlet teşviklerinden yararlanabilecek.

Kırsal kalkınma destekleri kapsamında, kırsal ekonomik alt yapı yatırımlarının desteklenmesi amacıyla kırsalda bulunan mahallelerin kırsal mahalle statüsü kazandırmak amaçlı Adana Büyükşehir Belediyesi’ne başvurular yapıldı. Saimbeyli, Kozan, Pozantı ve Tufanbeyli’ye bağlı mahalle statüsünde olan köylerin yeniden kırsal statüye dönüştürülmesi ile ilgili komisyon raporları oy birliği ile kabul edildi.  4 ilçedeki kırsal bölgede kalan mahalleler tekrar kırsal mahalle statüsü kazandı. Birçok ilçenin de başvuru yaptığı ve başvurularının gündeme alınmasını bekledikleri öğrenildi.

Adana Büyükşehir Belediye Meclisi Nisan Ayı’nın 3. Oturumuna ait gündem maddelerinin yer aldığı oturumda bir araya geldi. Meclis Başkanlığı’nı 1. Başkan Vekili Mustafa Bayar’ın yaptığı oturum açılış yoklamasının alınmasıyla başladı. Gündem dışı konuşmaların yapılmaması ile gündem maddelerine geçildi. Gündemin ilk maddesi olan bir caddeye 8 Mart Özgürlük Caddesi ismi verilmesi oy çokluğuyla ret edildi.

Seyhan İlçe sınırları içerisinde yer alan Şakirpaşa Caddesi ile Turhan Cemal Beriker Bulvarı arasında bulunan 4. Caddeye 8 Mart Özgürlük Caddesi ismi verilmesi istendi. Komisyonda bu teklifin reddi istendi. Komisyon raporu meclis gündemine alındı. CHP Grup Başkan Vekili Serdar Seyhan, belirtilen caddeye 8 Mart Özgürlük Caddesi ismi verilmesi istendiğini ancak komisyonlarda bunun ret edildiğini söyledi. Seyhan komisyon raporuna karşı olduklarını ve madenin kabul edilmesini teklif ettiklerini söyledi. Yapılan oylamada karşı teklif ret edilerek, komisyon raporu kabul edildi.

 Bu maddenin ardından 47. Gündem maddesi yanlışlıkla atlanarak 48. Maddeye geçildi. 48 ve 49. Maddelerin oybirliğiyle kabul edilmesinin ardından 47. Maddenin okunmadı fark edildi. Bunun üzerine gündem maddelerinin açıklayıcı bölümlerini okuyan Meclis Katibi Sevil Can, tekrar atlanan maddeye dönmek istedi. Fakat dosyaları karıştıran Can ile meclis üyeleri arasında maddenin konusu hakkında bir süre gülümseten diyaloglar yaşandı.  Meclis üyelerinin büyük bir bölümünün atlanan gündem maddesinin kaçıncı madde olduğunu tespit edemediği dikkatlerden kaçmadı. Meclis üyelerinin atlanan maddeyi 48. Maddeyi okuyun dedikleri görüldü. Bir türlü belirlenemeyen atlanan maddenin sayısını CHP Grup Başkan Vekili Serdar Seyhan 47 olduğunu söyleyerek ilginç diyaloğa son noktayı koydu.

İlçelerde bulunan kırsal mahallelerin yeniden  kırsal mahalle statüsüne alınmasıyla ilgili MHP Grup Başkan Vekili Cemal Demirdağ ilk olarak kendilerinin Karaisalı ile ilgili başvuruyu yaptıklarını fakat komisyonda bu maddeyle ilgili Karaisalı’nın yer almadığını söyledi. Meclis Başkan Vekili Cemal Demirdağ bir eksiklik olmuş olabileceğini, bir sonraki mecliste bunun telafi edebileceklerini aktardı. Karaisalı Belediye Meclis üyeleri 3 aylık sürenin dolacağını belirterek, bu ay maddelerinin geçmesi gerektiğini anımsattı. Bayar, konuyu yazı işlerinden baktıracaklarını yapılacak ne varsa yapacaklarını aktardı. Saimbeyli’de 25 mahalle kırsal mahalle statüsüne alanlar olarak belirlenmesi maddesi oybirliğiyle kabul edildi. Kozan İlçesi’nde de 88 mahallenin kırsal mahalle statüsüne yapılan oylamayla geçildi. Pozantı’da 17 mahalle, Tufanbeyli İlçesi sınırları içerisinde kalan mahallelerin kırsal mahalle statüsüne giren alanlar olarak belirlendi.

Saimbeyli, Kozan, Pozantı ve Tufanbeyli’ye bağlı mahalle statüsünde olan köylerin yeniden kırsal statüye dönüştürülmesi ile ilgili komisyon raporları oy birliği ile kabul edildi.  Adana Büyükşehir Belediye Meclisinde 13’ü komisyon raporu ve 9 teklif olmak üzere toplam 21 maddeyi görüştü.

  Meclis bugün saat 14.00’te toplanarak meclis başkan vekili asil ve yedek üye seçimi, meclis katiplikleri ve ihtisas komisyonları seçimini gerçekleştirecek.

Meclis sonrası gazetecilerle sohbet eden Karaisalı Belediye Başkanı Saadettin Aslan, ilçelerdeki mahallelerin kırsal statü almasının önemli olduğunu anlattı. Aslan, “Devletin hibelerinden faydalanabilecekler. Tarım yatırımlarından faydalanabilecekler. Kırsaldaki vatandaşların oralara yerleşe bilmelerini kolaylaştıracak. Kırsal bölgede yaşayan insanlar için çok faydalı olacak. Kırsal mahalledeki insanların hayatlarını kolaylaştıracak.” ifadelerini kullandı. 

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER