banner6

Karne günü okul protestosu

Okullarının kapatılacağını ve yerine İmam Hatip lisesi açılacağını duyan vatandaşlar sokağa döküldü

Karne günü okul protestosu
Karne günü okul protestosu

 

  ADANA (İHA) - Adana'da öğrenci velilerinin katkılarıyla eğitim-öğretime kazandırılan ilköğretim okulu kapatılarak yerine imam hatip lisesi açılacağı duyumunu alan vatandaşlar sokağa döküldü. Çocukları ile birlikte, "Okuluma dokunma" sloganları eşliğinde valiliğe yürüyen veliler, kararın yeniden gözden geçirilmesini istedi.

  Merkez ilçe Çukurova'da, Adnan Kahveci Bulvarı Yeni Baraj içinde yer alan DSİ Baraj İlköğretim Okulu kapatılıp yerine imam hatip lisesi yapılmak istendiğini duyan öğrenci velileri, duruma tepki gösterdi. Okul bahçesinde düzenlenen karne töreninin ardından toplu olarak Adana Valiliğine doğru yürüyüşe geçen veliler, burada bir protesto gösterisi yaptı. Çocukları ile birlikte, "Okuluma dokunma" şeklinde sloganlar atan veliler, kararın yeniden gözden geçirilmesini istedi. Üzerinde; "Okulumu dağıtma, geleceğimle oynama", "Okulumuzu almayın, çocuklarımızı soldurmayın", "Okul bizim yuvamız, yaşasın okulumuz" ifadelerinin yer aldığı dövizler de taşıyan göstericiler, burada bir süre slogan atıp eylem yaptıktan sonra valilik hizmet binasına geçerek burada ilgili vali yardımcısı ile görüştü.

  Yapılan görüşmede, DSİ Baraj İlköğretim Okulu'nun durumu ile ilgili henüz alınmış bir karar olmadığı, bugün yaşananların ise bilgi kirliliğinden kaynaklandığı konuşuldu. Görüşmenin ardından bir süre daha valilik bahçesinde çocukları ile birlikte eylem yapan veliler, sivil polislerin uyarısı üzerine bulundukları yerden uzaklaşıp valilik hizmet binası girişine yöneldi. Daha sonra burada bir durum değerlendirmesi yapan göstericiler, kararın yeniden gözden geçirilmesini istedi. DSİ Baraj İlköğretim Okulu'nun imam hatip lisesine dönüştürülmesine karşı çıkan veliler, okulun yine aynı şekilde eğitim-öğretim faaliyetlerini sürdürmesi yönündeki isteklerini içeren dilekçeleri de valiliğe sundu.

  Burada öğrenci velileri adına konuşan Serkan Dinçer, kamuoyunda '4+4+4' olarak bilinen düzenlemeyle birlikte okulların ilk, orta ve lise olmak üzere bölünmesinin gündemde olduğunu, veliler olarak şu anda okullarının durumunun ne olacağını bilmediklerini anlattı. Dinçer, "Bize gelen bilgiler, okulumuzun yine aynı şekilde eğitim-öğretime devam edeceği yönünde. Bir başka bilgi ise; okulumuzun kısmen imam hatip lisesine dönüştürüleceği, sadece 2.-3. ve 4. sınıf öğrencilerinin okulları bitinceye kadar eğitime devam etmesine izin verileceği, bunun dışında kalan grubun da diğer okullara gönderileceği yönünde. Ortada ciddi bir bilgi kirliliği var" dedi.

  Çocukların pedagojik olarak başka bir okula gönderilmesinin üzerilerinde olumsuz bir etki oluşturacağı gibi, derslerdeki başarılarının da düşmesine neden olacağı yorumunu yapan Dinçer, Dinçer, bu kapsamda da valilik nezdinde gerekli girişimlerde bulunduklarını, tek isteklerinin okulun son durumu hakkında kendilerine kesin bir bilgi verilmesi olduğunu belirtti.

  Diğer öğrenci velileri ise, DSİ Baraj İlköğretim Okulu'nun perdelerinden duvar boyasına kadar her şeyi kendilerinin imece usulü olarak yaptıklarını, bu nedenle de okullarının imam hatip lisesine dönüştürülmesine karşı olduklarını dile getirdi.

  DSİ Baraj İlköğretim Okulu öğrencileri de okul ve öğretmenlerini çok sevdiklerini, okullarını bırakmak istemediklerini ifade etti.

  Yapılan açıklamanın ardından eylem olaysız şekilde sona erdi.

Güncelleme Tarihi: 01 Ocak 1970, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER