banner6

Kaya: Emekliler kiradan kurtulmak istiyor

Kaya: Emekliler kiradan kurtulmak istiyor

Bayram BULUT

ÖZEL HABER

ADANA (İLKHABER)-Tüm Emekliler Derneği Adana Çukurova Şube Başkanı Rafet Kaya, kiraılıktan kurtulmak isteyen emeklilerin gözlerinin TOKİ’de olduğunu aktardı. Emeklilerin Sarıçam İlçesi’ne TOKİ yapıldığını belirten Başkan Kaya, Çukurova Bölgesine de TOKİ yapılmasını istediklerini söyledi.

Türkiye milyonları aşan emekli kitlesi bulunuyor. Sık sık gündeme gelen emekli maaşlarına zam yapılması konusunun yanı sıra birde emekliler kentlerde yaşadıkları sorunlar bulunuyor. Emeklilerin maaş yetersizliği konusunda en çok şikayetçi oldukları konulardan biri, gerekli saygının toplumun bazı kesimleri tarafından kendilerine gösterilmemesi. Bunun içerisinde tabiî ki toplu taşıma araç sürücüleri yer alıyor.

KİRADAN KURTULMAK İSTİYORLAR

Emeklilerin Adana özelinde şikayetleri, talepleri, beklentileri konularıyla ilgili Tüm Emekliler Derneği Adana Çukurova Şube Başkanı Rafet Kaya ile görüştük. Bu görüşmede emeklilerin öncelikli taleplerinin arasında kiracılıktan kurtulmak olduğu görüldü. Emekliler TOKİ aracılığıyla kent içerisinde kendilerine uygun ödeme koşulları sağlanarak ev sahibi olmak istiyor.

ŞOFÖRLERDEN ŞİKAYETÇİLER

Diğer yandan ise emeklilerin şikayetçi oldukları konulardan biri ise özel halk otobüsü sürücülerinin kendilerini otobüse bindirmeme konusu. Adana Büyükşehir Belediye Başkanı’ndan bu konuya duyarlı olmalarını isteyen emekliler, şoförlerin hakaretlerine maruz kalmak istemedikleri öğrenildi.

SARIÇAM’A TOKİ

Tüm Emekliler Derneği Adana Çukurova Şube Başkanı Rafet Kaya, ilk olarak Adana’da yapılacak ve yapılmasını istedikleri TOKİ konutları konusuna değindi. Sarıçam İlçesi’nde TOKİ yapılacağını belirten Kaya, bu TOKİ’lere başvurmaları yönünde üyelerini bilgilendirdiklerini söyledi. Olumlu gelişmelerin yaşandığını anlatan Kaya, “Bizim burada yaptığımız çalışmalar neticesinde günden güne daha iyi sonuçlar alamaya başladık. Buda bizi mutlu ediyor. Şuan Sarıçam Buruk Mahallesi’nde yapılacak TOKİ’ler ile ilgili insanları yönlendiriyoruz.  Sarıçam Halk Bank Şubesi’ne müracaat etmeleri söylüyoruz. Yapılacak çekilişe katılmalarını anlatıyoruz. “ dedi.

ÇUKUROVA BÖLGESİNE TOKİ YAPILSIN TALEBİ

Emeklilerin Çukurova Bölgesi’ne TOKİ konutlarının yapılmasını istediklerini kaydeden Başkan Kaya,  bununla ilgili bir çok görüşmeler yaptıklarına dikkat çekti. Adana Valiliği’ne bu konuyla ilgili gerekli evağı ulaştırdıklarını dile getiren Başkan Kaya, “Çukurova Bölgesi ile ilgili yazımızı da  aldık. Çukurova Kaymakamımıza, Çukurova Belediye Başkanımıza gittik.  Valiliğimize evrakımızı gönderdik. Önümüzdeki günlerde bize cevap vereceği beklentisi içerisindeyiz. Çünkü birçok emeklimiz Çukurova Bölgesi’nde emekliler için TOKİ yapılmasını istiyor.” diye konuştu.  

EMEKLİLERİMİZ KURALLARA UYUYOR

Pandemi dönemine değinen Başkan Kaya, “Adanalı vatandaşlarımız ve 65 yaş üstü emeklilerimiz pandemi nedeniyle alınan kurallara uyuyor.  Maske, mesafe, temizlik kurallarına uyuyor emeklimiz. Bizde zaman zaman dile getiriyoruz ve diyoruz ki devletimizin aldığı her karara uyalım. Uyalım ki bu korona illetinden biran evvel kurtulalım. Dünya’da genelin bu illet var. Biz en az zaiyatla atlatmak istiyoruz. Ölümlerin azalması ve vaka sayılarının tamamen bitmesini istiyoruz.  Tabi ki bu pandemi herkese olumsuz yansıdı. Asgari ücretle çalışan insanlarımız bile işlerinden çıkartılmak zorunda kaldı. İş yerleri personel sayılarını azalttı. Sayın Cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyorum. Kısa çalışma ödeneği süresini uzattı.” şeklinde konuştu.  

BELEDİYELEDEN ERZAK TALEBİ

Kendilerine belediyelere ihtiyaç sahibi üyeleri için erzak talebinde bulunduklarını belirten Başkan Kaya, “Biz bu sene Ramazan ayı münasebetiyle bazı belediyelerimiz ihtiyaç sahibi emeklilerimize yardımcı oldu. Sarıçam İlçe Belediyesi 30 kişilik bir liste istedi bizden. Yüreğir Belediye Başkanımız 25 kişilik bir liste istedi verdik. Adana Büyükşehir Belediyemizden 250 tane emekli dul ve yetim kardeşimize dağıtmak üzere erzak talebinde bulunduk. Çukurova ve Seyhan İlçeleri’nden talepte bulunduk. Bizler gerçekten ihtiyacı olan emekli dul ve yetim insanlarımız var.” ifadelerini kullandı.  

EMEKLİ DUL VE YETİMLERDE BAŞVURABİLİYOR

TOKİ’lere başvuruyu sadece emeklilerin yapabildiğini ve emekli dul ve yetimin başvuru yapamadığını işaret eden Başkan Kaya, “Eskiden emekli dul ve yetim arkadaşlarımız TOKİ’ye başvuramıyorlardı. Sevgili Genel Başkanımız Satılmış Çalışkan Bey’e teşekkür ediyorum. Onun girişimiyle önümüzde ki süreçte bu konunun çözüleceğine inanıyorum. İnşallah hayırlı olur.” diye konuştu.  

MÜZDARİPLER

Emeklilerin özel halk otobüslerine bindirilmemesi durumunun yıllardır yaşanan bir sorun olduğunu belirten Başkan Kaya, “Emekliler Derneği olarak bu konudan dolayı müzdarip durumdayız. 65 yaş üstü vatandaşımız ister bizim derneğimizin kayıtlı üyesi olsun, ister olmasın bunun hiçbir önemi yok. Önemli olan küçüğe nasıl saygılı ol diyorsak, bir gün kendileri de o yaşa geleceklerini unutmamalılar. Büyüklerine şoförler saygılı olmalılar.” şeklinde konuştu.

DURUMU YETKİLİLERE AKTARACAKLAR

Tüm şoförlerin bunu yapmadığının altını çizen Başkan Kaya, “Öyle şoförlerimiz var ki, hepsini aynı kategoriye koymuyorum tabiî ki yapanlara söylüyorum bunu. Yaşlılarına saygılı olanlarına da teşekkür ediyorum. 65 yaşında durakta birini gören bazı şoförler durağa girmiyorlar bile. Sürüyor gidiyor. Kimse babasının kesesinden bindirmiyor. Sosyal adalet, sosyal devlet diyoruz. Pandemi döneminin biraz rahatlaması durumunda Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar’dan randevu olarak kendisini ziyaret edip, bu konu ile ilgili neler yapılabileceğini anlatacağız.”  dedi.

460 LİRA SU ABONELİK PARASI ALINIYOR

Emeklilerin aldıkları konutlardan 460 lira abone parasının ASKİ tarafından alındığını kaydeden Başkan Kaya, “Sarıçam’da emeklilerimiz borç harç ederek bir ev alıyorlar. İskanı olmadığı için satın alınan konuttan 460 lira abone parası istiyor ASKİ. Norma abone bedeli ise 235 lira. Birde 300 küsüratlı bir rakam ile kanalizasyon parası istiyorlar. Emekli garibandan bunu istiyorlar. Madem böyle bir şey var. Binayı yapan müteahhitten iste. Ruhsat alınmadan neden müteahhitte bina ruhsatı veriliyor.  Niye bu apartmanların yapılmasına izin veriyorsunuz.” ifadelerini kullandı.

GÖRÜŞMELER YAPTI

Yaşanan durum ile ilgili ASKİ ve Adana Büyükşehir Belediyesi ile görüştüklerini anlatan Başkan Kaya, “Emekli kredi çekerek borç harç yaparak satın alıyor. İçine girmeden daha birde 800 liranın üzerinde para veriyor. Müteahhittin suçu bu. Emeklilerimiz bu sorunu sıkça bizlere aktarıyor. Bununla ilgili ASKİ ile görüştüm, Adana Büyükşehir Belediyesi Başkanlığını da aradım. Emeklimiz borç harç ile bir ev aldığını, 460 lira abone parası ve diğer paraların istendiğini söyledim.” dedi.

YENİ BİR ÇALIŞMA YAPILIYOR

Konuyla ilgili bir çalışmanın olduğunu dile getiren Başkan Kaya, “Yeni bir çalışma yapılıyor. Sanırım bir düşüş yapılacak müracaat edilmesi durumunda. Eğer bu yapılırsa şimdiden teşekkür ediyorum.  İnsanlara hizmet etmek, yardımcı olmaz güzel. Bunları yapmayanlar şapkalarını bir çıkartıp önlerine katsınlar ve düşünsünler. Bu gün sana , yarın bana olabilir. Bunlar göz ardı edilecek meseleler değil.” ifadelerini kullandı.

EMEKLİLERİN İSİMLERİ PARKA VERİLMELİ

Emeklerin isimlerinin parklara verilmesini istediklerini söyleyen Başkan Kaya, geçtiğimiz belediye döneminde bir parka emekliler parkı ismi verildiğini ancak bu ismin son dönemde ise kaldırıldığını vurguladı. Emekliler parkı isminin  tekrar parklara verilmesini istediklerini kaydeden Başkan kaya sözlerini şöyle tamamladı;

HERKES BİR GÜN EMEKLİ OLACAK

“Biz birde şunu söylüyoruz. Bir park yapılıyor isimler veriliyor. Geçmiş dönem Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Kanal Köprü’de bir parka Emekliler Parkı ismini verdi. Ama şuanda parkta bu ismi göremiyoruz. Emeklilerin isimlerini de bir iki yere verilmesini istiyoruz.  İster Cumhurbaşkanı ol, İster, Belediye Başkanı ol. Bir gün sende emekli olup bu çatının altına geleceksin. Emeklinin isminden kim söz ediyor, emekliye kim sahip çıkıyorsa ondan Allah razı olsun. Sahip çıkmayanlarında canlar sağ olsun.”

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER