banner6

Kongre devam ediyor

TMMOB Makina Mühendisleri Odası'nın düzenlediği “1.Uluslararası X. Ulusal İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Kongresi” Çukurova Üniversitesi Mithat Özhan Amfisi'nde devam ediyor.

Kongre devam ediyor

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER)-TMMOB Makina Mühendisleri Odası'nın düzenlediği “1.Uluslararası X. Ulusal İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Kongresi” Çukurova Üniversitesi Mithat Özhan Amfisi'nde devam ediyor.

WHO (Dünya Sağlık Örgütü), ILO (Uluslararası Çalışma Örgütü, ICOH (Uluslararası İş Sağlığı Komisyonu) gibi kurumların temsilcilerinin yer aldığı kongreye ABD, Almanya, Hindistan, Makedonya ve İran gibi ülkelerden bilim insanları katkı sunmaya devam ediyor. Oturumlarda iş kazaları ve meslek hastalıklarını enine boyuna ele alan konunun uzmanları bilgilerini paylaşmaya devam ediyor.

SATATLAR YER ALDI

Kongrenin yapıldığı Çukurova Üniversitesi Mithat Özhan Amfisi girişinde çeşitli firmaların stantlar kurarak iş kazaları ile ilgili broşürlerini dağıtırken, yine bu alanda firmaların iş kazalarına karşı koruyucu kıyafetler, baret, ayakkabı, eldiven ve benzeri ürünleri de görücüye çıkarttı.

AVRUPA BİRİNCİSİYİZ

Makine Mühendisleri Adana Şube Başkanı Hasan Emir Kavi yaptığı açıklamada“ Kongremizde asıl amacımız; bu toplumsal ve ekonomik sorunu, ulusal ve uluslararası deneyimlerle her boyutuyla bir kez daha tartışmak, ülkemizde kanayan bir yara olan işçi sağlığı ve iş güvenliği konusunda geliştirici ve iyileştirici çalışmalara katkı verme mücadelemizi sürdürmek, ortaya çıkan çözümleri kamuoyunun ve yetkililerin bilgisine sunmaktır. Ülkemiz iş kazalarında Dünya’da ilk sıralarda; Eurostat ve SGK istatistikleri birleştirildiğinde ölümlü iş kazalarında ise Avrupa’da birinci sırada yer almakta olduğunu hepimiz biliyoruz. İSİG meclisi verilerine göre Türkiye’de 2019 yılının ilk dokuz ayında en az 1.320 işçi iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi. Bu kongrenin önemi, içinde bulunduğumuz vahim tablonun artık değişmesinin sorumluluğunu taşıyan ilgili tüm kesimleri halkımızla buluşturarak çözümler sunmaktır.” dedi.

FOTOĞRAF SERGİSİ

Kongre salonunun hemen önünde iş kazaları ile ilgili fotoğrafların yer aldığı stant açıldı. Selman Vefa Yıldırım isim usta sanatçının fotoğraflarının yer aldığı sergi kongreye katılanlar tarafından yoğun ilgi gördü. Dikkatleri üzerine çeken Selman Vefa Yıldırım’ın sergisini yabancı konuklarında incelediği dikkatlerden kaçmadı.

SELMAN VEFA YILDIRIM KİMDİR?

1969 yılında doğmuştur. Kayseri Fen Lisesi ve Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunudur. 2009 yılında AFAD’da temel fotoğraf eğitimi almıştır. Ardından ise DSU Atelye Ayrılık konusunu çalıştı. 2011 yılında AFAD üyesi oldu. 2015 yılında AFIAP unvanını aldı.  Bir dönem AFAD 2.Kur İleri Fotoğraf Teknikleri Eğitim Semireni’nde Sanat Akımları ve Fotoğraf derslerini verdi. Bakır Renkli Sokak gösterisini hazırladı. Halen Özel Adana Metro Hastanesi’nde Çocuk Hastalıkları Çocuk Kardiyolojisi dallarında çalışmalarına devam etmektedir. Yakın Doğu Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde afliye öğretim üyesi olarak derslere girmektedir. Uzun zamandır devam eden edebiyat ve sinema ile olan ilgisini kendini ifade biçimi olarak fotoğraf ile devam etmektedir.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER