banner6

Korkut: Buğday kilogram fiyatı en az 2.57 TL olmalı

Türkiye’nin önemli hububat üretim merkezlerinden Adana’da buğday hasadına kısa bir süre kaldı. Bu yıl Nisan ayında yağmurlar üreticileri memnun ederken, devlet tarafından verilecek fiyat merak ediliyor.

Korkut: Buğday kilogram  fiyatı en az 2.57 TL olmalı

ADANA (İLKHABER) - Buğday geçmişten günümüze en önemli besin kaynaklarından biri olan buğdayın öneme dikkat çeken TMMOB ZMO Adana Şube Başkanı Feyzullah Korkut, maliyetin göz önünde bulundurularak bir an önce taban fiyatının açıklanması gerektiğine değinerek, “Türkiye’de buğday hasadı ilk Çukurova’da başlamaktadır.. 2021 yılında buğdayın kg maliyeti de 2,14 TL’dir ve çiftçilerin buğday üretimine devam edebilmeleri için kg fiyatı en az 2,57 TL olmalıdır. Ayrıca Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) açıklayacağı fiyat, tüccarın alım fiyatında belirleyici olacaktır. Fiyat belirlenirken maliyetler göz önünde bulundurulmalı” dedi.

Türkiye’nin önemli hububat üretim merkezlerinden Adana’da buğday hasadına kısa bir süre kaldı. Yaklaşık 2 milyon dekar alanda buğday üretimi yapılan Çukurova, ülkemizin buğday üretiminin yaklaşık yüzde 7’sini karşılıyor. Bu yıl Nisan ayında yağmurlar üreticileri memnun ederken, devlet tarafından verilecek fiyat merak ediliyor.

TABAN FİYATI 2.57 TL OLMALI

Hasat öncesi verilecek fiyatın önemine dikkat çeken TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Adana Şube Başkanı Feyzullah Korkut, buğday maliyetinin 2,14 lira olduğunu, bu bağlamda verilecek taban fiyatının, karlılık ve sürdürülebilir bir üretim için en az 2,57 lira olması gerektiğini söyledi.

TMO’NUN AÇIKLAYACAĞI FİYAT, TÜCCARIN ALIM FİYATINDA BELİRLEYİCİ OLUR

Bugün her geçen gün artan dünya nüfusu ile birlikte gıdanın da buna paralel olarak arttığını ve buğdayın da dünyada pek çok insanın gıda ihtiyacını karşılaması ve alternatif kullanım alanları olması açısından büyük öneme sahip bir ürün olduğuna değinen Korkut, “Türkiye’de buğday hasadı ilk olarak Mayıs ayında Çukurova illerinde yapılmaktadır. Yani muhtemelen bayram sonrası hasat başlayacaktır. Bu bakımdan hasat başlamadan önce Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) açıklayacağı fiyat, tüccarın alım fiyatında da belirleyici olacaktır” dedi.

MALİYETLER YÜKSEK

Türkiye’de TMO’nun buğday alımında ve fiyat belirlemede piyasa etkisi zayıf olduğundan çiftçinin eline geçen buğday satış fiyatının, uzun süredir tatmin edici düzeyde olmadığını ifade eden Feyzullah Korkut, “Bununla birlikte, buğday girdi fiyatlarının, çiftçinin eline geçen buğday satış fiyatından daha yüksek oranda artması, çiftçiler üzerinde maliyet baskısını artırmakta ve üretimi devam ettirmesini zorlaştırmaktadır.. Hal böyle olunca çiftçiler buğday üretiminden uzaklaşmak ve ülke nüfusunun beslenmesi, gıda güvencesi tehlikeye girmektedir.”  diye konuştu.

BUĞDAY ÜRETİM ARTIŞI, NÜFUS ARTIŞ ORANINDAN AZ

Son 20 yılda buğdaydaki üretimin düşüklüğüne dikkat çeken TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Adana Şube Başkanı Feyzullah Korkut, şöyle konuştu;

“Türkiye’nin yaklaşık son yirmi yılda izlediği tarım politikaları sonucunda kaybedilen 3,5 milyon hektar tarım arazisinin yaklaşık 2,5 milyon hektarının (yüzde 73) tarla bitkilerine aittir. Kaybedilen tarla bitkileri arazilerinin 2 milyon 378 bin hektarının (yüzde 96) gıda güvencesi açısından çok önemli olan buğday arazilerine aittir.

Son 20 yılda Türkiye nüfusu yüzde 29 artmasına karşılık, buğday ekim alanları yüzde26 azalmış ve buğday üretimi yüzde 5 artmıştır. Bu da gösteriyor ki, buğday üretim artış oranının nüfus artış oranının önemli bir şekilde gerisinde kaldığı açıktır.

İTHALATA GİDEN PARALAR BUĞDAY ÜRETİMİNİN GELİŞTİRİLMESİ İÇİN HARCANMALI

Buna bağlı olarak da son 20 yıldır buğday üretimi 20 milyon ton etrafında dolaşmasına karşılık buğday ithalatı giderek artmış ve yaklaşık 43 milyon ton buğday ithal edilmiştir. Bu ithalata da 11,5 milyar dolar gibi bir para ödenmiştir.

Ayrıca son yıllarda sıfır gümrükle buğday ithal edilmesi buğday fiyatlarının çiftçiler aleyhine gelişmesini de etkilemektedir. Buğday ithalatına harcanan bu paralar buğday üretimin geliştirilmesi ve artırılması için çiftçilere aktarılmalıdır. 

Geçtiğimiz 2020 yılında buğday fiyatının kilograma en az 2,02 TL’nin altında olmaması gerektiğini açıklamamıza rağmen TMO ülkemiz çiftçisi için 1,65 TL fiyat açıklayıp bu açıklamasından birkaç ay sonra 2,40 TL’yi bulan rakamlarla ithalat yaptı.

Döviz kurlarında son bir yılda yaşanan aşırı artış nedeniyle girdi maliyetlerinin daha da artması çiftçilerin buğday üretimini devam ettirebilmesi için bu desteklere her zamankinden daha çok ihtiyaç duyar hale getirmektedir. Bu yıl yani 2021 yılında buğdayın kg maliyeti 2,14 TL’dir. Çiftçilerin buğday üretimine devam edebilmeleri için buğdayın kg fiyatı en 2,57 TL olmalıdır.”

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42