banner6

Köylü kadınlar birlik oldu, kooperatif kurdu

Adana 3. Lezzet Festivali’ne katılan POZKAD’lı kadınlar stantlarında ürünlerini sergiledi. Adanalılar tarafından yoğun ilgiyle karşılanan stantta organik ürünlerin yer aldığı dikkatlerden kaçmadı.

Köylü kadınlar birlik oldu, kooperatif kurdu

Bayram BULUT/ÖZEL HABER

ADANA (İLKHABER) - Pozantı’nın köylerinde yaşayan kadınlar ürünlerini satabilmek ve ev ekonomilerine katkıda bulunmak amacıyla kooperatif kurdu.

İl Tarım Müdürlüğü, Pozantı Kaymakamlığı işbirliğiyle kurulan (POZKAD) Pozantı Kadın Kooperatifi, kadınların ürettikleri ürünlerin satışı ve pazarlaması konusunda önemli bir rol almaya başladı. Adana 3. Lezzet Festivali’ne katılan POZKAD’lı kadınlar stantlarında ürünlerini sergiledi. Adanalılar tarafından yoğun ilgiyle karşılanan stantta organik ürünlerin yer aldığı dikkatlerden kaçmadı.

ÜRÜNLERİMİZ ELİMİZDE KALIYORDU

Pozantı Kadın Kooperatifi Başkanı Havva Kapuz, sorularımızı yanıtladı. Kooperatifleri ile ilgili bilgiler veren Kapuz, kooperatif kurmadan önce ürettikleri ürünlerin ellerinde kaldığını anlattı. Ancak kooperatifi kurduktan sonra bu ürünleri daha kolay satma imkanı elde ettiklerini dile getiren Kapuz, “Kadınlar ürettiklerimizi elbirliğiyle paraya çevire bilme doğrultusunda hareket ettik. Ürünlerimiz hep elimizde kalıyordu. Ama kooperatifimizi kurduktan sonra ürünlerimiz para etmeye başladı. Bunu gören kadınlarımız kooperatifimize daha çok destek olmaya başladılar. Kadınlara katkısı olmaya başladı. Kadınlarımız kooperatif aracılığıyla ürünlerimizi daha iyi pazarlama imkanı buluyor.” dedi.

KÖYLÜ KADINLARIN KALKINMASI

Köylü kadınlarının kalkınması için kooperatifin önemli bir yer teşkil ettiğini dile getiren Kapuz, “Köylü kadınlarımızın kalkınması için çok önemli bir adım oldu bu. Pozantı’nın köylerinde çileğimiz var, elma, kiraz, domates, fasulye, şeftali, kayısı, erik hepsi var. Bunların kurusunu da yapıyoruz. İki yol oldu kooperatifimi kuralı. İlk yıl kadınlarımızı topladık kooperatif bünyesinde. Daha önce evlerde yaptık bu işleri çünkü binamız yoktu. Çok şükür şimdi kooperatifimize ait binamızda oldu. İşlemlerimizi binamızda yapıyoruz. Kurutma makinemizde geldi.” şeklinde konuştu.

3. KEZ FESTİVALE KATILIYORUM

Kapuz sözlerini şöyle sürdürdü;

“Ben normalde fidancıyım. Fidan üretiyorum. 3 yıldır festivale katılıyorum. Baktım festivalde daha iyi tanıtım oluyor. Daha iyi satış yapılıyor. Tek tek kadınlarımıza bunları anlattım. 8 köyden kadınlarımız kooperatifimizde yer alıyor. Her köyden bir iki üyemiz oluyor. Toplam 20 üyemiz var. Kadınların yaklaşımı olumlu yönde. Kadınlar şuanda kooperatifimize katılmak için geliyorlar.”

ÇAY: YÖRESEL LEZZETLER

Pozantı Belediye Başkanı Mustafa Çay ise, kooperatif aracılığıyla yörelerinde yetişen organik ürünleri vatandaşlarla buluşturduklarına dikkat çekti. Kooperatifin, İl Tarım Müdürlüğü, Pozantı Kaymakamlığı işbirliğiyle kurulduğunu dile getiren Çay, “POZKAD adı altında özellik Hamidiye köyümüz başta olmak üzere diğer köylerimizden de oluşan bir kadın kooperatifi oluşturduk. Özellikle bizim kendi yöremize ait, yerel lezzet ve tatlardan oluşan meyvelerin aromalı bir şekilde reçele dönüştürüldüğü ve aynı zaman da bizim orada kuru kak deriz, hoşaf deriz ama sosyetede adı komposto olan yapılacak şey için ürünlerimiz mevcut.

ZENGİN ÜRÜN YELPAZESİ

Eriştemiz, domates kurularımız, fasulye kurularımız, pestillerimizle çok zengin olan ürün yelpazesi ile bir işe adım atmış buluyorlar. Her geçen gün gelişiyor kooperatifimiz. Daha önce yer sıkıntıları vardı. Sayın kaymakamımız ve vali beyinde aracılığıyla şuanda Kamışlı merkezde bir yerde tahsis edildi kendilerine. Bununla ilgili paketlemeleriyle ilgili işle ilgili alet ve edevatlar alındı. Bundan sonraki süreçte ben inanıyorum ki, kadınlarımızın gayretiyle POZKAD’ın çok gelişeceğini düşünüyorum. Bizde elimizden geldiği kadar ürünlerinin tanıtımı, satışı ile ilgili katkı vermeye çalışıyoruz. Bizim Pozantı Belediyesi’nin standında da aynı şekilde ürünlerin satını yapıyoruz.”  dedi.

YANLARINDA OLMAYA DEVAM EDECEĞİM

Çay, kadın kooperatifi olan POZKAD’a her zaman elinden gelen desteği vererek yanlarında olmaya devam edeceğini işaret ederek, “Amacımız bu insanların, emeklerinin, göz nurlarının, bizim organik olan topraklarımızda yetişmiş değerlerimizin hem halkımıza ulaşmasını sağlamak, hem de kadınımız emeğinin ve ürünün arkasında olmak üzere gayret sarf ediyorum. Her zaman yanlarında olacağımı belirtmek istiyorum.” ifadelerini kullandı.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER