banner6

Meclis yeni başkan ve katiplerini seçti

Adana Büyükşehir Belediye Meclisi 1. ve 2. Başkan Vekillerini seçti. Yapılan seçimlerde Aladağ Belediye Başkanı AK Parti Meclis üyesi Mustafa Akgedik meclisin yeni başkan vekili oldu.

Meclis yeni başkan ve katiplerini seçti

BAYRAM BULUT

ADANA (İLKHABER)-Adana Büyükşehir Belediye Meclisi 1. ve 2. Başkan Vekillerini seçti. Yapılan seçimlerde Aladağ Belediye Başkanı AK Parti Meclis üyesi Mustafa Akgedik meclisin yeni başkan vekili oldu.

Adana Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Nisan Ayı’nın 4. Birleşimine ait gündem maddelerinin yer aldığı oturum gerçekleşti. Meclis Başkanlığını Mustafa Bayar’ın yaptığı oturumda meclis katipleri, meclis 1.ve 2. başkan vekilleri, encümen üyeleri ve ihtisas komisyonları seçimleri yapıldı.

KATİPLER SEÇİLDİ

İlk olarak Adana Büyükşehir Belediye Meclis katiplerinin seçimi gizli oylama ile yapıldı. Yapılan oylamaya asil üyeliğe aday gösterilen CHP'li Leyla Karakaş ve Elif Uzun Millet İttifakının adayları oldu. Cumhur İttifakının adayları ise MHP'den Firdevs Cingözler, Ak Parti'den Zafer Koç oldu.

KATİPLER SEÇİLDİ

Yedek üyeliklerine ise MHP'den Vedat Özder ve Erdal Hatipoğlu ise Ak Parti'den yer aldı. Yapılan kapalı oylamada 1 oy geçersiz sayıldı. Cumhur İttifakının adayları olan Firdevs Cingözler 52, Zafer Koç ise 48 oy alarak asıl katipliklere seçildi. MHP'den Vedat Özder ve Erdal Hatipoğlu ise AK Parti'den yedek meclis katipliğine seçildi.

 MECLİS 1. BAŞKAN VEKİLİ MUSTAFA AKGEDİK OLDU

Daha sonra Adana Büyükşehir Belediye Meclisi 1. ve 2. meclis başkan vekilliği seçimleri yapıldı. 1. ve 2. meclis başkan vekilliği seçimlerinde ise Cumhur İttifakının 1. Meclis Başkan Vekilli adayı Aladağ Belediye Başkanı Mustafa Akgedik olurken, Millet İttifakının adayı ise CHP'li İsmet Yüksel oldu. Meclis 2. Başbakan Vekili adayları ise Uyu Parti’den Nusret Saçlı ve MHP’den Mustafa Bayar oldu.. Yapılan oylamada Mustafa Akgedik 48 oyla 1. Başkan Vekilliğine, 49 oyla Mustafa Bayar 2. Başkan Vekilliğine seçildi. 1 oy geçersiz sayıldı.

SEYHAN: HUKUKİ OLMAYA BİLİR

Madde ile ilgili söz alan CHP Grup Başkan Vekilli Serdar Seyhan, İlçe belediye başkanının meclis başkan vekilliğinin hukuki açıdan sorun yaratabileceğini söyledi. Serdar Seyhan'a yanıt veren AK Parti Grup Başkan Vekilli Ozan Gülaçtı ise yasaları incelediklerini bir sıkıntının olmadığını söyledi. Gülaçtı olası bir durumda hukuki yolların açık olduğunu kaydetti.

 

ENCÜMEN ÜYELERİ SEÇİLDİ

Encümen üyeleri seçimlerinde ise CHP'li Mustafa Vursavuş, Cafer Boyraz, Hacice Yılmaz, Askeri Dağlı, İyi Parti’den Volkan Bayrakçı, MHP'den Abdullah Kaçar, Atilla Göktaş, Süleyman Göçer, AK Parti'den Hüseyin Güngör ve Mustafa Demirtaş aday oldu. Yapılan seçimlerde 70 meclis üyesi oy kullandı. MHP'den Abdullah Kaçar 51, Atilla Göktaş 51, Süleyman Göçer 50, AK Parti'den Hüseyin Güngör 48 ve Mustafa Demirtaş 48 oy alarak encümen üyeliğine seçilen isimler oldu.

İHTİSAS KOMİSYONLARI AÇIK OYLAMA YAPILDI

Son olarak ise Büyükşehir Belediyesi İhtisas Komisyonları seçimi gerçekleşti. İhtisas komisyonlarında yer alan isimler açık oylama ile oylanarak oybirliğiyle seçildi. Meclisteki iki gündem maddesi de oy birliğiyle kabul edildi. Bir sonraki meclis oturumunun bugün saat 14:00’da yapılacağı kararlaştırıldı.

 

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42