banner6

Mecliste işçi maaşı tartışması

Meclis Başkanvekili Mustafa Bayar başkanlık yaptığı toplantıda gündem dışı söz alan MHP Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Abdullah Kaçar, işçi maaşlarının 3 aydır ödenmediğini söyledi.  Kaçar, “Çarşıya çıktığımızda belediye meclis üyesi olduğumuz için işçi arkadaşlar maaşlarının ne zaman ödeneceğini bize soruyorlar.”  ifadelerini kullandı.

Mecliste işçi maaşı tartışması

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER)-Adana Büyükşehir Meclisi’nde 3 aydır maaş alamayan işçiler konusu tartışıldı.

Adana Büyükşehir Belediye Meclisi 7., ASKİ Genel Kurulu 3. Toplantısını gerçekleştirdi. Adana Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu’nda gerçekleşen oturumlara Meclis Başkanvekili Mustafa Bayar başkanlık yaptı. Açılış yoklamasının alınmasının ardından gündem dışı söz alan

MHP Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Abdullah Kaçar, işçi maaşlarının 3 aydır ödenmediğini söyledi. “Çarşıya çıktığımızda belediye meclis üyesi olduğumuz için işçi arkadaşlar maaşlarının ne zaman ödeneceğini bize soruyorlar.”  ifadelerini kullanan Kaçar, “Herhalde 3 aylık maaşları içerideymiş. Kurban bayramında yarım gün mesai vardı, bizden borçlanma yetkisi istendi. Cumhur İttifakı olarak borçlanma vermediğimiz için Adana’daki bütün basın, sosyal medya hepsi bizi topa tuttu.  10. ayda işçilere 35 milyon lira ödenmek üzere bu borçlanma yetkisini verdik. Ama hala verilmedi, başkandan bu konuda yani işçi maaşlarını ne zaman verecek bir açıklama bekliyoruz” dedi.

 Kaçar’ın konuşmasının ardından CHP Grup Başkanvekili Serdar Seyhan söz alarak Kaçar’a yanıt verdi. Seyhan, işçi alacakları ile ilgili yaptığı açıklamada, işçi maaşlarının ödenmesi ile kredi çekme konusunun çok fazla ilişkilendirildiğini anlattı. Belediye Başkanı’nın borçlanma konusunda yetki aldığını ancak yetkiyi almış olmanın yetkiyi kullanmak anlamına gelmediğine dikkat çeken Seyhan, “ “Her ne kadar belediye başkanımız bu konuda açıklama yapmış olsa da soru üst üste geldiği için ben de yeniden değerlendirme ihtiyacı hissettim. Biz meclis olarak belediye meclis üyelerimize teşekkür ediyoruz, duyarlılık gösterdiler, belediyenin sıkıntılardan kurtulması adına belediye başkanına borçlanma yetkisini verdiler. Ancak yetkiyi almış olmak yetkiyi kullanmak anlamına gelmiyor” şeklinde konuştu.

 Seyhan, “bunun için bankalara başvurulması ve bankaların teklif vermesi gerektiğini ve en uygun teklifi verenler arasında da belediye başkanlarının tercihini yaparak kredinin kullanılmış olabileceğini söyledi.  Bankaların kredi verme konusunda geri dönüş yapmadıklarını belirten Seyhan, “Biz meclis yetkiyi verdikten sonra idaremiz bankalara yazılar yazı yazarak teklifler verilmesini istediler, ancak uzun süre tekliflere geri dönüş olmadı. Bankalardan kredi vermek konusunda pek hevesli davranan olmadı. Zeydan Başkanın bankalarla ilgili olarak kendisi direkt ilişkiye geçti. Teklif vermeniz talep edildi, neden teklif vermiyorsunuz diye. Bu konuda bazı çekinceler, kaygılar  dile  getirilmiş, ancak benim de ilgili arkadaşlardan aldığım bilgiye göre henüz bir tek banka, o da oldukça yüksek maliyetli bir teklifte bulunmuş. Bu konuda Zeydan Başkanımız birkaç banka ile daha görüşerek teklif vermek konusunda ikna etme çabaları içerisine girdi.  Demek istediğim henüz kredi kullanımı ile ilgili sonuç alınamadığı için kredi kullanıldığında yapılacak ödemelerle ilgili de bir sonuç ortaya çıkmıyor. Bu işçi ödemeleri içinde geçerli” ifadelerini kullandı.  

 Bankaların kredi verebileceği varsayımıyla ilgili olarak Kurban Bayramında işçi paralarının ödeneceği açıklaması yapıldığını vurgulayan Seyhan, bankaların geri dönüş yapmadığını yapsalardı işçinin parasını 2 gün içerisinde ödeyeceklerini dile getirdi.

Yerinden söz alan Saimbeyli Belediye Başkanı Mustafa Şahin Gökçe ise, “Deniyordu ki Cumhur İttifakı bu borçlanmaya onay vermediği için maaşlar ödenmiyor. Krediye onay verdik, şimdi de bankalar para vermiyor deniliyor, bu olmaz. Samimi olarak şunu söylemek gerekirdi, belediyemiz tarafından krediyi düşünmeden devletten gelen paradan işçilerin maaşlarının ödenmesi lazımdı.  Kimse o zaman ilişkilendirmezdi” dedi.

  Belediyenin kendi imkanlarıyla ödemeleri yapması konusunda hemfikir olduklarını işaret ederek, “Ancak geriye dönük ödemelerin yapılabilmesi için bir kredi kullanımı ihtiyacı ortaya konulmuştur. Meclisin yetki vermiş olması o krediyi hemen kullanmaya yol açmadığı için de geriye dönük ödemelerin yapılması da mümkün olmuyor, mesele bu kadar açık. Bankalardan bu kredi alınıp da ödemeler yapılmıyorsa eleştirilerinizde haklısını diyeceğiz” şeklinde konuştu.

İşçi tartışmaları ile ilgili konuşmaların sona ermesi ile gündem maddeleri gerekli karar bağlandı. Adana Büyükşehir Belediye Meclisi çalışmalarına bugün saat 14.00’te devam edecek.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42