banner6

Mecliste ‘mağdur edebiyatı’ polemiği

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar ile Ak Parti Grup Başkan Vekili Ozan Gülaçtı arasında mağdur edebiyatı polemiği yaşandı.

Mecliste ‘mağdur edebiyatı’ polemiği

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER)-Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar ile Ak Parti Grup Başkan Vekili Ozan Gülaçtı arasında mağdur edebiyatı polemiği yaşandı.

AK Parti Grup Başkan Vekili Ozan Gülaçtı, Karalar’ın mağdur edebiyatı yaptığını söyledi. Karalar’ın yanıtı gecikmedi. Karalar,  Gülaçtı’ya yanıt vererek, “Ben mağdur edebiyatı yapmıyorum, yapmam. Durum tespiti yapıyorum. Geldiğimiz durum bu. Söylemeyeyim mi yani. Yanlış bir şey varsa ben yarın bırakayım bu işi.” dedi.

KARALAR VE GÜLAÇTI  ARASINDA MAĞDUR EDEBİYATI POLEMİĞİ

Adana Büyükşehir Belediye Meclisi’nin son oturumunda mağdur edebiyatı polemiği yaşandı. Mayıs ayında 90 milyon 930 bin 419 TL gelire karşın 123 milyon 962 bin 994 TL gider olduğunu açıklayan Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, bütçede yaklaşık 33 milyon TL açık olduğunu belirtti. Belediye bütçesi ile ilgili bilgiler veren Başkan Karalar’ın ardından söz alan Ak Parti Grup Başkan Vekili Ozan Gülaçtı, mecliste kararların alınmasına 2 yıldır yardımcı olduklarını söyledi. Gülaçtı, Karalar’ın mağdur edebiyatı yaptığını söylemesi üzerine, Karalar Gülaçtı’ya yanıt vererek, “Ben mağdur edebiyatı yapmıyorum, yapmam. Durum tespiti yapıyorum. Geldiğimiz durum bu. Söylemeyeyim mi yani. Yanlış bir şey varsa ben yarın bırakayım bu işi.” dedi.

‘BELEDİYEYİ BORÇ BATAĞINDAN KURTARACAĞIZ’ SÖZÜ

Karalar’ın daha önce yaptığı konuşmalara değinen Gülaçtı, “Bizde mevcut durumu söyleyelim. Sayın başkan görevi aldığı anda Ceyhan Belediyesi’nin kürsüsünden şöyle bir söz kullandı. ‘Biz belediyeyi 6 ay gibi bir zamanda borç batağından kurtaracağız.  Artık seçim bitti 31 Mart’ta ne söz vermişsek tek tek yerine getirmenin mutluluğunu yaşayacağız. Büyükşehir Belediyesi ve ASKİ’nin gelirinin 2.5 katı borç var. Bu borcu 6 aylık gibi kısa bir sürede aşıp belediyeyi borç batağından kurtaracağız. Siz bize güvendiniz bizlerde 5 yıl boyunca hizmet yağdıracağız.’” ifadelerini kullandı.

KARALAR: YANIT VERECEĞİM

Bu sözler üzerine Başkan Karalar yanıt vererek, “Söylemlerin böylemi birazdan çıkartıp size söyleyeceğim.” diye konuştu.

GÜLAÇTI: MALİ DURUMU BİLEREK DEVRALDINIZ

Belediyenin mali durumunu bilerek görevi devraldığı konusunda görüş belirten Gülaçtı, “Ben kaynakta gösteriyorum. Sizin ifadeniz bu. Sayın Başkan o günden beri borcumuz var, altından kalkamıyoruz, borç çokmuş gibi bir edebiyata giriyor. Belediye başkanı tecrübeli bir siyasetçi, bizde tecrübelerinden faydalanmaya çalışıyoruz. Geçen dönem büyükşehir belediye meclis üyesiydi. Seyhan Belediye Başkanıydı. Bu söylemleri söylerken, belediyenin mali durumunu bilmeden ya da bu hesapları görmeden yapmış olması mümkün değil. Kaldı ki kendisi ben hesap adamıyım diyor. Gelirlerimiz azaldı diyor başkan.”şeklinde konuştu.

GELİR AZALMADI

 Devletten gelen gelirler hiçbir dönemde az olmadığını kaydeden Gülaçtı, “Belediyenin borcu olduğu için kesintiler her ay eşit şekilde yapılmıştır. Pandemi döneminde devlet belediyeleri desteklemek için sıfır kesinti yapmıştır. Ki daha fazla gelir olmasını isterim. Çünkü gelen paralar Adanalı hemşehrilerimiz için harcanıyor. Cumhur İttifakı bizi engelliyor diyorlar. Biz iki defa borçlanmaya yetkisi verdik. Belediyeye ait bir arsa, belediyeye katkı sağlansın diye güzel bir proje hazırlamışlar. Kat karşılığı inşaat yapılıp uygun fiyata satılıp belediye gelir gelmesi için yetki verdik. 18 adet arsanın satışına onay verdik. Belediye bu borç yükünden kurtulsun, hizmet için eli rahatlasın diye destek verdik.” dedi.

 

SÖZLERİ GERİDE BIRAKIN

‘Param yok borç batağındayız’ sözlerinin bir kenara bırakılması gerektiğini aktaran Gülaçtı, sözlerini şöyle tamamladı;

“2019 yılında İller Bankası gelirler payı tablomuzda 284 Milyon 320 Bin Lira bir gelir elde etmişiz. 2020 yılında belediyeye gelen para 351 Milyon 852 Bin Lira olmuş. Pandemiye rağmen belediyenin paylarında kesinti olmamıştır. Maliyeden gelen gelirler, 2019 yılı 426 Milyon, 2020 yılı da 449 Milyon burada da bir azalma yok. Bu kesintiler belediyenin internet sitesindeki faaliyet raporlarında var. Buda gösteriyor ki İller Bankası payında 2020 yılında yaklaşık 75 Milyon, Maliye ve Hazine Bakanlığı’ndan gelen paydada yaklaşık 25 Milyon Liralık bir gelir elde edilmiş. Yaklaşık yüzde 13 daha fazla gelir olmuş. Buna katılıyoruz. Belediye borçlu belediye kimsenin moralini bozmaya da gerek yok. Bu belediyeyi yönetmek için seçildiniz. Bu belediyeyi ekside de olsa artıya geçirmek için çaba göstereceksiniz. Belediyenin gelir getirici projeler üretmesi gerekiyor. Param yok borç batağındayız sözlerini bir kenara bırakalım. Biz desteğiz. Biz bugün olduğu gibi yarında vatandaşlara hizmet gidecek noktada belediye gelirlerinin artırılmasında desteğiz.”

GÜNDOĞAN: KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ 2 MİLYON ALINDI

AK Parti Grup Sözcüsü Vedat Gündoğan yerinden konuşarak, kısa çalışma ödeneğiyle ilgili yaklaşık 2 Milyon Liranın belediyeye girişinin olduğunu hatırlattı.

SEYHAN: SINIRLI DESTEK

CHP Grup Başkan Vekili Serdar Seyhan ise Cumhur İttifakı’nın alınan kararlara desteklerinin sınırlı olduğunu belirttiği konuşmasında, “Arkadaşlarımız gelir gider bilgilendirmesine farklı anlam yüklüyorlar ama kamuoyunun bu konuda bilgilendirildiğini atlıyorlar. Bu şikayet ve serzeniş olarak ele almak uygun değildir. Her konuda Cumhur İttifakının destek verdiklerini söylüyorlar. Bazı konularda destek veriyorlar ama her konuda destek verdiklerini söyleyemeyiz. Desteklerinizin sınırlı olduğunu söylemek istiyorum.” ifadelerine yer verdi.  

KARALAR: MAĞDUR EDEBİYATI YAPMIYORUM

Yapılan konuşmalara yanıt veren Başkan Karalar , mağdur edebiyatı yapmadıklarını belirterek, “Buna halk karar verecek. Bizimkisi bir mağdur edebiyatı felan değil. Cemal Bey çıktı işçiye 8 milyon ya da 6 milyon az ödediniz dediği için bunları anlattım. Sadece Adana Büyükşehir Belediyesi ile ilgili değil tüm belediyeler için 6 ay kesintisiz destek verilmesi iyi olur. 6 ayda belediyeyi borç batağından kurtaracağız demek bir kere mümkün değil. Hani gelir gider dengesi olur. 600 Milyon borç üreten belediye borç üretmemeye başlar, onu kapatacağız demek doğru bir ifadedir. 4.5 Milyar borcu olan 1.1 Milyar geliri olan yerde nasıl borç bitecek. Böyle bir şey mümkün değil. Bütün gelirlerinizi harcasanız oraya 5 yılda anca biter. Ama şu ifadeyi kullandım. 6 ayda işçiye zamanında maaş öder hale geleceğiz dedim. 8. Ayda gerçekleştirdik bunu.” diye konuştu.

BORÇ BATAĞINDAN KURTARACAĞIZ DEMEK MÜMKÜN DEĞİL

Belediye’yi borç batağından kurtaracağız demenin mümkün olmadığına vurgu yapan Başkan Karalar, “Borç batağından 6 ayda kurtaracağız demek tekrar söylüyorum mümkün değil. Kesintisiz dönemde bile, normal aylarda gelen paranın yüzde 49’u geldi. Bu bir realite Yüzde 13 gelir arttı diyor. Kaç lira artacaktı da yüzde 13’e düştü. Yerel gelirler düşmedi mi? Otobüslere 3 kişi 4 kişi biniyor ama hala mazot yakmaya devam ediyor.  Pandemide belediyenin geliri düşmedi demek insanı hayrete düşürür. Biz belediyeyi devraldığımızda yaklaşık 100 Milyon gelir vardı, işçilik 58-60 Milyondu 80 Milyon’a dayandı, mazot ve benzeri fiyatlar arttı. 300 Milyar yapılandırmadan faiz yükü geldi. Kısa çalışma ödeneği ile ilgili hükümet önemli bir karar aldı. Bizim gelirimiz 1 Milyar 560 Milyon, borç 4.5 Milyar. Bu sene gelirimiz 2 Milyon olacak ve borç 4.5 Milyar’ın altına düşecek.” dedi.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42