banner6

 Mobilya Fuarı büyük beğeni topladı

2019 yılının ikinci çeyreğindeki ilk fuarı olan ve Mobilya ve dekorasyon ürünlerinin sergilendiği 12. Çukurova Mobilya Dekorasyon Fuarı vatandaşların ilgi odağı oldu.

 Mobilya Fuarı büyük beğeni topladı

Bayram BULUT

Özel haber

ADANA (İLKHABER)- 2019 yılının ikinci çeyreğindeki ilk fuarı olan ve Mobilya ve dekorasyon ürünlerinin sergilendiği 12. Çukurova Mobilya Dekorasyon Fuarı vatandaşların ilgi odağı oldu.

TÜYAP Adana Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi'nde açılan TÜYAP Adana Çukurova Mobilya Dekorasyon Fuarı’nda bir birinden güzel ürünler yer aldı. Mobilya ve dekorasyon ürünlerinin görsel güzellikleri katılımcıları adeta büyüledi. Evlilik hazırlığı yapan çiftler ve mobilyalarını değiştirmek isteyenlerin adresi olan fuar katılımcılardan tam not aldı.

83 KATILIMCI FİRMA

10 bin metrekarelik kapalı alanın tamamı dolan Fuar’da, 30 ülkeden 200 kişilik alım heyeti de ağırlanacağı öğrenildi.  Fuarda, 83 katılımcı firma 2020 mobilya trendlerini görücüye çıkarttı. Görsel güzellikleriyle insanı etkileyen mobilyaların yanı sıra, dekorasyon ürünlerinde güzellikleri adeta göz kamaştırdı.

AHŞAP DEKORASYON ÜRÜNLERİ

Fuarda özellikle ahşaptan yapılmış, şaha kalkmış at, aslan, kartal ve benzeri birçok figürlerin yer aldığı dekorasyon ürünleri büyük beğeni topladı. Büyük bir emek ile yapılan bu ürünler fuara katılanların ilgi odağı oldu. Bazı vatandaşların bu ürünlerle hatıra fotoğrafları çektirmesi dikkatlerden kaçmadı.

DEVASA KOLTUK

Fuar alanına teşhir için konulan bir devasa bir koltuğun olduğu görüldü. Görenlerin, “Aile boyu koltuk” şeklinde yorum yaptıkları koltukla birlikte hatıra fotoğrafları çektirmeleri dikkatlerden kaçmadı. Devasa koltuk Adana Valisi Mahmut Demirtaş, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar ve Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cafer Esendemir’in de dikkatini çekti.

VALİ DEMİRTAŞ’IN DA DİKKATİNİ ÇEKTİ

Vali Demirtaş, fuar alanını dolaştığı esnada ilk olarak bu koltuğun yanına gelerek koltuğu incelediği görüldü. Koltuğun yanına gelenler gün boyunca renkli görüntüler oluşturdu. Firma yetkililerinin koltuğa olan ilgiden memnun oldukları gözlenirken, yetkililerden koltuk hakkında bilgiler alanlarında olduğu görüldü. Bazı kişilerinde, “koltuk satılık mı?” diye sordukları dikkatlerden kaçmadı.

AVCI: ELİMİZDEN GELENİ YAPACAĞIZ

Adana Marangoz ve Mobilyacılar Odası Başkanı Yalçın Avcı, mobilya sektörünün gelişmesi için ellerinden geleni yapacaklarını söyledi. Sektörün gelişip büyümesinin beraberinde sorunları da getirdiğini dile getiren Avcı, “Mevcut çalışma alanları yetersiz kalmıştır. Adana Valisi Mahmut Demirtaş’ın verdiği destek ve emekle, 280 hektarlık bir alan üzerine mobilyacılar sanayi sitesi kurulmak üzere çalışmaların başlatıldığını geçtiğimiz yıl anlatmıştım. Bu site yapımı için tahsis edilecek arazi tarla vasfından sanayi alanına çevrilmiştir. Böylece mahalle aralarında çalışan esnaf arkadaşlarımızın daha çağdaş bir alanda çalışmalar yapacaklarına daha fazla üretim yapacaklarını belirtmek istiyorum.” dedi.

KIVANÇ: FUARI DEĞERLENDİRDİ

Adana Sanayi Odası Başkanı Zeki Kıvanç yaptığı fuar değerlendirmesinde, sektörde önemli marka ve üretim merkezi, konumunda olan Adana için Çukurova Mobilya ve Dekorasyon Fuarı’nın büyük önem taşıdığını dile getirdi. Sektördeki önemli üretici ve ihracatçı firmaların ürünlerini sergileyeceği fuarı, yurtdışından gelecek ticari alım heyetlerine ve yurtiçinden gelecek ziyaretçilere ev sahipliği yapacak olması nedeniyle önemsediklerini ve bölge üreticileri için önemli bir fırsat olarak gördüklerini dile getiren Kıvanç, “Coğrafi olarak mobilyacılar sitesi ve çevresinde yoğunlaşmakta olan firmalarımızın önemli bölümü geleneksel yöntemlerle çalışan küçük işletmeler şeklinde faaliyet göstermektedir. Bölgemiz üretimde ev mobilyasında öne çıkmakta, özellikle iskelet üretimindeki yüksek payı dikkat çekmektedir.” şeklinde konuştu.

 ÜLKE İHTİYACININ YÜZDE 60’INI ADANA KARŞILIYOR

Koltuk iskeletinde ülke ihtiyacının yüzde 60’ını karşılayan Adana’da üretilen mobilyaların marka, kalite ve estetik açıdan yurtiçi ve yurtdışı pazarlarında büyük beğeni topladığını anımsatan Kıvanç, “Verilere baktığımız da ise 2017 yıllında Adana mobilya ihracatı 22 milyon Dolar iken, 2018 yılında bu rakam yaklaşık 28 milyona çıkmıştır. Yılsonuna kadar ise bu rakamın 30 milyon dolara ulaşması beklenmektedir.Kent ve ülke ekonomisine yarattığı istihdam ve katma değerle önemli katkı sağlayan sektörün gelişmesi, ihracatın artması ve yeni pazarlara açılabilmesi için Adana Sanayi Odası olarak her türlü desteği vermeye, katkıyı sağlamaya gayret gösteriyoruz.” ifadelerini kullandı.

 81 ÜLKEYE İHRACAAT

2018 yıllında ise 81 farklı ülkeye ihracat gerçekleştirildiğini anlatan Kıvanç sözlerini şöyle sürdürdü;

“KOBİ’lerin uluslararası pazarlarda rekabet güçlerinin artırılması amacıyla uygulanan, Odamız tarafından düzenlenen 14 firmanın yer aldığı Adana Mobilya İmalat Sektörü İhracat Pazarı Oluşturma ve Geliştirme UR-GE Projesi 3 yıllık süresinin tamamlandığından dolayı bu yıl içerisinde sonlandı. Mobilya Ur-Ge Projesinde yer alan firmaların beyanları esas alınarak yapılan ankette, yıllar itibariyle ihracat yaptığı ülkelerin yaptığı toplam ülke sayıları yılara göre artış göstermektedir.

GENİŞ KONSEPT

Proje kapsamında 2016 yılında 52 farklı ülkeye ihracat gerçekleştirilen firmalarımız, 2017 yıllında 68 ülkeye, 2018 yıllında ise 81 farklı ülkeye ihracat gerçekleştirmiştir. Projede yer alan firmalarımızın 2016 ile 2018 yılları arasında ihracatlarında yüzde 52.5’lik bir artış olmuştur. Bu göstermiş oldukları başarıdan dolayı sizlerin huzurunda bir kez daha teşekkür ediyorum. Geniş konseptiyle hazırlanan fuarın, bölgesel anlamda sektörün en önemli pazarlama etkinliği olacağına ve satışlarına önemli katkılar sağlayacağı inancındayım.”

ERCAN:  ÖNÜMÜZ AÇILMALI

Türkiye Ağaç İşleri Esnaf ve Sanatkarları Federasyonu Genel Başkanı Ali Rıza Ercan, Fuarların önemine dikkat çekti. Sektörde yaşanan sorunları ele alan Ercan, elektriğe yapılan zammın, mobilya sektörüne olumsuz yansıdığını anlattı. Yurt dışı fuarlarına katılımlarda yaşadıklarını sıkıntılardan bahseden Ercan, “Bizim pazarlama tekniklerimizin önümüzün açılması lazım. Önümüz kapalı. Yurt dışına biz gidemediğimiz sürece neyi götüreceksiniz. Ürünümüzü teşhir etmek amaçlı götürdüğümüzde geri getirirken gümrük vergisi alıyorlar.” diye konuştu. 

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42