banner6

Öğrencilere verilen cezalar kabul edilemez

TMMOB Makina Mühendisleri Odfası ve Elektrik Mühendisleri Odası Adana Şubesi Mustafa Kemal Üniversitesi yönetiminin, can güvenliklerinin sağlanması için basın açıklaması yapan oda öğrenci üyelerine verilen cezaları kınadı.

Öğrencilere verilen cezalar kabul edilemez
Öğrencilere verilen cezalar kabul edilemez


 

TMMOB Makina Mühendisleri Odfası ve Elektrik Mühendisleri Odası Adana Şubesi Mustafa Kemal Üniversitesi yönetiminin, can güvenliklerinin sağlanması için basın açıklaması yapan oda öğrenci üyelerine verilen cezaları kınadı.

ADANA- TMMOB Makine Mühendisleri ve Elektrik Mühendisleri Odası Adana Şubesi Yönetim Kurulları, Mustafa Kemal Üniversitesi yönetiminin, can güvenliklerinin sağlanması için basın açıklaması yapan oda öğrenci üyelerine verilen cezaların kabul edilemeyeceğini açıkladı, “12 Eylül ve onun ürünü YÖK’ün faşizan uygulamalarını bugün daha da kökleştiren anti demokratik uygulama ve baskıları kınıyoruz.” görüşüne yer verdi

 MMO Adana Şubesi ile EMO Adana Şubesi yönetim Kurulları tarafından yapılan ortak açıklamada, şu görüşlere yer verildi:

 ÖĞRENCİLERLE GÖRÜŞÜLDÜ

 Mustafa Kemal Üniversitesi’nde son aylarda öğrenci üyelerimiz üzerinde giderek artan baskılar ve geçen hafta öğrenci üyelerimize verilen okuldan atılma ve uzaklaştırma cezalarına karşı Makina Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Hüseyin Atıcı, Elektrik Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Mehmet Mak ile MMO ve EMO İskenderun Temsilcileri, okuldan atılan ve uzaklaştırılan oda öğrenci komisyonu üyeleri ile görüşerek sorunlarını dinlemiştir.

Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) yönetimi, öğrencilerinin üniversite yemekhanesinden yararlanması için zorunlu tuttuğu öğrenci kimliği ile birleştirilmiş bir “banka kartı” uygulamasına başlamıştır. Bu kartlar öğrencilere her yıl 10 TL karşılığında verilmekte ve banka her üç ayda bir “işletim ücreti” adı altında 11 TL ek para almaktadır. Bu uygulama öğrencilerin bu konudaki fikrini ve onayını almadan başlatılmış, öğrencilerle banka arasında minimum 5 yıl sürecek bir sözleşme imzalaması dayatılmıştır.

 

 

 

Öğrencileri “soyulacak müşteri” durumuna sokan bu uygulamaya karşı içlerinde öğrenci üyelerimizin de bulunduğu Mustafa Kemal Üniversitesi öğrencileri bir bildiri yayımlamış, üniversite yönetimi bunun üzerine 2 öğrenciye okuldan atılma, 2 öğrenciye de uzaklaştırma cezası vermiştir.

Bu ilk cezaların ardından 09 Mart 2012 tarihinde öğrenci üyelerimizden biri poşu taktığı gerekçesi ile sözlü saldırıya uğramış ardından silah gösterilerek tehdit edilmiştir.

Ertesi gün Mustafa Kemal Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Kampusunda basın açıklaması yaparak okulda can güvenliklerinin sağlanmasını isteyen öğrencilere üniversite yönetimi tarafından soruşturma açılmıştır. Aralarında çok sayıda öğrenci üyemizin de bulunduğu 65 öğrenciden 7'si okuldan atılmış, 22 öğrenciye iki yarıyıl, 34 öğrenciye de 1 ay ile bir yarıyıl arasında değişen uzaklaştırma cezaları verilirken öğrencileri silah göstererek tehdit eden öğrenci hakkında herhangi bir işlem yapılmamıştır.

 Son dönemde üniversite öğrencilerine yönelik artan baskı, gözaltı ve okuldan uzaklaştırma gibi uygulamaları kabul edilemez buluyor, mezun olmasına ramak kala üniversiteden atılma cezası alan İskenderun Öğrenci Komisyonu üyelerimize ve diğer mağdur Mustafa Kemal Üniversitesi öğrencilerine yönelik bu kıyıcı kararı kınıyor, öğrenci üyelerimizin yanında olduğumuzu açıklıyoruz.

 

Şube Yönetim Kurullarımız, Türkiye’nin aydınlık geleceği olan öğrenci gençlik ve gelecekte Oda ve Şube yönetimlerinde yer alacak öğrenci üyeleri ile dayanışma içindedir. Şube Yönetim Kurullarımız, 12 Eylül ve onun ürünü olan YÖK’ün faşizan uygulamalarını bugün daha da kökleştiren, üniversiteleri ticarethaneye, öğrencileri soyulacak müşteri konumuna sokan, öğrenim hakkını engelleyen, akademik, demokratik özgürlükleri hiçe sayan, öğrenci gençlik üzerindeki bütün antidemokratik uygulama ve baskıları kınamaktadır.”

Güncelleme Tarihi: 01 Ocak 1970, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42