banner6

Öğrencilerin "ANIZ" seferberliği

Lise öğrencileri hazırladıkları dövizleri tarlalara, yol kenarlarına ve alışveriş merkezlerine asıp, anız yakılmamasını istediler

Öğrencilerin
Öğrencilerin "ANIZ" seferberliği

 

ADANA (İHA) - Adana'da Sungurbey Anadolu Lisesi öğrencileri hazırladıkları birbirinden ilginç dövizleri tarlalara, yol kenarlarına ve alışveriş merkezlerine asıp vatandaşları anız yakmamaları konusunda uyardı.

  Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Türkiye genelinde buğday hasadının başlamasıyla birlikte anız yakımının önüne geçebilmek için tüm okullara anız genelgesi göndererek öğrencilerin bu konuda bilinçlendirilmesini ve toplumun dikkatinin çekilmesini istedi. Bunun üzerine Adana'da Sungurbey Anadolu Lisesi öğrencileri coğrafya öğretmeni Adnan Kocabuğa liderliğinde anız yakımı konusunda bir süre eğitim aldı. Öğrenciler ve coğrafya öğretmeni alınan eğitimin ardından vatandaşa da ulaşabilmek için ilginç bir eylem yaptı. Öğrenciler kendilerine has sloganlarını yazdıkları dövizleri ve pankartlarıyla yollara ve tarlalara akın etti.

  Öğrenciler üzerinde "Anız değil ciğerimi yakıyorsun", "Anız yakan amca yeni kemer aldım", "Anız yakma ekosistemi yıkma", "Yakmayalım anızları, koruyalım canları", "Yak gel bildiğin ne varsa, ama anız yakma", "Anız yakan geleceğini yakar", "Emmi bir daha anız yaktığını görem...", "Siz hala anız yakın ölüm toprağa daha yakın", "Ben yandım bari anız yanmasın", "Anız yakan geleceğini" yazılı döviz ve pankartları alarak önce yol kenarlarına ardından tarla kenarlarına koydu. Bir öğrenci ise son günlerde sosyal medyada hit olan "oğlum bak yapma" klibinden esinlenerek "oğlum bak yakma" dövizi hazırladığı görüldü.

  Öğrenciler yazdıkları dövizleri buğday tarlası kenarlarına, yol kenarlarına diktikten sonra alışveriş merkezlerinin yolunu tuttu.

  Coğrafya öğretmeni Adnan Kocabuğa, Milli Eğitim Bakanlığı'nın genelgesiyle anız yakmama bilinci oluşturmak için yola çıktıklarını belirterek, "Anız yakıldığı zaman sadece anız değil, toprak, canlılar ve çevre zarar görüyor. Milyonlarca hayvan anızın yakıldığı yerde ölüyor. Anız yakıldıktan sonra yakınındaki evlerde hava kirliliği meydana geliyor. İşte biz bütün bunların önüne geçmek için vatandaşlarda çevre bilinci oluşturmak için öğrencilerimizin özgün dövizlerini tarla ve yol kenarlarına, alışveriş merkezlerine koyduk. İnşallah bundan sonra kimse anız yakmaz" dedi.

  11. sınıf öğrencisi Betül Albayrak da anız yakan çiftçileri protesto etmek için böyle bir eylem yaptıklarını anlatarak, "Anız yakıldığı zaman canlılar ölüyor, çevre kirleniyor bunun önüne geçmek için buradayız. Adana'nın her tarafına vatandaşları bilinçlendirmek için uyarıcı dövizler koyacağız" diye konuştu.

  10. sınıf öğrencisi Nazlıcan Alpsoy ise anız yakıldığı zaman çevrenin kirlendiğini ve insanların ciğerlerinin etkilendiğini bu nedenle anız yakılmaması gerektiğini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 01 Ocak 1970, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42