TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Ötenazi nedir? Hangi ülkelerde uygulanıyor?

Ötanazi, ağrısız veya az acı vererek sonlandırma uygulamasıdır. Aktif ve pasif olmak üzere iki türü vardır. Türkiye'de aktif ötanazi yasal değilken, bazı ülkelerde yasaldır. Etik ve yasal tartışmalar devam ediyor.

Haber Giriş Tarihi: 25.05.2024 16:59
Haber Güncellenme Tarihi: 25.05.2024 17:03
Kaynak: Haber Merkezi
Ötenazi nedir? Hangi ülkelerde uygulanıyor?

Ötanazi, bireylerin veya hayvanların yaşamını, dayanılmaz acı veya yaşam kalitesinin kabul edilemez düzeyde olması durumunda, acısız veya çok az acı vererek sonlandırma uygulamasıdır. Bu uygulama, yüksek dozda ilaç verme, ölümcül enjeksiyon yapma veya yaşam destek ünitesinden ayırma gibi yöntemlerle gerçekleştirilir.

Aktif ve Pasif Ötanazi

Ötanazi iki temel türde uygulanır: aktif ve pasif ötanazi.

Aktif Ötanazi: Doğrudan müdahale ile gerçekleştirilir. Kurtarıcı tedavi imkansız olan hastaya, öldürücü bir madde verilerek yaşamına son verilir.
Pasif Ötanazi: Dolaylı müdahale ile gerçekleştirilir. Bu yöntemde, hastayı hayatta tutan makineler kapatılır veya geçici tedavi ilaçları kesilir. Ağrının giderilmesi dışında başka bir tedavi uygulanmaz, bu şekilde hastanın doğal sürecine bırakılması sağlanır.

Ötanazi Türlerinin Yasal Durumu

Aktif Ötanazi: Birçok ülkede yasa dışıdır. Aktif ötanazi uygulaması, hekim destekli intiharı da kapsar. Amerika Birleşik Devletleri'nin Washington, Oregon, Montana ve Vermont eyaletlerinde yasal olarak kabul edilmektedir.
Pasif Ötanazi: Genelde daha yaygın olarak yasaldır. Ancak bu durum ülkeden ülkeye ve belirli koşullara göre değişiklik gösterir.

Türkiye'de Ötanazi

Türkiye'de aktif ötanazi yasal değildir. Türk Ceza Kanunu'na göre, ötanazi uygulayan hekim, tasarlayarak adam öldürme suçu işlemiş sayılır ve ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile cezalandırılır. Pasif ötanaziye dair özel bir yasal düzenleme bulunmamakla birlikte, uygulamada bazı istisnai durumlar olabilir.

Ötanazinin Yasal Olduğu Ülkeler

Dünyada ötanazinin yasal olduğu bazı ülkeler şunlardır:

Belçika
Hollanda
Lüksemburg
Kanada
Kolombiya
Avustralya
Yeni Zelanda
İspanya

Hollanda, dünyada ötanaziyi yasal hale getiren ilk ülke olup, burada 12 yaşından büyük çocuklar için bile ötanazi uygulanabilmektedir. İspanya, ötanaziyi yasallaştıran son ülke olarak dikkat çekmektedir.

Etimolojik ve Anlamsal Kökeni

Ötanazi sözcüğü, Fransızca "euthanasie" veya İngilizce "euthanasia" sözcüğünden gelmektedir. Bu sözcükler, Eski Yunanca "euthanasía" (hayırlı ölüm) sözcüğünden alıntıdır. Yunanca "eu" (iyi, hayırlı) ve "thánatos" (ölüm) sözcüklerinin birleşiminden oluşmuştur.

Ötanazi, etik ve yasal boyutlarıyla dünya genelinde tartışmalara neden olmaya devam ediyor.

En son 29 yaşındaki Hollandalı bir kadının ötenazi teklifi "dayanılmaz ruhsal acılar çektiği için" kabul edildi.

ötenazi nedir

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.