banner6

“Pamuk üreticisinin elinden tutun”

Türkiye’nin stratejik ürünlerinden olan pamukta bu yıl çiftçi üzgün. Girdi maliyetleri artarken, fiyat ve verimde düşüş olması üreticileri kara kara düşündürüyor. Geçtiğimiz yıl 4 TL civarında seyreden fiyatlar bu yıl 3,2 ile 3.3 TL dolaylarında seyrediyor.

“Pamuk üreticisinin  elinden tutun”

Serhat ŞANLI/ÖZEL HABER

ADANA (İLKHABER) - Türkiye’nin stratejik ürünlerinden olan pamukta bu yıl çiftçi üzgün. Girdi maliyetleri artarken,  fiyat ve verimde düşüş olması üreticileri kara kara düşündürüyor. Geçtiğimiz yıl 4 TL civarında seyreden fiyatlar bu yıl 3,2 ile 3.3 TL dolaylarında seyrediyor.

Seyhan Ziraat Odası Başkan Vekili Cahit İncefikir, son yıllarda artış sağlayarak ülke ihtiyacımızın büyük bölümünün karşılanmaya başlandığını, ancak bu yıl yüksek girdi maliyetleri ve fiyat düşüşü nedeniyle ileriki yıllarda azalacağını söyledi.

Acilen çiftçinin elinden tutulması gerektiğine dikkat çeken İncefikir, “Çiftçi bu yıl pamukta çok zor günler geçiriyor. Eğer çiftçinin elinden tutulmazsa gelecek yıl çiftçi pamuk ekmezse tamamen dışa bağımlı hale geliriz” dedi.

Pamuk yetiştirmenin meşakkatli ve maliyetli olduğuna değinen İncefikir, “Pamuk, üretimi çok meşakkatli ve maliyetli bir bitkidir. Üretim maliyeti diğer ürünlere göre daha fazla, onun için pamuğun piyasadaki değeri diğer ürünlere göre daha iyi olmalıdır. Üreticilerimiz pamuğu ekiminden toplanmasına kadar tarladan çıkmıyor. Çünkü pamuğu daha kaliteli yetiştirebilmek için sürekli mücadele içerisindeler” diye konuştu.

Ülke olarak son 30 yılda pamuk ekiminde büyük bir azalış olduğunu ancak son 3-4 yılda bunun terisne dönerek artış olduğunu ifade eden İncefikir, “Ekim alanı açısından baktığımızda ülke olarak Dünyada 13.sıradayız ancak üretim açısından ise 7.sıradayız. Bu da ülkemizin toprak yapısının pamuk için ne kadar elverişli olduğunun göstergesidir. TÜİK verilerine baktığımızda 2018 yılında 518 bin hektarlık alanda 2 milyon 570 bin tona yakın pamuk üretilmiş. Dekara verimi 497 kilogram ortalamalarından seyretmiş. İlimize baktığımızda ise kütlü pamuk alanı 362 bin dekar gibi görünüyor ve 206 bin ton pamuk üretilmiş. Bu yıl 5.2 milyon dekar alanda 2.6 milyon ton kütlü pamuk üretimi yapılmaktadır. Son 2 yılda üretim artışlarına rağmen üretimin tüketimi karşılama oranı yüzde 60’larda kalmıştır. Aradaki fark ithalatla karşılanmakta, ithalata da milyarlarca dolar ödenmektedir” şeklinde konuştu.

Pamuğun stratejik bir ürün olduğuna dikkat çeken ve mutlaka artış sağlanması gerektiğine vurgu yapan Seyhan Ziraat Odası Başkan Vekili Cahit İncefikir, şöyle konuştu;

“Pamuk, Çukurova ve ülkemizin stratejik bir ürünüdür. Tekstil ve konfeksiyon sanayimize sağladığı katma değerde vazgeçilmez bir ürün olan pamuk, hammaddesi olduğu tekstil ve konfeksiyon sektörünün yaptığı ihracatla da ekonomimizde önemli bir paya sahiptir. Ayrıca emek yoğun bir iş gücü olması nedeniyle istihdama ciddi oranda katkı sunmaktadır. Pamuk lifiyle tekstil, çiğidiyle yağ sanayi ve linteri ile de kağıt sanayinin hammaddesidir.

Karadeniz’de bugün fındık ne ise, Çukurova’da, Akdeniz’de de pamuk o değerdedir. Hiçbir dönemde görülmemiş bir şekilde girdi fiyatlarının artışına rağmen şuan ki fiyatlarımız geçen yıla göre maalesef yüzde 25 daha aşağıdadır. Girdi fiyatlarındaki artış neredeyse yüzde 100’ü bulmuştur. Bu yıl ekim dönümü ile geçtiğimiz yıl aynı döneme göre gübre, mazot, elektrik, zirai ilaç gibi girdilerde önemli oranda artışlar yaşanmıştır. Gübrede yaklaşık yüzde 60, elektrikte yüzde 70’in üzerinde artış olmuş ve zirai ilaçta da yüzde 100’ü aşmıştır. Çiftçilerimiz bu konuda mağdurdur.

Ayrıca Çukurova’da bu yıl geçmiş yıllara göre birim alandan alınan verim olarak oldukça düşük gözüküyor. Bu yıl pamuğun da hak ettiği rakamlarda olmadığını görüyoruz. 2016/17 sezonunda yaklaşık 1,9 TL/kg olan kütlü pamuk fiyatı, meydana gelen yaklaşık yüzde 80’lik artışla 2018/19 sezonunda yaklaşık 3,4 TL/kg olarak gerçekleşmiştir. Dünya piyasalarındaki gerileme nedeniyle şuandaki piyasayı da geriye attı. Kilogram fiyatı 4.8 TL gibi rakamlardan bugün 3.2 TL’ye kadar geriledi.

Dünyada pamuk ile ilgili ABD ve Çin arasındaki ticari savaşlar da belirli anlamda fiyat düşüşünde etkili oldu. ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşı büyük bir algı bozukluğuna neden olmuştur.

İthal edilen pamuk nedeniyle iç piyasada fiyatlar gerilemektedir. Pamukta gümrük vergilerini artıramadığımız için iç piyasa pamuk fiyatları dünya fiyatlarından doğrudan etkilenmektedir. İthalat kapısının kapalı olması ve çiftçiye destek verilmesi gerekir. Tekstilcimizin de yerel pamuğumuzun kullanılması için devletin yaptırımları olmalı.

İthal ürünün ucuzlaması, yerli pamuğun kullanılmasının tamamen önüne geçmiştir. Bu nedenle pamuk ithal eden kullanıcılara ithal ettiği pamuk miktarının yüzde 25’i kadar yerli üretim kullanma zorunluluğu getirilmelidir.

Üreticilerimizin hasat ettiği pamuğun uygun bir fiyatla alınması için Çukobirlik, TARİŞ, Antbirlik gibi tarım satış kooperatiflerinin devreye girmesi, üreticimizin pamuk fiyatında önünü görebilmesi ve piyasanın düzenlenmesi açısından önemlidir.

Girdi maliyetleri yüksekliği ve çiftçiye verilen desteklemeler yükseltilmez ise üreticilerimiz pamuktan uzaklaşacaktır. Aslında son 3 yılda pamuk ekiminde artış oldu ve bu durum ülke olarak hepimizi sevindirdi. Ancak bu maliyet ve fiyatlar önümüzdeki yıl pamuk ekiminde azalışa neden olacaktır.

Geçen yıla nazaran pamuk ekiminde ve üretiminde görülen artışın sürdürülebilirliğinin sağlanması, dışa bağımlılığın azaltılması, tarımsal üretim katma değerinin ve istihdamın artırılması amacıyla, son iki yıldır 80 kuruş/kg olan pamuk fark ödeme desteğinin artırılması gerekmektedir. Çiftçimizin ürettiği ürünün piyasada hak ettiği değeri bulması lazım.. Pamuk üreticimizi küstürmemeliyiz, ekim alanının artırılması verimin yükseltilmesi için de destek vermeliyiz. Böylece, üreticilerimizin pamuk ekimi teşvik edilmiş olur”

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42