TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Petrol-İş Sendikası’ndan, SASA’da sendikasızlaştırma iddiası

Petrol-İş Sendikası Adana Şube Başkanı Bülent Kılıççıoğlu, Erdemoğlu Holding’e bağlı SASA Polyester A.Ş’de 2015 yılından itibaren sistematik bir sendikasızlaştırma operasyonu yürütüldüğünü iddia ederek, bu durumu eleştirdi.

Haber Giriş Tarihi: 04.07.2024 12:02
Haber Güncellenme Tarihi: 04.07.2024 16:29
Kaynak: HIDIR YENİAY
Petrol-İş Sendikası’ndan, SASA’da sendikasızlaştırma iddiası

Kılıççıoğlu, sendika binasında düzenlenen basın toplantısında, Adana'daki sendikal hareketin genel durumu ve SASA işyerindeki gelişmelere ilişkin açıklamalarda bulundu. SASA’nın Adana'nın önde gelen sanayi kenti olduğunu vurgulayarak, buradaki işçilerin emeğinin ve alın terinin değerini önemli olduğunu belirten Kılıçoğlu, kentteki özel sektör yatırımlarıyla büyüyen sanayinin, ülke ekonomisine önemli katkılar sağlarken, bu süreçte işçilerin sendikal haklarının korunması ve emeklerinin karşılığını alması gerektiğini ifade etti.

Adana’nın, ülkenin özel sektör yatırımları ile öne çıkan önemli bir sanayi kenti olduğunu vurgulayan Kılıççıoğlu, “Türkiye’nin önemli sanayi kuruluşlarına ev sahipliği yapan kentimizde buna paralel olarak sanayi istihdamı da yüksektir.  Kentimizde bu işyerlerinde çalışan işçiler, ülkemiz ekonomisine katmadeğer sağlanmasında kritik bir rol oynamaktadır. Adana’da sanayi işyerlerinin sendikalı olmasının, çalışma barışının sağlanarak üretimde verimin artmasına yarayacağı bilinmektedir. Bu nedenle, işçilerin yasal ve Anayasal haklarını kullanarak örgütlenmesi, emeğinin ve alın terinin karşılığını alması en başta sanayimizin ve kentimizin yararına olacaktır” dedi.

“Birçok işyeri sendikasızlaştırılmış ve işçilerin en temel hakları gasp edilmiştir”

Bülent Kılıççıoğlu, “Ancak, ne yazık ki, Adana’da işverenlerin büyük bölümünün kısa vadeli hesaplarla sendikalaşmaya karşı oldukları görülmektedir. Üretimde zaten küçük bir payı olan işçilik maliyetlerini kısarak rekabet etmek amacıyla, sendikalara ve sendikalaşmaya düşman bir tavır sergilenmektedir. Kentimizde geçmişten bugüne, aynı saikle birçok işyeri sendikasızlaştırılmış ve işçilerin en temel hakları gasp edilmiştir” diye konuştu.

sasa

Kılıççıoğlu,  Adana’da sendikasızlaştırılan işyerlerine örnek verirken, şunları söyledi: “Adana’da sendikasızlaştırılan işyerlerinden birisi, bildiğiniz üzere, sendikamız Petrol-İş’in uzun yıllar örgütlü olduğu SASA Polyester A.Ş. olmuştur. İşyerinde, özellikle Erdemoğlu Holding tarafından satın alındığı 2015 yılından itibaren sistematik bir sendikasızlaştırma operasyonu yürütülmüştür. İşveren çeşitli ayak oyunları ile sendikayı SASA Polyester işyerinden söküp atmaya çalışmış ancak, bu girişimlerinin karşısında her defasında Petrol-İş işçisinin iradesi ve direncini bulmuştur. “

Bülent Kılıççıoğlu, şöyle devam etti: “İşyerinin yeni açılan bölümlerinin başka işkolunda gösterilmesi, işçiye sendikadan istifa baskısı ve işten çıkarma tehditleri yoluyla sendikal örgütlenme zayıflatılmaya çalışılmıştır. Ayrıca işveren, sendikalı işçiyi cezalandıran ve sendikadan istifaya teşvik eden ücret politikası ile işçiyi ekmeğiyle sınamıştır. Sendikasız işçilere verdiği kat be kat fazla ücret zammı ile sendika düşmanlığında sınır tanımayacağını göstermiştir.  Nihayetinde işyerinin el değiştirmesinden 7 yıl sonra 2022 yılında SASA Polyester işyeri tamamen sendikasızlaştırılmıştır. Aynı holdingin tekstil işkolundaki işyerleri ise yine el değiştirmeden hemen 1 yıl sonra örgütsüz eştirilmiştir. SASA’da işçinin en temel hakkı olan sendikalaşma hakkı ortadan kaldırılmış, haksız ve hukuksuz uygulamalarla işçinin onuruyla örgütlü biçimde çalışıp alın terinin karşılığını alması engellenmiştir.”

sasa

Bülent Kılıççıoğlu, daha sonra şunları kaydetti: “Yıllardır 4 Nolu Petrol, Kimya, Lastik, Plastik ve İlaç (Petrokimya) işkolunda faaliyet gösteren SASA Polyester’de işveren böylece, Petrol-İş’in yeniden örgütlenmesinin önüne nihai olarak geçmeyi hesap etmektedir. Petrol-İş, 1975 yılında SASA işyerinde benzer bir ‘işkolu hukuksuzluğunu’ ortadan kaldırarak sendikalaşmıştır. O dönem açtığımız işkolu tespit davasını bilirkişi heyetinin bilimsel çalışma ve tespitleri sonucu kazanan Petrol-İş, işyerinde 47 yıl boyunca yetkili sendika olmuş ve toplu iş sözleşmesi imzalamıştır. SASA Polyester’de PET Cips ve PET Resin gibi özel polimerler ve kimyasallar üretilmektedir. Ayrıca SASA Polyester yine PTA ve polimer/cips üretimi için büyük bir yatırım yapmış ve bu yatırım için Cumhurbaşkanlığı kararı ile ‘süper teşvik’ almıştır. Söz konusu faaliyetler, 20.16 NACE kodlu ‘birincil formda plastik hammaddelerinin imalatı’ altında sınıflanan 4 Nolu işkolumuza dahil faaliyetlerdir.  Nitekim, SASA Polyester ile aynı üretimi yapan Petkim Petrokimya A.Ş. ve Ravago Petrokimya Üretim A.Ş. işyerlerinde sendikamız Petrol-İş hâlen yetkilidir ve toplu iş sözleşmesi imzalamaktadır.”

Kaynak: HIDIR YENİAY

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.