banner6

Prof. Dr. Yıldırım: Spor yapacak çocuklar kalp kontrolünden geçmeli

Adana Tabip Odası tarafından hekimlere yönelik, “Semptomlar ve Bulgular Işığında Birinci Basamakta Doğumsal Kalp Hastalıkları” paneli düzenlendi. Panelde doğumsal kalp hastalıklarında spor yapan çocukların kalp kontrolü yaptırmasına dikkat çeken Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları – Çocuk Kardiyolojisi Uzmanı Prof. Dr. Selman Vefa Yıldırım, “Aktif spor yapmakta olan veya spora başlayacak olan çocukların kalp kontrollerinin yapılması gerekir” dedi.

Prof. Dr. Yıldırım: Spor yapacak çocuklar kalp kontrolünden geçmeli

ADANA (İLKHABER) – Adana Tabip Odası tarafından hekimlere yönelik, “Semptomlar ve Bulgular Işığında Birinci Basamakta Doğumsal Kalp Hastalıkları” paneli düzenlendi. Panelde doğumsal kalp hastalıklarında spor yapan çocukların kalp kontrolü yaptırmasına dikkat çeken Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları – Çocuk Kardiyolojisi Uzmanı Prof. Dr. Selman Vefa Yıldırım, “Aktif spor yapmakta olan veya spora başlayacak olan çocukların kalp kontrollerinin yapılması gerekir” dedi.

Adana Tabip Odası tarafından hekimlere yönelik panel düzenlendi. Panelde konuşmacı olarak katılan Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları – Çocuk Kardiyolojisi Uzmanı Prof. Dr. Selman Vefa Yıldırım, hekimlere ‘Semptomlar ve Bulgular Işığında Birinci Basamakta Doğumsal Kalp Hastalıkları’ konulu brifing verdi.

Panel öncesi bir konuşma yapan Adana Tabip Odası Genel Sekreteri Dr. Mürşit Enis Akyüz, “Özellikle 1. Basamak sağlık merkezlerinde (aile hekimlikleri, acil servisler gibi) çocuklardaki kalp hastalıklarına belirtiler ve bulgular üzerinden yaklaşımın anlatılacağı panelimiz meslektaşlarıma çok yaralı olacaktır” dedi.

Doktorların çalışma şartlarına değinen Dr. Akyüz, “Amacı insanların daha sağlıklı yaşamalarını sağlamak olan biz hekimlerinde sağlıklı koşullarda çalışması ve yaşaması gerekir. Bizler "iyi hekimlik" yapmaya ısrar eden hekimler olarak, bulguların, hasta muayenesinin önemini biliyoruz. Bugün burada yapılacak olan panelde de semptom ve bulgular ışığında bilgilerimizi tazelemek için bir fırsat olacak” diye konuştu.

Açılış konuşmasının ardından söz alan Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları – Çocuk Kardiyolojisi Uzmanı Prof. Dr. Selman Vefa Yıldırım, hekimlere yönelik düzenlenen panelin önemine değinerek, “Adana Tabip Odası’na bu programı düzenlediği için teşekkür ediyorum. Çünkü bilgilerimizin üzerine bir takım bilgilerin daha eklenmesi mesleğimizde çok yararlı oluyor. Mesleki eğitimim de kendim de bunu gördüm” dedi.

Sonrasında çocuklardaki kalp hastalıklarının yeni doğan döneminden itibaren belirtileri, muayene bulguları ve yardımcı araçlar ile tanıya nasıl gidileceği hakkında önemli bilgilere değindi.

Erken tanıya dikkat çeken Prof. Yıldırım konuşmasına şöyle devam etti;

“Çocuklarda kalp hastalıklarını 3’e ayırıyoruz. Bunlardan en büyük yer kaplayan kısmı doğumsal kalp hastalıklarıdır. İkinci olarak edinsel kalp hastalıkları yani sonradan ortaya çıkabilecek olan kalp hatalıkları ve bunların dışında bir de ritim ile alakalı olanlar var.

Büyük oranda doğumsal kalp hastalıklarıyla uğraşıyoruz. Edinse kalp hastalıkları içerisinde kalp kasları hastalıkları, enfeksiyonları, hiper tansiyondan kaynaklanan veya diğer hastalıklardan obeziteden kaynaklanan bir takım sorunlar oluyor.

Bugün burada özellikle birinci olan doğuştan kalp hastalıklarına dikkat çekeceğiz. Doğuştan kalp hastalıkları da kendi içerisinde asiyonatik kalp hastalıkları ve siyanotik kalp hastalıkları olarak ikiye ayırıyoruz.

Daha anne karnındayken fetal ekokardiyografi dediğimiz yöntemle fetal dönemden itibaren özellikle 17.nci haftayla 25.nci hafta arasında kalp hastalıkları daha iyi görünebilir. Bu dönemde gelişmiş olan doğumsal kalp hastalıklarını oldukça iyi bir şekilde değerlendirebiliyoruz.

HASTALIK BELİRTİLERİNE DİKKAT

Eğer beslenirken çabuk yorulma ve terleme, hızlı nefes alıp verme, zor nefes alma, kilo alamama, morarma, ağlarken morarmada artma gibi belirtiler varsa bunlar bebeklerde kalp hastalıklarının belirtisi olabilmektedir.

Bir muayene bulgusu olarak ağız, dudak, tırnaklardaki morluğun önemi oldukça çoktur. Aile hekimliğine henüz birkaç günlükken başvuran her bebeğin parmaktan oksijen ölçen cihaz ile kontrol edilmesi uygun olanıdır.

SPOR YAPAN VEYA YAPACAK OLAN ÇOCUKLARIN KALP KONTROLLERİ YAPILMALI

Çocuklardaki kalp hastalıklarının çoğuna zamanında tanı konulması ile birçok girişim ve tedavi yapılabilmektedir. Aktif spor yapmakta olan veya spora başlayacak olan çocukların mutlaka bir kez kalp kontrollerinin yapılmasının fayda sağlayacağı unutulmamalıdır”

Panelin sonunda Adana Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Ahmet Hilal, Prof. Dr. Selman Vefa Yıldırım’a teşekkür ederek plaket verdi.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42