banner6

Profesör Ahmet Taner Kışlalı anıldı

Bebeği 29 günlükken bombalı suikast sonucu öldürülen Prof. Dr. Ahmet Taner Kışlalı ölümünün yıl dönümünde Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Adana Şubesi tarafından anıldı.

Profesör Ahmet Taner Kışlalı anıldı

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER) – Bebeği 29 günlükken bombalı suikast sonucu öldürülen Prof. Dr. Ahmet Taner Kışlalı ölümünün yıl dönümünde Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Adana Şubesi tarafından anıldı.

ADD Adana Şubesi tarafından düzenlenen anmanın açılış konuşmasını ADD Başkanı İsa Kaya’dan yaptı. Kaya’dan ADD Genel Başkanı Bahriye Üçok ve Ahmet  Taner Kışlalı’yı anarak sözlerine başladı. Yapılan bombalı saldırıyı hunharca yapılmış bir katliam olarak değerlendiren Kayadan, “ Bugünkü konuğumuz Avukat Berfu Yakıt Salıcı olacak. Kendisine bizleri yalnız bırakmadığı için teşekkür ediyorum” dedi.

ARDI ARDINA KATLİAMLAR

Kayadan’ın konuşmasının ardından Adana Barosu Avukatı olan Berfu Yakıt Salıcı söz aldı. Salıcı, Atatürkçü Düşünce Derneği'nin 1989 yılında kurulduğunu ve 1990'dan sonra Türkiye'deki aydınlık insanların birer birer katledildiğini söyledi. O dönemde saldırılarda öldürülen kişileri sıralayan Yakıt Salıcı, Prof. Dr. Ahmet Taner Kışlalı, Çetin Emeç, Turan Dursun, Muammer Aksoy, Bahriye Üçok ve Uğur Mumcu gibi değerli insanların Türkiye'nin aydınlık yarınları adına mücadele ettikleri için öldürüldüklerini anımsattı.
  
PLANLI YAPILDI

Saldırıların kişilerin düşüncelerini öldürmek için yapıldığını savunan Avukat Berfu Yakıt Salıcı, “Peş peşe gelen bu ölümlerin aslında planlı, tamamen şeraitçi düzeni savunan, cihat mantığı ile yapılmış olan terör olaylarıdır. Düşünceleri sonlandırmak için bu kişileri öldürdüler.” ifadelerini kullandı. 

BİR ARADA OLMAMIZ GEREKİYOR

Konuşmanın arasında Berfu Yakıt Salıcı, Prof. Dr. Ahmet Taner Kışlalı'nın eşine ait bir videoyu katılımcılara izletti. Ardından ise konuşmasına devam eden Yakıt Salıcı, “Bir arada olmamız gerekiyor. Biz birbirimize zarar verirsek eğer, daha çok yaralanırız, daha çok örseleniriz. Ahmet Taner Kışlalı, “Eğer siz laikliği savunuyorsanız, önce karşı düşünceyi bilmeniz lazım diyor. Ben İslam ile ilgili çok fazla yazı okudum. Çok fazla yazı yazdım ve bu nedenle aslında laikliğin İslam karşıtlığı olmadığını biliyorum. O yüzden bu görüşü bu şekilde rahat savunabiliyorum.” diyor ve bizleri de aslında düşüncelerimizin tam aksine olan düşünceleri araştırmamız gerektiğini söylüyor.” şeklinde konuştu.

1999 YILINDA ÖLDÜRÜLDÜ

Öğrencilik yıllarında bir kez arkadaşı ile birlikte Prof. Dr. Ahmet Taner Kışlalı'nın dersine girdiğini belirten Yakıt, onu dinlerken ne kadar bilge bir düşünür olduğunu da gördüğünü anlattı. Ahmet Taner Kışlalı’nın FETÖ terör örgütüne karşı yazılar yazdığını anımsatan Yakıt Salıcı, Atatürkçülük, laiklik, demokrasi adına kalemini hiç sakınmadan kalemini kullandığını işaret etti. Ahmet Taner Kışlalı’nın 1999 yılında katledildiğini vurgulayan Yakıt Salıcı, terör olaylarının sadece bir tetikçiye mal edilmesinin sadece kanayan yara olduğunu savundu.


HÜZÜNLÜ BİR ANMA
 
Atatürk ve devrimlerini savunan insanların öldürülmekle tükenemeyeceğini ifade eden Yakıt, “'Kemalizm geçmişin bekçiliği değil geleceğin öncülüğüdür. Slogan Atatürkçülüğüne karşıyım’ diyerek Kemalizm’in devrimci niteliğini sergileyen Prof. Dr. Ahmet Taner Kışlalı, Türkiye'nin sürüklendiği çıkmazları çok önceden tespit ettiği için öldürülmüştür. Bugün hüzünlü bir anma olsa bile onun gösterdiği hedeflere doğru yürüdüğümüzün bilinmesini istiyoruz." diye konuştu.
 

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER