banner6

Saadet Partisi’nden ‘Geçim İttifakı’ çağrısı

Saadet Partisi İl Başkanı Musa Ahmet Kaya,’ Geçim İttifakı’ kuracaklarını ve herkesi bu geçim ittifakına destek vermeye davet etti.

Saadet Partisi’nden ‘Geçim İttifakı’ çağrısı

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER)- Saadet Partisi İl Başkanı Musa Ahmet Kaya,’ Geçim İttifakı’ kuracaklarını ve herkesi bu geçim ittifakına destek vermeye davet etti.

Saadet Partisi Adana İl Başkanlığı tarafından geçim ittifakı konulu basın açıklaması yapıldı. Atatürk Parkı içerisinde bir araya gelen Saadet Partisi Adana İl Başkanlığı üyeleri adına basın açıklaması metnini Saadet Partisi İl Başkanı Musa Ahmet Kaya okudu.  Ülkenin, şehrin ve insanların dertlerinin her geçen gün katlandığını dile getiren Kaya, “Biz Saadet Partisi olarak, insanımızın, ülkemizin, devletimizin sorunlarını konuşuyor,  yanlış politikaları eleştiriyor ve bunların çözüm yollarını gösteriyoruz.” dedi.

Siftah yapamadan dükkan kapatan, pandemiden dolayı iflas eden yüzlerce esnafın bulunduğunu anlatan Kaya, “Bu caddelerde, sokaklarda işsiz gezen ve gelecek hayalini yurt dışında yaşamak üzere kuran binlerce gencimiz var. Başını yastığa koyduğunda, ay sonu nasıl gelecek, kira ve faturalar nasıl ödenecek diye kara kara düşünmekten gözlerine uyku girmeyen on binlerce insanımız var. Maalesef, geçim sıkıntısının bunalımıyla intihar edenler var.” diye konuştu.

 Geçim İttifakı kurmak istediklerini belirten Kaya, “Biz, ülkemizde açlık ve yoksulluk diye bir problem, geçim derdi diye bir dert kalmasın diye buradayız, çalışıyoruz ve sizlerle beraberiz. Tekrar ifade ediyorum; umutsuzluğa yer yok, karamsar olmaya hiç gerek yok. Karanlığın en koyu olduğu an şafağın en yakın olduğu andır. Herkes bilmeli ki; şafak yakın. Evet, dert var, sorun var ama çözüm de var; işte biz buradayız. Bizler Saadet Partisi olarak insanımızın geçim mücadelesine destek olmak, insanımızı dinlemek, sesine ses olmak ve sorunlarına çözüm üretmek için hep birlikte bir “Geçim İttifakı” kuralım istiyoruz. Türkiye'nin bugünkü haline bakıp da üzülen, bunalan, yorulan ve sıkılan her bir vatandaşımıza "Geçim İttifakı"nda bir araya gelme çağrısında bulunuyoruz.” şeklinde konuştu.

Herkesi geçim ittifakına davet eden Kaya, “Biz Saadet Partisi olarak; hayat pahalılığına, adaletsiz gelir dağılımına, üretmeyen ekonomiye, işsizliğe, ağır vergilere, itibar uğruna yapılan israflara karşı çıkarak; “Bu tencerede artık dert değil, aş pişirmek istiyorum.” diyen tüm vatandaşlarımızı, hepimizin ortak gündemine; Geçim İttifakı’na davet ediyoruz. Mutfağımıza, evimize, sokağımıza, mahallemize, ilçemize, şehrimize ve de ülkemize hep birlikte sahip çıkalım istiyoruz. İşimize, aşımıza, kendimize ve geleceğimize hep birlikte sahip çıkalım diyoruz.” ifadelerini kullandı. 

Asgari ücretin yeniden düzenlenmesi gerektiğini işaret eden Kaya sözlerini şöyle sürdürdü; “Şimdi Geçim İttifakı Acil Eylem Planımız çerçevesinde hazırladığımız çözüm önerilerimizi sizlerle paylaşmak istiyorum. İsraf ekonomisinden üretim ekonomisine geçilmeli, özellikle gıda enflasyonunu önlemek öncelikli hedef haline getirilmelidir. Açlık sınırının dahi altına düşen asgari ücret yeniden düzenlenmeli ve bu ücretlerden vergi alınmamalıdır. Yeni istihdamlar, vergi indirimleri ve hibelerle desteklenmelidir. Girişimcilere yönelik finansman olanakları genişletilmeli; katılım yapıları oluşturulmalıdır.

Esnafımıza acilen Sicil Affı getirilmeli, yeni ve bembeyaz bir sayfa açmaları kolaylaştırılmalıdır. İş kurma ve iş yapabilme süreçleri hızlandırılmalı, bunaltıcı bürokratik engellerin tamamı kaldırılmalıdır. Bankaların pos cihazı komisyon oranları sıfırlanmalı ve para akışlarındaki gecikmeler kaldırılmalıdır. Elektrik, su, doğalgaz, internet ve iletişim giderleri gibi sabit giderlerden alınan vergiler azaltılmalı ve uzun vadede kaldırılmalıdır. Esnaf ve sanatkarlarımızın küçük ölçekli işlemlerde yaşadıkları kısa dönemli ödeme aksaklıklarının giderilmesi için ivedilikle bir fon oluşturulmalıdır.

 İnsanımızın, esnafımızın, asgari ücretli çalışanlarımızın hızlı bir şekilde toparlanması ve bir nebze de olsa rahat nefes alabilmesi için hayata geçirilmesi gereken adımlar. İnanın bunlar zor değil, yeter ki vatandaş odaklı politikalar esas alınsın. Yeter ki, insanımızın derdini, geçimini önceleyen kadrolar iş başında olsun. Herkesi bunları düşünmeye, bu sese kulak vermeye ve bu çağrımıza ortak olmaya, milletin derdiyle dertlenen kadroları yetkilendirmeye davet ediyoruz. Yüzlerimizdeki tebessümü, evlerimizdeki neşeyi, işimizdeki bereketi yeniden kazanacağımız günler temennisiyle.”

Açıklamanın ardından partililer parktan sessizce ayrıldı.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER