banner6

Sarıçam, üniversitesini istiyor

Protesto eyleminde üzerine benzin döküp yakmak isteyen bir kişi vatandaşlar tarafından engellendi

Sarıçam, üniversitesini istiyor
Sarıçam, üniversitesini istiyor

 


ADANA (İHA) - Adana'nın merkez Sarıçam ilçesinde bir grup, Bilim ve Teknoloji Üniversitesi'nin ilçelerine kurulmasına karşı çıkan Çukurova Üniversitesi yönetimini protesto etti. Protesto eyleminde bir vatandaş üzerine bidonla benzin döküp yakmak istedi.

  Adana'da kurulacak olan Bilim Teknoloji Üniversitesi ile Çukurova Üniversitesi arasındaki arazi anlaşmazlığı devam ederken, Sarıçam ilçesinde bir grup, ilçelerine üniversite kurulması ve karşı çıkanları protesto etmek için Kozan Yolu üzerindeki üniversitenin kurulacağı bölgede toplandı. Ellerinde "Üniversite hakkımız söke söke alırız", "Sarıçam üniversitesini istiyor" yazılı dövizler taşıyıp sloganlar atan kalabalık, davul zurna eşliğinde halay çekti.

  Bilim ve Teknoloji Üniversitesi'nin ilçelerine kurulmasına karşı çıkan Çukurova Üniversitesi yönetimini

protesto eden grup adına Varsaklar Derneği Başkanı Yusuf Umut, basın açıklaması yaptı. İlçelerine yeni kurulacak olan üniversiteye sahip çıkmak için burada toplandıklarını belirten Umut, "Yeni üniversite, devletin tahsis ettiği ve hazinenin yeri olan işte bu toplandığımız alana kurulmak isteniyor. Sarıçam halkı olarak bizler de bu habere önceden çok sevindik. Ancak daha sonra öğrendik ki bazı kesimler Çukurova Üniversitesi yönetimi, Sarıçam'a değil de başka bir yere kurulması için itiraz ediyorlar. Bizler Sarıçam halkı olarak yapılan bu itirazlar ve üniversitenin

Sarıçam'a değil de başka bir yere kurulmasını isteyenleri Sarıçam'ın geleceğiyle oynamakla eş değer tutuyoruz. Yeni kurulacak üniversite geleceğimizdir. Sarıçam'a ve Adana'yı aydınlatacak geliştirecektir. Yeni üniversitenin Sarıçam'a kurulmasını ve ilçenin gelişmesini istemeyenleri kınıyoruz" dedi.

  Basın açıklamasından sonra kalabalık arasında bulunan Yusuf Yılmaz adlı kişi, ilçelerine üniversite kurulmasını istemeyenleri protesto etmek amacıyla üzerine bidonla benzin döküp kendisini yakmak istedi.

  Elinde çakmak bulunan Yılmaz, vatandaşlar tarafından omuzlara alınarak eylem alanından uzaklaştırıldı.

Güncelleme Tarihi: 01 Ocak 1970, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER