banner6

Şehitler anıldı

18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü nedeniyle Adana Garnizon Şehitliği’nde anma töreni düzenlendi.

Şehitler anıldı

Şehitler anıldı

 

 

Halil İbrahim UĞUR

 

ADANA (İLKHABER) - 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü’nde tarihte destanlar yazdıran kahraman şehitlerimiz gözyaşları ile anıldı.

 

Adana Garnizon Şehitliği’nde dün sabah düzenlenen tören Atatürk Anıtı’na çelenk konulması ile başlarken, ardından şehitlerimiz anısına saygı duruşunda bulunuldu. Törende daha sonra İstiklal Marşımız okunurken bu sırada saygı atışı yapıldı.

 

Törende daha sonra Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Adana Şube Başkanı Melahat Ongun günün anlam ve önemine ilişkin bir konuşma yaptı. Şehitlerin ölü olarak adlandırılmaması gerektiğini yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim’den ayetler ile açıklayan Melehat Ongun, birlik ve beraberlik mesajı verdi.

 

ÇANAKKALE ZAFERİ BİR DÖNÜM NOKTASI

Çanakkale Zaferi’nin dünyada bir dönüm noktası olduğunun altını çizen Melahat Ongun, Çanakkale Savaşı’nda Türk milletinin 500 bin şehit verdiğini hatırlattı. Melahat Ongun, “Mukaddes vatan toprakları için canlarını seve seve vererek bir ulusun kaderini değiştiren, vatanımızı, istikbalimizi, sarsılmaz imanları, eşsiz cesaretlerine borçlu olduğumuz aziz şehitlerimiz dünyada eşi benzeri olmayan bir destan yazdı. Çanakkale Zaferi'nin özellikle genç nesillere iyi anlatılması, ecdadımıza ve şehitlerimize bir borcumuz olduğu gibi geleceğimizin de teminatıdır." dedi.

 

ŞEHİT KIZI BABASI İÇİN ŞİİR YAZDI

Melahat Ongun’dan sonra ise Cennet Çelik isimli şehit kızı babasına yazmış olduğu şiirini okudu. Şehit kızı, okuduğu şiiri ile babasına olan özlemini ifade ederken, bu sırada törende duygu dolu anlar yaşandı.

 

ŞEHİTLERİMİZİ ŞÜKRAN VE MİNNETLE ANIYORUZ

Törende yapılan konuşmaların ardından ise Adana Valisi Hüseyin Avni Coş, şehitlik şeref defterini imzaladı. Vali Coş, Şehitlik Şeref Defterine, “Aziz ve kahraman şehitlerimiz, uğrunda şehit olduğunuz milli ve manevi değerlerinizi kıyamete kadar koruyacak, sizlerin şehadetinizden aldığımız güç ile birlik ve beraberliğimizi daha da güçlendireceğiz. Aziz hatıralarınız, eşsiz fedakarlıklarınız her zaman aziz milletimizin tüm fertlerine örnek ve rehber olacaktır. Sizleri milletçe rahmet, şükran ve minnetle anıyoruz. Ruhlarınız şad olsun." ifadelerini yazdı.

 

MÜFTÜ GÖKÇE ŞEHİTLERİMİZ İÇİN DUA ETTİ

Anma programının sonunda ise Adana İl Müftüsü Arif Gökce, şehitlerimiz için dua okudu. Müftü Gökce’nin dualarına protokol üyeleri ve şehit yakınları da iştirak ederken, bu sırada şehit yakınlarından bazıları gözyaşlarına boğuldu.

 

Tören sonrasında ise Vali Hüseyin Avni Coş ve beraberindeki protokol üyeleri, şehit kabirlerini tek tek ziyaret ederek karanfil bıraktı, törene katılan şehit yakınlarına başsağlığı diledi.

 

Törene, 6. Mekanize Piyade Tümen ve Garnizon Komutanı Satı Bahadır Köse, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zihni Aldırmaz, Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Hamza Celepoğlu, Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kibar, protokol, çeşitli partilerden belediye başkan adayları, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, şehit yakınları ve vatandaşlar katıldı.

Güncelleme Tarihi: 18 Mart 2014, 14:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER