banner6

Sendikalardan tasarı protestosu

Mecliste bugün görüşülecek olan yeni Milli Eğitim Bakanlığı Yasa Tasarısı’nı Türk Eğitim-Sen, Eğitim-Sen ve Eğitim-İ, sendikaları protesto etti.

Sendikalardan tasarı protestosu

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER) – Sendika üyeleri öğlen saatlerinde Ak Parti Adana İl Başkanlığı önünde toplandı. Burada basın açıklaması yapmak isteyen gruba polis izin vermedi. Bunun üzerine polisle sendikacılar arasında tartışma çıktı. Yapılan görüşmelerin ardından parti giriş kapısı önünde toplanan guruba biraz ileriye alınarak açıklama yapabileceği söylendi.

Burada grup adına basın açıklaması yapan Türk Eğitim-Sen 2 No'lu Şube Başkanı Kamil Köse, yeni yasa ile 4 yılını dolduran okul müdürleri, müdür baş muavinleri, müdür yardımcıları ile şube müdürlerinin görevden alınacağı ve yerlerine vali ya da il milli eğitim müdürünün atama yapacağını ileri sürdü.

Şu anda 73 bin okul yöneticisi bulunduğunu söyleyen Köse, "Sendikaların mücadelesi sonucu okul yöneticilerine getirilen sınav uygulamasının bu tasarı ile kaldırılması, 19 yıl öncesine dönülmesi, adil olmayan, kul hakkı yememeyi, ehliyeti, liyakati hayatının merkezine alan hiç kimsenin kabul edeceği bir durum değildir. KPSS'de yeterli puanı alanlar, performans değerlendirmesinde başarılı olurlarsa bir yılın sonunda yazılı veya sözlü sınava girmeye hak kazanacak. Peki performansı kim, neye göre ölçecek? Bu durumda yandaş ya da AK Parti'yle fikirleri uyuşanlar mı öğretmen yapılacak? Sözlü sınav, akılla izah edilebilecek bir uygulama değildir. Herkes bilmelidir ki sözlü sınav, eşittir torpildir" dedi.

Tasarının mecliste kabul edilmesi halinde 3 sendika olarak bir gün süreyle iş bırakma eylemi yapacaklarını ve meydanlara ineceklerini anlattı. Açıklamanın ardından 3 sendikanın üyesi AK Parti İl Binası önüne siyah çelenk bırakarak olaysız şekilde alandan ayrıldı.

Güncelleme Tarihi: 25 Şubat 2014, 18:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42