banner6

Sessiz bayram Arifesi

Pandemi nedeniyle bu yıl Ramazan Bayramı Arifesi’nde kent adeta sessizliğe büründü. Kentin en işlek caddeleri bile bom boş kaldı. 29 Nisan 2021 Perşembe günü saat 19.00'da başlayıp 17 Mayıs 2021 Pazartesi günü saat 05.00'te bitecek şekilde tam zamanlı sokağa çıkma kısıtlaması yani tam kapanma süreci devam ediyor. Bu süreç içerisine Ramazan Bayramı da denk geldi.

Sessiz bayram Arifesi

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER) - Pandemi nedeniyle bu yıl Ramazan Bayramı Arifesi’nde kent adeta sessizliğe büründü. Kentin en işlek caddeleri bile bom boş kaldı.

Pandemi dönemi öncesi Ramazan Bayramı Arifesi’nde çarşı merkezi başta olmak üzere, kentin her noktasında yaşanan yoğunluk bu kez yerini sessizliğe bıraktı. 29 Nisan 2021 Perşembe günü saat 19.00'da başlayıp 17 Mayıs 2021 Pazartesi günü saat 05.00'te bitecek şekilde tam zamanlı sokağa çıkma kısıtlaması yani tam kapanma süreci devam ediyor. Bu süreç içerisine Ramazan Bayramı da denk geldi.

SESSİZLİK HAKİM OLDU

Ramazan Bayramı öncesi her yıl yaşanan yoğunluk bu yıl yerini sessizliğe bıraktı. Arife gününde olunmasına rağmen iş yerlerinin kapalı olması nedeniyle yoğunluk görülmedi. Kent merkezine yakın noktalarda oturan vatandaşların bayram şekeri almak için boş sokaklarda dolaştıkları görüldü. Boş sokaklarda her yıl yer alan tablada şeker satan satıcılarda bu yıl kent merkezinde olmadı.

CADDELER BOM BOŞ

Kent merkezinin en yoğun olduğu caddelerden olan, Çakmak Caddesi, İnönü Caddesi, Cemal Gürsel Caddeleri adeta boş kaldı. Kentin bazı mahallelerinde ise azda olsa bayram yoğunluğu yaşandı. Kapalı dükkanların bulunduğu caddelerde zaman zaman araç yoğunlukları yaşandı.

 

MARKETLERDE YÜKSEK FİYAT

Bayram şekerlerini bu yıl, marketler, şekerleme dükkanları, bazı aktarlar ile kahve satan yerler sattı. Vatandaşlar, bayram şekerlerini satılan bu alanlardan satın aldı. Bazı marketlerde bayram şekerlerinin yüksek fiyatlardan satıldığı görüldü. Çikolatalı şekerlerin kilogram fiyatlarının 70 liradan başladığı dikkatlerden kaçmadı. Çocukların tükettiği normal şekerlerin fiyatları ise 30 liradan satıldı.

ŞEKERLER SATIN ALINDI

Şekerleme dükkanlarına giden vatandaşlar, buralardan şekerlerini satın aldı. Tam kapanmaya rağmen geleneklerini sürdürmek için bayram şekeri alan vatandaşlar, “Şeker bizim bayram kültürümüzde yer alıyor. Bu nedenle kimsenin gelmeyeceğini bildiğimiz halde şeker alıyoruz. Aslında bu şekerleri biz kendimiz yemek için alıyoruz demek daha doğru olur” dediler.

BAYRAMLIKLAR ALINAMADI

Kısıtlama nedeniyle bu yıl çocuklarında bayramlık kıyafet alış verişleri yapılamadı. Çocuklara her yıl bayram önce ayakkabılar ve yeni giysiler bayramlık olarak alınırdı. Bu bayram bu geleneği yerine getirmek isteyen azda olsa bir kesim internet üzerinden ayakkabı ve internet siparişi vererek çocuklarına bayramlıklar aldı.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42