banner6

Şevkin: Kadınlarımız öldürülüyor

CHP Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, Türkiye’de 2008 yılından 2021 yılının Nisan ayı sonuna kadar 3580 kadının öldürüldüğünü söyledi.

Şevkin: Kadınlarımız öldürülüyor

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER)-  CHP Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, Türkiye’de 2008 yılından 2021 yılının Nisan ayı sonuna kadar 3580 kadının öldürüldüğünü söyledi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, İstanbul Sözleşmesi’nin imzalanmasının 10. yılı nedeniyle basın açıklaması yaptı. İl Kadın Kolları, İlçe Kadın Kolları ve kadın derneklerinin katılımıyla gerçekleşen basın toplantısına İl Başkanı Mehmet Çelebi, Milletvekilleri Ayhan Barut ve Orhan Sümer ile Ceyhan Belediye Başkanı Hülya Erdem de katılarak destek verdi.

Adana İl Başkanlığı Toplantı Salonu’nda yoğun kalabalık içerisinde gerçekleşen basın toplantısında konuşan CHP Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, kadına yönelik şiddet konusunda bağlayıcı niteliğe sahip ilk uluslararası sözleşme olan İstanbul Sözleşmesi’nin kadına her türlü şiddetin önlenmesini amaçladığını söyledi. Şevkin, Türkiye’nin kadına yönelik şiddetle mücadele kapsamında 2011 yılının mayıs ayında imzaladığı, 2014 yılında ise uygulamaya koyduğu İstanbul Sözleşmesi’nin  20 Mart 2021 tarihinde tek taraflı iptal edildiğini belirtti.

2008 yılından bu yana yaşanan kadın cinayetlerine dikkat çeken Şevkin, Türkiye’de son 10 yılda kadına yönelik şiddetin yüzde 1400 arttığını, 2020 yılında 300 kadın öldürülürken 171 kadının ölümünün de şüpheli olarak kayıtlara geçtiğini vurguladı.   2021 yılının ilk dört ayında 95 kadın cinayeti yaşandığını anlatan Şevkin,  59 da şüpheli kadın ölümü gerçekleştiğine dikkat çekti.

Şevkin, kadına yönelik şiddet konusunda bağlayıcı niteliğe sahip ilk uluslararası sözleşme olan İstanbul Sözleşmesi’nin kadına her türlü şiddetin önlenmesini amaçladığını kaydetti.

Ev içi şiddete maruz kalan erkekler ve yaşlılar gibi diğer şiddet mağdurlarının da uygulamaya dahil edilmesinin teşvik edildiğini anımsatan Şevkin, “Türkiye’de 2008 yılından 2021 yılının Nisan ayı sonuna kadar 3580 kadınımız öldürülmüş. Yazık günah değil mi? Her gün ama her gün kadın cinayetiyle karşı karşıya kalıyoruz. Aile içi şiddetin, çocuklara tacizin, tecavüzün günlük raporunu bile tutamıyoruz" dedi.

Türk toplum yapısına uymadığı iddiasıyla uzun süredir kaldırılmak istenen İstanbul Sözleşmesi’nin hemen her gün bir kadının öldürüldüğü Türkiye’de kadınlar için hayati öneme sahip olduğunu aktardı. Sözleşmenin önemine vurgu yapan Şevkin, “Toplumsal cinsiyet kavramının tanımını yapan ilk uluslararası sözleşme olan İstanbul Sözleşmesi’nin en önemli özelliği kadına yönelik şiddeti bir insan hakkı ihlali ve bir ayrımcılık türü olarak kabul etmesidir" diye konuştu.

Toplantıda tam adı “Kadına Yönelik Şiddet ve Ev İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye Dair Avrupa Konseyi Sözleşmesi' olan İstanbul Sözleşmesi’nin içeriği, amacı ve maddelerinden de bahseden Dr. Şevkin, 11 Mayıs 2011’de İstanbul’da imzaya açılan ve 1 Ağustos 2014’te yürürlüğe giren, 12 bölüm 81 maddeden oluşan sözleşmenin 34 ülkede farklı zamanlarda onaylandığına işaret etti.

İstanbul Sözleşmesi’nin en temel insan hakkı olan yaşam hakkını koruyan bir sözleşme olduğunu dile getiren Dr. Şevkin, “Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin (TBMM) yasama faaliyetleri kapsamında tüm partilerin oybirliğiyle kabul edilen ve İstanbul’da imzalandığı için adını da buradan alan sözleşme kanunla garanti altına alınmışken, Anayasa yok sayılmış ve fesih yöntemine başvurulmuştur. Elbette ki bu haksız, hukuksuz tek taraflı fesih kararını tanımıyoruz ve iptali için CHP olarak genel merkez nezdinde Danıştay’a başvurumuzu yaptık. Kazanılmış haklarımızdan taviz vermek bir yana İstanbul Sözleşmesi’nin daha etkin olarak uygulanması için mücadele edeceğiz" şeklinde konuştu.

Türkiye’nin aynı zamanda 1986 yılından beri Kadına Karşı Her Türlü Ayrımcılığın Önlenmesi Sözleşmesi'ne de (CEDAW) taraf olduğunu belirten Dr. Şevkin, bu kapsamda da kadınların eğitim, ekonomi, siyaset ve iş hayatına uyumu için pozitif eylem, tercihli muamele veya kota sistemi gibi geçici önlemler alınmak zorunda olunduğunu ifade etti. Dr. Şevkin, “CHP olarak Türkiye’de bir ilke imza attık ve siyasi partiler yasasında değişiklik içeren ve kadın-erkek eşitliğinin sağlanması için yüzde 50 temsiliyet ve fermuar sisteminin getirilmesiyle ilgili kanun teklifimizi meclise sunduk" diye konuştu.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42