banner6

Sütte fiyasko

Okullarda süt içen binden fazla öğrenci hastanelik oldu

Sütte fiyasko

Sütte fiyasko

 

Okullarda süt dağıtımı mutlu başladı, hastanede bitti. Türkiye genelinde dün başlayan  uygulamada öğrencilere süt dağıtıldı.  Türkiye’nin dört bir yanında okullarda dağıtılan sütlerden içen çocuklar zehirlenme belirtileriyle hastanelere kaldırıldı. Bir çok ilden toplu zehirlenmelerle öğrenciler hastanelere kaldırılırken, veliler duruma tepki gösterdi. Veliler her gün evlerinde süt içen çocuklarına hiç bir şey olmadığını söylerken, öğrenciler okulda sütü içtikten sonra rahatsızlandıklarını, baş dönmesi, kusma, karın ağrısı gibi belirtilerin oluştuğunu söyledi. Veliler olayın sorumlusunun bulunmasını istedi. Adana, Sivas Diyarbakır, ve Konya olmak üzere  Türkiye’de toplam 1000’den fazla öğrenci hastanelik oldu.

İlk belirlemelere göre Adana’da 141, Ceyhan’da 8,  Mut’ta 15,  Diyarbakır’da 100’den fazla öğrenci hastanelere kaldırılırken, Silvan ilçesinde süt dağıtımı  Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından okul müdürlerine gönderilen SMS’lerle durduruldu. Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer,  çocukların zehirlenmediğini, süte karşı hassasiyet  olduğunu açıklarken, bazı yetkili ağızlar ise çocukların birbirinden psikolojik olarak etkilendiğini, aslında zehirlenme olmadığını ve durumun psikolojik olduğunu iddia etti.

 

Ülke genelinde dün başlatılan "Okul Sütü Programı" kapsamında Adana'da bir okulda dağıtılan sütten zehirlendiği iddia edilen çok sayıda öğrenci hastaneye kaldırıldı. 

  Merkez Seyhan ilçesi Aydınlar Mahallesi'ndeki 24 Kasım İlköğretim Okulu'nda dün  sabah sütlerin dağıtımından sonra birçok öğrencide mide bulantısı ve karın ağrısı şikayeti ortaya çıktı. Okul idarecilerinin durumu bildirmesiyle okula ambulanslar sevk edildi. Öğrenciler, sağlık ekipleri tarafından yapılan ilk müdahalenin ardından 10'ar, 15'er kişi bindirildikleri ambulanslarla çeşitli hastanelere kaldırıldı. Ambulanslar yetersiz kalınca veliler ile sağlık görevlileri arasında tartışma çıktı. Yaşanan tartışma

sırasında çıkan arbede okula gelen polis ekipleri tarafından önlendi. Bu arada öğrenciler gözyaşlarına boğulurken, bazı veliler çocuklarını kucaklarına alıp "Bunun sorumlusu kim?" diyerek tepkisini dile getirdiler. 

  Süt dağıtılmadan önce bir şeylerinin olmadığını söyleyen öğrenciler, "Sütü  çtikten sonra bu hale geldik" dediler. Yaşananlara tepki gösteren veliler ise, "Biz çocuklarımıza süt veriyorduk, böyle bir şeyle karşılaşmadık" diye konuştular.

  VELİLERLE POLİS ARASINDA ARBEDE ÇIKTI

Adana'da okulda dağıtılan sütten zehirlendiği gerekçesiyle hastaneye kaldırılan öğrencilerin velileri ile polis arasında arbede yaşandı.

 

  Okullarda dağıtılan sütten zehirlendiği iddiasıyla Adana Devlet Hastanesi'ne kaldırılan öğrencilerin aileleri de hastaneye akın ederken, bir velinin çocuğuyla ilgilenilmediği gerekçesiyle sağlık görevlilerine bıçak çektiği iddia edilince olay yerine çok sayıda polis ekibi sevk edildi. Polis ile gözaltına almak istediği bıçaklı şahsın yakınları ve diğer öğrenci velileri arasında bir anda arbede yaşandı. Polisin biber gazlı müdahalesiyle kalabalık dağılırken, hastane görevlilerine bıçak çektiği öne sürülen şahıs gözaltına alındı.

 

  Öte yandan arbede sırasında bazı öğrenciler taburcu edilirken, hastaneye zehirlenme şüphesiyle 2 ambulansla yaklaşık 15 öğrenci daha getirildi.

 

Güncelleme Tarihi: 01 Ocak 1970, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER