banner6

Tesislere sahip çıkın

DSİ 15. Bölge Müdürü Gündüz, muhtarlara bilgilendirdiği toplantıda sulama tesislerinin arazi sahiplerine zimmetleneceğini kaydetti

Tesislere sahip çıkın

Sedat ATİLLA

ŞANLIURFA(İLKHABER) - DSİ 15. Bölge Müdürü Numan Doğan Gündüz, Suruç Tüneli ile sulamaya açılacak olan köylerin muhtarlarıyla bir araya geldi. DSİ 15. Bölge Müdürlüğü Konferans Salonu’nda Köy muhtarlarına, sulanacak tarım arazileriyle ilgili teknik bilgi veren Bölge Müdürü Numan Doğan Gündüz, muhtarlardan sulama tesislerine sahip çıkmalarını istedi, sulama tesislerinin arazi sahiplerine zimmetleneceğini söyledi.

Atatürk Barajı’ndan alınacak suyun, 29 kilometrelik sulama kanalı ile 17 kilometrelik Suruç Sulama Tüneli’ne oradan da Taş Basan depolamasına ve ana kanallar vasıtasıyla da şebekelere su iletileceğini söyleyen Numan Doğan Gündüz, pompalarda arızanın olması halinde, taş basan depolamasında 1 günlük suyun depolanacağını ifade etti. Projenin tamamlanmasının ardından 950 bin 970 dönüme su verileceğinin altını çizen Bölge Müdürü Doğan Gündüz ‘Bu rakamın 571 bin 670 dönümü GAP Eylem Planı’nda yer alıyor. Projenin maliyeti 2 milyar TL. Projeden, 190 bin kişi istihdam edecek, yıllık 316 milyon TL gelir sağlanacak. ‘dedi.

DSİ 15. Bölge Müdürü Numan Doğan Gündüz, toplantıda 15 Mayıs’ta su verilecek arazilerin bulunduğu köylerin isimlerini de açıkladı. Doğan Gündüz ‘Şebeke planı olarak Sağ Sahil TP 1 Sol Sahil 1 ve 2. kısım şebekeleri 4 üniteden oluşuyor. Sağ Sahil 1. kısım 176 bin 570 dönümlük araziyi sulayacak. 176 bin 570 dönümlük arazinin 1. aşamasında Ölçektepe, Kalkanlı, Bilge, Kızılöyük, Ekili, Karadut, Saygın, Yurt Çiçeği, Yönlü, Yoğurtçu, Yatırtepe, Yalınca, Üveycik, Büyük Ziyaret, Küçük Ziyaret, Kapucu, Yolcular, Molla Hamza, Göleç ve Özlüce köylerinin yer aldığı 60 bin dönümü arazi sulamaya açılacak. Geriye kalan 110 bin dönümlük araziye de 2014 yılı sonuna kadar su verilecek.

TP 1 şebekesi ise 54 bin 450 dönümlük araziye su verecek. 15 bin dönümde yer alan Zeyrek, Çoban, Karahüyük ve Orta Bostancı köylerinin arazileri Mayıs 2015’de işletmeye açılacak. TP 1 Şebekesinde bulunan Aşağı Bostancı Köyü, yolun altında kalıyor. Bu yıl geçit çalışmasını yetiştirebilirsek bu köyümüze de su verilecek. Bu köyümüzle toplam 20 bin dönüm arazi sulamaya açılmış olacak. Geriye kalan araziye ise yine 2014 sonuna kadar su verilecek. Sol Sahilde de 2 Şebeke var. Sol 1. Şebeke 130 bin 890 dönümlük bir şebeke. Sol 1 şebekesinde Topçular, Yalpı, Kara, Büyük Sergen, Küçük Sergen ve 11 Nisan köylerinin yer aldığı 30 bin dönüm araziye su verilecek. Proje 2015 yılının 4. ayında tamamlanacak. Sol 2. Şebeke ise 201 bin 870 dönüm. Boybeyi, Ayranlı, Edebey, Şehit Nüsret, Uğurtaş, Milköy, Çakırlı, Deniz, Yediyol, Yağmuralan, Büyüknaneli, Dorumali köylerini kapsayan 79 bin dönüm araziye su verilecek. Yıl sonuna kadar bu rakam 160 bin dönüme çıkacak. Geriye kalan 41 bin 870 dönüm ise 2015 Mayıs ayında tamamlanacak.’ Şeklinde konuştu.

‘Halkımız tesislerine sahip çıkmalı’.

Tüm sulama tesislerinin işletmelerini DSİ’nin yapacağına dikkat çeken Numan Doğan Gündüz, yüklerinin ağır olduğunu, tek başlarına bu yükün altından kalkmalarının mümkün olmadığını, yöre halkının sulama tesislerine sahip çıkması gerektiğine işaret etti.

Numan Doğan Gündüz sulama tesislerinin tarla sahiplerine zimmetleneceği bilgisini de verdi.

Çiftiler ‘Su Mayıs değil, Nisan’da verilsin’.

DSİ 15. Bölge Müdürü Numan Doğan Gündüz açıklamasının ardından çiftçilerin sorularını da yanıtladı. Çiftçiler yeterli yağışların olmaması ve kuraklığın yaşanması nedeniyle, sulama tarihinin Mayıs ayından, Nisan ayına çekilmesini istedi. Numan Doğan Gündüz ise bu konuda çalışma yaparız. Zaten 2014 yılında ne içme suyunda ne de sulama suyunda sıkıntımız yok, hatta önümüzdeki yılda yok fakat biz 2016-2017 yıllarını da düşünmek zorundayız. Geçen yıl Şanlıurfa’da 2 milyar 500 metre küp su kullanılmış. Suruç Sulama Tüneli devreye girince bu oran 3 milyar metreküpe çıkacak. Atatürk Barajımızda 7 milyar metre küp suyumuz var. Yine de suyumuzu tedbirli ve tasarruflu kullanmalıyız’ dedi.

Toplantıda DSİ 15. Bölge Müdür Yardımcısı Nazım Kahraman, Proje İnşaat Şube Müdürü Mesut Modalı, 151. Teknik Şube Müdürü Hüseyin Hacibanoğlu, ŞOS Şube Müdürü Hamdi Us, İşletme Bakım Şube Müdürü Abdüllatif Saraç’ta hazır bulundu.

Güncelleme Tarihi: 26 Şubat 2014, 18:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER