banner6

Tespihlere yoğun ilgi

Adana Vakıflar Çarşısı’nda yer alan tespihçiler bölümü yoğun ilgi görüyor. Çeşit çeşit, rengarenk görüntüsüyle insanı büyüleyen tespihler artık Adana Vakıflar Çarşısı’nda yerini almaya başladı. El emeği göz nuru dökülenden tutun, imalathanelerde değerli taşlardan oluşan tespihlere kadar bir çok tespih çeşidi bu çarşıda yer alıyor.

Tespihlere yoğun ilgi

Bayram BULUT

 

ADANA (İLKHABER) - Adana Vakıflar Çarşısı’nda yer alan tespihçiler bölümü yoğun ilgi görüyor.

Çeşit çeşit, rengarenk görüntüsüyle insanı büyüleyen tespihler artık Adana Vakıflar Çarşısı’nda yerini almaya başladı. El emeği göz nuru dökülenden tutun, imalathanelerde değerli taşlardan oluşan tespihlere kadar bir çok tespih çeşidi bu çarşıda yer alıyor.

HAFTA SONU ADANA DIŞINDAN KATILIM OLDU

Önceki gün resmi açılışı yapılan Adana Vakıflar Çarşısı ilk günden itibaren misafirlerini ağırlamaya başladı. 84 işyerinin yer aldığı çarşıda, şekerlemeciler, cezeryeciler, lokumcular,  yöresel ürün, yemek ve içecek satıcıları, takı tasarımı, hediyelik eşya, tespih ve aksesuar satıcıları gibi birçok işyeri bulunuyor. En fazla rağbet gören bölüm ise tespihçilerin bulunduğu alan oldu. İlk günden itibaren çarşı içerisinde stantlarda tespih satılan alanlar dolup taşmaya başladı. Tespihçilerin bulunduğu alana vatandaşlar akın etti. Adanalı tespih tutkunlarının yanı sıra ülke genelinde ki tespih meraklıları da hafta sonu kente gelerek Büyüksaat Vakıflar Çarşısı’nı ziyaret etti.

RENKLİ GÖRÜNTÜLER OLUŞTU

Birbirinden renkli görüntülerin oluştuğu çarşı içerisinde bulunan esnaflar gönüllerince satışlarını yaptı. Tespih malzemesi olarak da günümüzde bilinen en kıymetli malzemeler; Kehribar, Abanoz Ağaç, Demirhindi, Gülağacı, Ödağacı, Kuka, Pelesenk, Sandal, Yılan Ağacı ve Osmanlı sıkması, yeni döküm Sıkma Kehribarı ve Ateş Kehribarı, Anber, Fildişi, Mercan, İnci. Oltu, Akik, Naka (deve dişi), Necef, Sedef, Şahmaksut, Yüzsürü, Zergerdan (boynuz türevleri) şeklindeki taşlardan oluşan tespihlerde çarşıda yer alıyor.

ESNAFLAR MUTLU

Çarşı içerisinde tespih satılan alanın dışında birde tespih üretim atölyeleri bulunuyor. Büyük bir özveriyle el işçiliğiyle yapılan tespihlerde bu alanda yer alıyor. Adana’da bir ilk olan bu alanın kurulmasından ötürü, tespih sektöründe bulunan esnaflar mutluluklarını dile getirdi. Esnaflar, tespih tutkusunun bir başka olduğunu anlattı. Tespihlerin vazgeçilmez aksesuarlar arasında olduğunu belirten esnaflar, tespihlerin kimine göre hayatın stresini atmak için, kimine göre dua etmek kimine göre yapıldığı taşa göre vücuda faydaları için kullanıldığını anlattı.

TESPİH HUZUR VERİYOR

Tespihin huzur verdiğini anımsatan esnaflar, “Tespih en iyi arkadaştır aslında. Tespihin verdiği huzur, okudukça seni içine çeken bir kitap gibidir. Her zaman ve her yerde yorgunluğunu alır insanın, yoldaşı olur. Alıştığınızda bir daha bırakamazsınız. Tespih, kültürel olarak babadan oğula geçtiği gibi artık yeni nesil de benimsedi diyebiliriz. Bir dönem tespih çekenin kabadayı gibi görülüyordu. Şimdi o imaj tamamen kalktı. Bugün dizilerde, sinema filmlerinde de sık sık oyuncuların tespih çektiğini görebiliriz. Tespih kullanımın da adabı var. Tespih tek ya da çiftli olarak çekilir, kesinlikle sallanmaz. Tespihi sallamak hem taşa zarar verir, hem de adaba uygun değildir. Zaten artık günümüzde hediye olarak çok tercih edilir hale geldi. Çünkü tespih, kalıcı bir hediye olarak yüzyıllarca saklanabilen bir ürün ve tespihin bir ağırlığı var.” dediler.

EKSİĞİ KAPATTIK

Büyüksaat Vakıflar Çarşısı Yönetim Kurulu Başkanı ve Adana Kasaplar Odası Başkanı Saruhan Yağmur, tespihlerin günümüzde kullanılan önemli aksesuarlar arasında yer aldığını dile getirdi. Adana’da var olan eksiği çarşıda tespihçilere özel yer ayrılarak kapattıklarını dile getiren Yağmur, “Bizim kültürümüzde tespih önemli bir yer taşıyor. Esnaflarımızın da zaten böyle bir yere ihtiyacı vardı. Çok şükür yerimiz tamamlandı, resmi açılışımız yapıldı. Esnaflarımız işlerin başındalar. Görüyorsunuz Adana dışından bile gelen insanlar var buraya.” dedi.

İNSAN SAĞLIĞINA FAYDALI

Tespihin aynı zamanda insan sağlığına da önem verdiğini dile getiren Yağmur, “Tespihi günlük hayatımızda kullandığımız gibi, namaz ibadetimizi yerine getirdikten sonrada kullanıyoruz. Gerçekten insanı rahatlatan bir özelliği var tespihlerin. Tespihin sağlık açısından faydaları da biliniyor. Ağaçların reçinesi, toprağa düştükten sonra toprak altında yüzyıllar kalarak evrim geçirmiş hale geliyor. Vücut için faydaları var. Doğal olduğu için sarılığa iyi geldiği, diş çıkaran çocuklardaki diş ağrısını azalttığı söyleniyor. Kehribar ve ağaç tespihleri gibi doğal tespihlere ilgi de oldukça fazla.” ifadelerini kullandı.

YAĞMUR TEŞEKKÜRLERİNİ SUNDU

Resmi açılışın yapıldığına dikkat çeken Yağmur, “Çarşımızın resmi açılışı yapıldı. Sayın Valimiz Mahmut Demirtaş başta olmak üzere bizleri yalnız bırakmayan Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Adana Milletvekili Jülide Sarıeroğlu, önceki dönem Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatmagül Demet Sarı, Ak Parti Adana Milletvekilleri, Tamer Dağlı, Şükrü Erdinç, Ahmet Zembilci, CHP Adana Milletvekili Müzeyyen Şevkin, Yüreğir Belediye Başkanı Mehmet Fatih Kocaispir, Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay, Adana Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Nihat Sözütek ve ismini sayamadığım çok değerli dostlarımıza teşekkürlerimi sunuyorum” şeklinde konuştu.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER