TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

TÜİK Mayıs ayı nüven endekslerini açıkladı: Hizmet sektörü sabit, perakende ve inşaat düşüşte

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan Mayıs ayı güven endekslerine göre, hizmet sektörü güven endeksi aynı seviyede kalırken, perakende ticaret ve inşaat sektörlerinde düşüş yaşandı. Perakende ticarette %3,3, inşaat sektöründe ise %0,3 oranında azalma kaydedildi.

Haber Giriş Tarihi: 27.05.2024 10:58
Haber Güncellenme Tarihi: 27.05.2024 11:01
Kaynak: Haber Merkezi
TÜİK Mayıs ayı nüven endekslerini açıkladı: Hizmet sektörü sabit, perakende ve inşaat düşüşte

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Mayıs 2024 dönemine ait hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörleri güven endekslerini açıkladı. Endeksler, bu sektörlerin güven düzeylerini yansıtarak ülke ekonomisinin sektörel durumuna ışık tutuyor.

Hizmet Sektöründe Dengeli Tablo

Mevsim etkilerinden arındırılmış verilere göre, hizmet sektöründe güven endeksi Mayıs ayında bir önceki aya paralel olarak 117,1 değerinde kaldı. Sektördeki iş durumu ve hizmetlere olan talep üzerindeki değerlendirmelerde belirgin bir değişiklik olmadığı gözlemlendi.

Perakende Ticarette Güven Düştü

Perakende ticaret sektörü, Mayıs ayında %3,3'lük bir düşüşle 111,7 değerine geriledi. Son üç aylık dönemde iş hacmi ve satışlarda belirgin bir azalma yaşandığı görülüyor. Özellikle mevcut mal stok seviyesindeki artış, sektördeki belirsizliği yansıtan önemli bir gösterge olarak öne çıkıyor.

İnşaat Sektöründe Hafif Düşüş

İnşaat sektörü güven endeksi ise %0,3'lük bir azalma ile 88,3 değerine geriledi. Ancak bu düşüş, sektördeki temel göstergelerde belirgin bir değişim olmadığını işaret ediyor. Alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyinde ve gelecek üç aylık döneme ilişkin toplam çalışan sayısı beklentisinde herhangi bir önemli değişiklik meydana gelmedi.

tüik

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.