banner6

Türkiye’de  27 bin 992 kişi organ nakli bekliyor

Adana Organ ve Doku Nakli BKM Sorumlusu Doktor Nezahat Bingöl, Türkiye’de toplam 27 bin 992 kişinin organ nakli beklediğini söyledi.

Türkiye’de  27 bin 992 kişi organ nakli bekliyor

BAYRAM BULUT

ADANA (İLKHABER)-  Adana Organ ve Doku Nakli BKM Sorumlusu Doktor Nezahat Bingöl, Türkiye’de toplam 27 bin 992 kişinin organ nakli beklediğini söyledi.

Sağlık Bakanlığı ve Türk Kızılayı'nın yürüttüğü TÜRKÖK Projesi kapsamında, Çukurova Devlet Hastanesi’nde “Organ Bağışı ve Kök Hücre Bağışı” konferansı düzenlendi.  Çukurova Devlet Hastanesi’nde “Her Bağışçı Bir Umut Demek” sloganı ile bu yıl ikincisi düzenlenen konferansta kök hücre ve organ bağışının önemini anlatıldı. İlk olarak açılış konuşmasını Çukurova Devlet Hastanesi Başhekimi Uzman Doktor Akif Küçükcan yaptı. Küçükcan, hastanelerinde düzenlenen organ ve kök hücre bağışı konferanslarının ikincisini düzenlediklerine dikkat çekti.  Küçükcan, geçen yıl yapılan konferansın ardından 80 tane kök hücre bağışçılarının olduğunu aktardı.

BİLGİLER VERİLDİ

Açılış konuşmasının ardından konferansa geçildi.  İlk olarak sunumunu gerçekleştiren Adana Organ ve Doku Nakli BKM Sorumlusu Doktor Nezahat Bingöl, ilk olarak organ nakli konusunda bilgiler verdi. Bingöl, organ naklinin, tedavisi mümkün olmayan hastalıklar nedeniyle görev yapamayacak derecede hasar gören organların yerine, canlı ve ya ölüden alınan sağlam organın, cerrahi işlemle hastaya takılarak  hastanın tedavi edilmesi olduğunu anlattı. Bingöl,  canlı donör olma konusuna dikkat çekerek, ihtiyacı olan hastaya organını veren ve yaşayan kişiye donör denildiğini söyledi.  Canlıdan nakil yapılan organların, börek, karaciğer ve Akciğer olduğunu belirten Bingöl, kemik iliği naklinin de canlıdan yapılabilindiğini vurguladı.

CANLI ORGAN NAKLİ

Bingöl, canlı organ naklinin, alıcının dördüncü dereceye kadar kan ve kayın hısımlarından yapılabildiğini savundu. Ölmüş kişilerden de nakillerin gerçekleşe bileceğini aktaran Bingöl, bu organların beyin ölümü gerçekleşmiş ve organları bağışlanmış kişilerden yapıldığını anlattı. Ölen kişinin organ naklinin yapılabilmesi için aileden izin alınması gerektiğini dile getiren Bingöl, bağışlanan organların kimlere nakledile bilineceği bir bir sıraladı.

ÜLKEMİZDE 59 BİN 558 DİYALİZ HASTASI VAR

Birçok hastanın bağışlanmış bir organ için beklerken öldüğünü savunan Bingöl, bağışlanmış bir organın, başarılı bir nakilden sonra, gerçek bir yaşam armağanı olduğuna dikkat çekti. Ülkemizde 59 Bin 558 diyaliz hastasının bulduğunu kaydeden Bilgöl, “Ne yazık ki çoğu 20-40 yaş arası genç hastalardır. Yaşamları haftada 3-4 gün makinaya bağlanarak sürdürülebilmektedir. Bu kişinin yaşam kalitesini düşürmekte, kişiyi hayattan kopartmaktadır. Ayrıca en iyi diyaliz koşullarında bile ortalama yaşam süresi 15 yıldır. Başarılı bir böbrek nakli ile makinaya bağımlılık sona ermekte, yaşam süreleri uzamaktadır.” dedi.

RAKAMSAL BİLGİLER

Organ nakli bekleyen ve gerçekleşen organ nakilleri hakkında rakamsal bilgiler paylaşan Bingöl, “Şuana kadar toplam 27 bin 992 kişi organ nakli beklemektedir. 2018 yılında yapılan nakil sayısı 5 Bin 597’dir. Bunların 4 Bin 162’si canlıdan gerçekleşmiştir. Kadavradan ise  Bin 435’tir. 2018 yılında beyin ölümü gerçekleşmiş kişi sayısı 2 Bin 178’dir. 2018 yılı kadavra donör sayısı 598’dir. Bağış oranı ise yüzde 26.4’tür. “ifadelerini kullandı.

ÖZTÜRK: 13 BÖLGEDE GÖREV YAPIYORUZ

Ardından Türk Kızılayı Kök Hücre Filebotomisti Mehmet Emin Öztürk,  söz aldı. yaptıkları çalışmalar hakkında bilgiler veren Öztürk, Türkiye de 13 bölgede görev yaptıklarını aktardı. Kök hücre bağışı hakkında sunumunu sürdüren Öztürk sunumunu şöyle sürdürdü;

2 YÖNTEM VAR

“Kök hücre toplamada 2 yöntem vardır. Sağlıklı kişiler kök hücre bağışı yapabilir. 55 yaşına kadar verilen örnekler kayıt altında tutuluyor. Lösemi hastaları uygunluğu tespit edildiğinde eşleşme olursa kayıtlı kişiyle iletişime geçiyoruz. Tekrar kişiyi çağırıp alt kan gruplarını da inceliyoruz. Kişilerin formları bu nedenle eksiksiz doldurması gerekiyor. Bakanlık işlemleri tamamladıktan sonra iki yöntem uyguluyoruz.

610 BİN BAĞIŞÇI

 610 bin kayıtlı bağışçı var İnsanlar birbirinin hayatını kurtarabilir. 18 - 50 yaş arası sağlıklı herkes kök hücre bağışı yapabiliyor. Sağlık bakanlığı eşleşme gerçekleştiğinde bize bilgi veriyor. Bizde çalışma başlatıyoruz  Perifelik yöntem ve kemik iliği kaynaklı kök hücre toplama yöntemi. 2 saat ve 4 saatte gerçekleşiyor.”

DUYGU DOLU ANLATIM

Son olarak ise Mavi Çocuk Utku Umut Işıkları Derneği Başkanı Kemal Yücel sunumunu gerçekleştirdi. Yücel, şiir okuyarak sözlerine başladı. Yücel, ardından ise dernek faaliyetleri hakkında bilgiler verdi. 6 yaşında hayatını kaybeden oğlu Ali Utku Yücel'in organlarını bağışladığına dikkat çeken Yücel, oğlunun kalbinin bir çocuğa hayat verdiğini dile getirdi.

OĞLUNUN KALBİNİ DİNLEMİŞTİ

Oğlunun kalbini verdiği melek isminde çocuğun yanına giderek kalbini dinlediğini işaret eden Yücel, “gittiğimde ikinci baban geldi dediler Melek'e.”  dedi.

TÜRKİYE’DE BAĞIŞÇI SAYISI ÇOK AZ

Türkiye’de yapılan organ bağışı sayısının çok az olduğunu vurgulayan Yücel, “Ülkemizdeki organ bağışçı sayısı çok az. Bu nedenle çocuklarımız hayata gözlerini yumuyor Kök hücre donörü olalım. Organ nakli olmayı bekleyen çocuklarımıza hayat verelim. Bizler acıyı umuda dönüştürebiliriz.” İfadelerini kullandı.

BAĞIŞÇI OLDULAR

Sunumların ardından konferans sona erdi. Konferansa Çukurova Kaymakamı Osman Sarı, Çukurova İlçe Sağlık Müdürü Serkan Kara Ali ve çok sayıda davetli katıldı. Konferans sonrası ise katılımcılar, kök hücre ve organ bağışı için formları doldurdu.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER