banner6

Ucuz elektrik nasıl kullanılır ?

Elektrik gideri aylık 800 TL ve üzerinde olan firmalar ucuz elektrikle önemli ölçüde tasarruf yapıyor.

Ucuz elektrik nasıl kullanılır ?

Ucuz elektrik nasıl kullanılır ?

 

Sedat ATİLLA

ŞANLIURFA(İLKHABER) - Elektrik gideri aylık 800 TL ve üzerinde olan firmalar ucuz elektrikle önemli ölçüde tasarruf yapıyor. Serbest tüketim limitinin üzerinde elektrik üreten Türkiye Büyük Millet Meclisi’de ucuz elektrik kullanıyor. TBMM bu şekilde yıllık elektrikten 700 bin lira kar ediyor. Kentimiz Şanlıurfa’yı ise ucuz elektrik ile Eyyüpoğlu mühendislik buluşturdu. Şanlıurfa’yı ucuz elektrikle buluşturan Eyyüpoğlu Mühendislik, enerjiyi güvenilir bir iş ortağından uzun dönemli ve indirimli tarife ile tedarik etmek isteyenleri, avantajlı, esnek, rekabetçi ve sürdürebilir tarifelerden faydalandırıyor. Konu ile ilgili bilgi aldığımız Eyyüpoğlu Mühendislik Yönetim Kurulu Başkanı İş Adamı Abdurrahman Eyyüpoğlu, “Türkiye’nin herhangi bir yerindeki ticarethane ve sanayi kuruluşları, yenilikçi ve indirimli elektrik tarifelerimizden faydalanabiliyor.” dedi. Abdurrahman Eyyüpoğlu, firmaların kurumsal olarak enerji danışmanlıkları öncülüğünde ucuz elektrik almak isteyenlere sundukları elektrik tüketimi optimasyonu ve verimliliği hizmetleriyle, elektrik maliyetlerinin en aza indirilebileceğini belirtti.

 

Konu ile ilgili gazetemizin ucuz elektrik ile ilgili sorularını yanıtlayan İş adamı Abdurrahman Eyyüpoğlu, şunları söyledi:

 

Elektriği nasıl daha ucuza sağlıyorsunuz ?

 

“Bugün ülkemizde üretilen elektriğin ticareti, üretim şirketleri, dağıtım şirketleri ve toptan satış şirketleri arasında TEİAŞ tarafından gerçekleştirilir. Üretilen elektrik TEİAŞ tarafından yüksek gerilim hatlarıyla şehirlerimizdeki dağıtım şirketlerinin trafo merkezlerine taşınır. Şehirlerimize gelen elektrik, Dağıtım Şirketleri aracılığı ile hizmetinize sunulur. Sistemde ticareti yapılan elektrik, dağıtım şirketleri ve toptan satış şirketleri tarafından tüketiciye faturalandırılır.”

 

Serbest Tüketici nedir ?

 

“EPDK tarafından belirlenen yıllık 30.000 kWh limitinin(yani şu andaki tarifelerle yaklaşık 800 TL) üzerinde elektrik tüketiminiz var ise serbest tüketici olabilir ve elektrik tedarikçinizi kendiniz seçebilirsiniz. Elektriği, size en iyi fiyat, hizmet ve ödeme koşullarını sunan firmadan satın alabilirsiniz. Birden fazla işletmeniz var ve toplam tüketimleri yıllık 30.000 kWh' i geçiyorsa talep birleştirme uygulamasıyla siz de serbest tüketici olabilirsiniz.”

 

Nasıl indirimli elektrik  kullanılabilir  ?

 

“*Aktik Elektrik Enerjisi Tedariki ve Tüketimi Sözleşmesi imzalanır

 

*Firmamız tarafından TEİAŞ’ta gerekli kayıt işlemleriniz gerçekleştirilir. (Bu kayıt işlemleri yürürlükteki mevzuat nedeniyle Mart,Haziran,Eylül ve Aralık aylarının 6.günlerinden önce olmak üzere yılda 4 farklı zamanda gerçekleştirilebilmektedir.)

 

*Geçiş işlemlerinin TEİAŞ tarafından onaylanma süreci (Aynı ayların 6. gününden ay sonuna kadar geçen 3 haftalık sürede geçmiş dönem borcu bulunmayanlar, tebliğe uygun sayacı olan ve serbest tüketici limitini aşan abonelerin geçiş işlemleri onaylanır.)

 

*Onay sonrasında, indirimli Elektrik tedarikine başlangıç ve firmamız tarafından faturalanma; Nisan, Temmuz, Ekim ve Ocak aylarının birinci gününden itibaren indirimli elektrik sağlanmasına başlanmaktadır.

 

*EYYÜPOĞLU ilgili kurumlara mevzuat çerçevesinde öngörülen teminatları vermektedir.”

 

Ucuz elektrik kullanımında elektrik kalitesinde değişim olur mu ?

 

“Hayır.  Şu anda kullanmakta olduğunuz elektriğin kalitesinde hiçbir değişiklik olmayacaktır. Elektrik 100% Devlet güvencesi ile kullanmaya devam edilir.”

 

Arıza ve kesintilerde firmanız gerekli desteği veriyor mu ?

 

“Bağlı bulunduğunuz dağıtım şirketinin müşterisine sunduğu teknik hizmetlerin işleyişinde hiçbir değişiklik olmadan müşteriye sunulmaya devam edecektir.”

 

Ucuz elektrik alımında Sayaç Trafo vb. şeyler değişecek mi ?

 

“Hayır. Elektriği aynı teknik şartlarda tedarik edilir.”

 

Firmanızdan ucuz elektrik almak için ödenecek herhangi bir bedel  var mıdır ?

 

“Hayır. Ucuz elektriğe geçilmenin herhangi bir maliyeti olmadığı gibi, satış sonrası müşteri hizmetleri ve enerji tasarruf danışmanlık hizmetleri ile, Eyyüpoğlu, çözüm ortağı olarak elektrik maliyetlerini düşürülmesine yardımcı olacaktır.”

 

Ucuz elektriğe geçilmesinin ardından elektriksiz kalma riski var mıdır ?

 

“Hayır Mevzuata göre ; "Bulunduğu dağıtım bölgesindeki perakende satış lisansı sahibi dağıtım şirketi dışındaki bir tedarikçiden elektrik enerjisi ve/veya kapasite satın almakta olan bir serbest tüketicinin, hukuki gerekçeler nedeni ile tedarikçisinin faaliyetine geçici olarak ara vermesi veya tedarikçinin faaliyetinin son bulması halinde, bulunduğu bölgedeki dağıtım lisansı sahibi tüzel kişi bu serbest tüketiciye yeni bir tedarikçi ile ikili anlaşma yapana kadar elektrik enerjisi ve/veya kapasite temin etmekle yükümlüdür." Dolayısı ile hiçbir şekilde elektriksiz kalma söz konusu değildir.”

 

Güncelleme Tarihi: 01 Ocak 1970, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER