banner6

Yılmaz: Her mesleğin günü, mesleğin doğum günüdür

Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası (SMMMO) Adana Şube Başkanı Güney Yılmaz, bundan sonra kendilerinin 13 Haziran’ı Mali Müşavirler Günü, haftayı da Mali Müşavirler Haftası olarak kutlayacaklarını açıkladı.

Yılmaz: Her mesleğin günü, mesleğin doğum günüdür

BAYRAM BULUT

ADANA (İLKHABER)-Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası (SMMMO) Adana Şube Başkanı Güney Yılmaz, bundan sonra kendilerinin 13 Haziran’ı Mali Müşavirler Günü, haftayı da Mali Müşavirler Haftası olarak kutlayacaklarını açıkladı.

SMMMO Adana Şube Başkanı Güney Yılmaz, uzun yıllardır Muhasebe Haftası’nın Mart ayında kutlandığını söyledi. Mesleğin gününün mesleğin doğum günü olduğunu anlatan Yılmaz, “Her mesleğin günü, mesleğin doğum günüdür. Haziran’ın 13’ünü Mali Müşavirler Günü, haftayı da Mali Müşavirler Haftası olarak kutlamaya başlayacağız. Mart ayını Vergi Haftası olarak kutlayacağız.” dedi.

MALİ MÜŞAVİRLERDE İKİ DÖNEM KURALI UYGULANIYOR

Yılmaz, meslek yasalarının 32 yılda bir kez değiştirildiğini söyledi. Mali Müşavirlik odaları dışında başka hiçbir odada iki dönem kuralı uygulanmadığına dikkat çeken Yılmaz, “Mali Müşavir Odaları dışındı hiçbir odada iki dönem kuralı uygulanmıyor. Mali Müşavirlerde iki dönem kuralı uygulanıyor. Bunun yanı sıra meslek yasamız 5’e 4 sistemi ile yönetilmektedir.” diye konuştu.

EN FAZLA KAYIP VEREN 5. MESLEK GRUBUYUZ

Yılmaz, pandemi döneminde en fazla kayıp veren 5. Meslek grubu olduklarını anlattı. Yasalarının değiştirilmesi gerektiğini dile getiren Yılmaz, “Bugün ki tek talebimiz 3568 Sayılı Yasamızın bir an evvel değiştirilmesi, temsilde adaletin sağlanması ve günün koşullarına uygun hale getirilmesidir. Pandemi döneminde meslek grupları içerisinde en fazla kayıp veren meslek örgütlerinden biriyiz. İlk 5. sırada yer alıyoruz. Sadece Adana Odamızda bir dönem başkanlık yapan oda başkanımızda dahil 4 meslektaşımızı kaybettik.” şeklinde konuştu.

BİZLER OLMADAN HİÇBİR İŞ YÜRÜMEMEKTE

Pandemi döneminde mesleklerinin yasaklardan muaf tutulduğunun altını çizen Yılmaz, “Bu dönem bütün yasaklardan muaf tutulduk. Muaf tutulmamız elbette bir lütuf değil, yaptığımız işlerin bir gereğiydi. Kamu finansmanını sağlayan bizleriz. Vergiyi hesaplayan, vergiyi büyük oranda toplayan ve ödenmesini sağlayan bizleriz. Bütün pandemi döneminde hükümetin açıkladığı her türlü desteği fiilen yapan gerçekleştiren bizleriz. Kamu finansmanı ve diğer ekonomik alanlarda bizler olmadan hiçbir iş yürümemekte, bununda 1.5 yıldır yasaklardan muaf olmamız nedeniyle net olarak görebiliyoruz.” dedi.

DAHA FAZLA ÇILIŞIYORUZ

En fazla fonksiyonu yerine getiren meslek grubu halinde olduklarını işaret eden Yılmaz, “Yaptığımız iş bir dizi diğer kamu işlerinin yanı sıra çok önem taşımaktadır. Vergi dairelerinden daha fazla çalışan, onlardan daha fazla üreten vergi dairelerinin fonksiyonlarından daha fazla fonksiyonu yerine getiren meslek örgütü haline dönüştük.” ifadelerini kullandı.

TALEBİMİZ GAYET AÇIK

Yılmaz taleplerinin olduğunu belirterek bu talepleri şöyle sıraladı;

“Talebimiz gayet açıktır. Madem bu kadar işi biz yapıyoruz, o zaman bunun karşılığı da bir an evvel verilmelidir. Bir kere en basit talebimiz olan yasa hemen değiştirilmelidir. Demokratik hale getirilmelidir. Destek ve teşviklerde mali müşavirler hiçbir zaman yer almamıştır. Bu süreçte bu desteklere çok fazla ihtiyaç olduğunu bilmekteyiz. KDV’nin indirilmesi gerekmektedir. Yine tahsil ve tahakkuk esasında ki cezalandırma uygulamamız bir an evvel değiştirilmelidir.”

FİNANSMAN SIKINTISI

Odalarını kendi finansmanını sağlaması yönünde sıkıntı yaşadığını anımsatan Yılmaz, “Odalarımız diğer bütün odalarla kıyaslanmayacak derecede de yine kendi finansmanını sağlaması yönünde zor duruma getirilmiştir. Bütün odaların ek gelirleri varken, bizim aidat gelirlerimiz sınırlandırılmış odaların aidat gelirleri çok cüzi miktara getirilmiş ve güçsüzleştirilmiştir. Şuanda Türkiye’deki bütün odalar ve üst birliğimiz dahi maddi sorunlarla boğuşmaktadır.”  diye konuştu.

PANDEMİ İLE MÜCADELE

Yılmaz sözlerini şöyle tamamladı;

“Dolayısıyla maddi sorunlarla boğuşan odaların gerektiği kadarda iş üretebilmesi bir şeyler yapabilmesinin önü alınmıştır. Yinede odalarımız ülke genelinde bu sorunlar ve pandemi ile mücadele vermekte ve mücadele vermeye bundan sonrada devam etmektedirler. Uzun yıllardır Muhasebe Haftası Mart ayında kutlanıyordu. Her mesleğin günü, mesleğin doğum günüdür. Haziran’ın 13’ünü Mali Müşavirler Günü, haftayı da Mali Müşavirler Haftası olarak kutlamaya başlayacağız. Mart ayını Vergi Haftası olarak kutlayacağız.”

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER