banner6

Yürek sızlatan eylem!

Adana'da 80 gün önce işten çıkarılan işçiler, aileleri ile birlikte yol kestiler, kendilerini yakmak istediler

Yürek sızlatan eylem!

Yürek sızlatan eylem!

 

ADANA (İHA) - Adana'da 80 gün önce işten çıkartılan işçiler, aileleriyle birlikte yol kesip, kendilerini yakmak istedi. Polisin müdahale ettiği işçiler ile zabıta memurları arasında da arbede yaşandı.

  Edinilen bilgiye göre, TEDAŞ'ta taşeron firmaya bağlı açma-kapama görevlisi olarak çalışan 50 işçi sendikaya üye oldukları ve maaşlarını almadıkları için eylem yaptıkları gerekçesiyle işten çıkartıldı. İşçiler o günden sonra TEDAŞ'ın önüne çadır kurarak eylem yapmaya başladı. Bu sabah da zabıta ekipleri işçilerin çadırını söktü, 8 işçi polis tarafından gözaltına alındı.

  Bunu duyan işçilerden Sertan Şenol'un babası Yakup Şenol ve işçi arkadaşları TEDAŞ'ın önüne otomobil ile gelerek kendisini otomobile kilitleyip yakmak istedi. Ali Name adlı bir işçi de otomobilin üzerine çıkıp kıyafetini çıkartıp üzerine benzin dökerek kendini yakmak istedi.

  Bu arada olay yerine polis ekipleri, itfaiye ve sağlık ekipleri sevk edildi. Yaklaşık 2.5 saatlik bir ikna çabasına rağmen baba otomobilden çıkmadı. Bu arada zabıta ekipleri ile işçiler arasında arbede yaşandı. Zabıta ekipleri işçilerin kendilerine hakaret ettiği gerekçesiyle eylem yerine gelmek isteyince yolda zabıta ve işçiler birbirine girdi, yumruklar konuştu. Polis zabıta ile işçilerin kavgasını ayırırken, zabıtayı olay yerinden uzaklaştırdı. Bu arada Şenol'un işten çıkartılan oğlu Sertan Şenol "Baba ne olur yeter artık otomobilden çık" demesine rağmen baba bir türlü çıkmadı. Bu arada gözaltına alınan işçiler serbest bırakılarak olay yerine geldi.

  İşçiler isteklerinin kabul edilmemesi halinde kendilerini yakacaklarını söyleyerek yol kapattı. Polis yol kapatan işçileri engelledi. Bir süre daha polis babayı ve otomobilin üzerindeki işçiyi ikna etmeye çalıştı. Bu sürede otomobilin üzerindeki şahıs ikna edilerek indirilip sağlık kontrolünden geçirildi. Daha sonra baba ile ikna çabaları başladı. Ancak baba ikna olmayınca polis hazırlanan tazyikli su ve balyozla müdahaleye hazırlandı. Bu sırada baba otomobilin kapısını açarak indi. Baba gözaltına alındı. İşçilerde bu arada Cevat Yurdakul ve Fuzuli Caddesi'ni yola yatarak çocuklarıyla birlikte kapattı. Polis yolu kapatanlara müdahale ederek gözaltına aldı. Bu arada çocuklar gözyaşlarına boğuldu. İşçilerin gözaltına alınmasıyla olaylar bitti.

  Bu arada, polis tarafından annesinden alınan 4 yaşlarındaki Tarık Karanfil gözyaşlarına boğuldu. Anne Hüsniye Karanfil ise gözaltına alınarak polis merkezine götürüldü.

Güncelleme Tarihi: 01 Ocak 1970, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42