Adana’nın Feke ilçesinde binlerce koyun ve keçiye bakan göçerlerin yaylalardan dönüş yolculuğu başlarken, göçerler 15-20 bin lira maaşla çoban bulamadıklarını belirtti.

Ailenin korunması ve güçlendirilmesi için iş birliği Ailenin korunması ve güçlendirilmesi için iş birliği

İlçede 1700 rakımda hayvancılık yapan göçerler, sonbahar hazırlıklarına başladı. Zorlu bir mesai sürdüren göçerler, çoban bulamadıklarını ve üretimin sürmesi gerektiğini dile getirdiler. İsmail Özcan, her yıl mayıs ayında hayvanları ile birlikte 15 gün yolculuk yaparak yaylaya çıktıklarını, sonbaharda ise dönüşe geçtiklerini belirterek, "Bu dağların son temsilcisiyiz" dedi.

Son göçerler olduklarını ifade eden Özcan, “Bu i bizden sonra yapacak yok. Bittik, bitiyoruz. Yaklaşık 500 küçükbaş hayvanım var. Kozan sıcağından hayvanlarımızı buraya getiriyoruz ve 1700 rakımda Toroslar’da üretmeye devam ediyoruz. Toroslar’da ateşi yakan son göçeriz. Dağlarda 5 bin koyun vardı, şimdi bin koyun var. 10 çadırdık, 2 çadıra düştük. Asgari ücrete, günlük yevmiye ile gidip çalışıyorlar ama gelip 15-20 bin TL maaşla çobanlık yapacak kimse bulamıyorum. Zaman da yok, adam da yok. Akşam koyun yayarız, sabah 8’de geri geliriz. Dağlarda yatarız, hayvancılık şartları zor. Kurt gelmesin diye sabaha kadar ışık tutarız. Zorlu bir mesai” dedi.

Hayvancılık yapan Hatice Özcan ise severek bu işi yaptıklarını belirterek, “Hayvanlarımızın yemeklerini hazırlıyoruz. Sütten peynir, yoğurt yapıyoruz. Kendi ürünlerimizi ekiyoruz” diyerek zorlu mesaisini aktardı.

Kozan Belediye Başkanı Kazım Özgan, göçerlerin zorlu mesaine ortak olarak 1700 rakımda Özcan ailesini ziyaret etti. Özgan, üretimin önemine dikkat çekerek, göçerlerin doğal ortamda ürettikleri süt ürünleri ve hayvancılığın ülke ekonomisine destek olmada önemli bir rol üstlendiğini kaydetti.