Bayram BULUT

Arızalanan İETT otobüsü Unkapanı Köprüsü’nde trafiği felç etti Arızalanan İETT otobüsü Unkapanı Köprüsü’nde trafiği felç etti

ADANA (İLKHABER) - Adana Çevre Platformu üyesi Yaşar Gökoğlu, son dönemde yaşanan iklim felaketleri ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Dünyada, orman yangınları, kuraklığın hemen ardından gelen sel felaketleri, kasırgalar yaşandığına dikkat çeken Gökoğlu, bu vakaların ülkemizde de gerçekleştiğini anlattı. 
Ancak her felaketin ardından yetkililerin yaptıkları açıklamalara vurgu yapan Gökoğlu, “Son zamanlarda dünyanın her yanında ve ülkemizde aşırı, normal olmayan iklim felaketleri yaşanır oldu. Orman yangınları, kuraklığın hemen ardından gelen sel felaketleri, kasırgalar yaşanıyor. Başka ülke yetkililerinin ne dedikleri bir tarafa, bizim yetkililer işin kolayını bulmuş gibiler. Yaşanan her felaketten sonra kameraların karşısına geçip mealen şöyle diyorlar: “Bu durum dünyanın her tarafında yaşanıyor, iklim değişiminin etkisi, yapacak bir şey yok, vatandaşlarımıza geçmiş olsun.”
Kontrolden çıkmış, son hızla uçuruma doğru giden trenin yakıt kazanına kürek kürek kömür at, sonra da dön, pişkinlik ve yüzsüzlük örneği vererek “yapacak bir şey yok, tren kontrolden çıktı” diye demeç ver” diye konuştu.
İklim değişiminin ve felaketlerinin baş sorumlusu olan fosil yakıt kullanımına hemen son vermek gerektiğini dile getiren Yaşar Gökoğlu, “Yapacak çok şey var. İklim değişiminin ve felaketlerinin baş sorumlusu olan fosil yakıt kullanımına hemen son vermek gerekir. Kömür santrallerini kapatmak ve bunun için takvim vermek, yenilerinin açılmasını durdurmak gerekir. Petrol ve türevlerinin kullanılmasına sınırlama getirmek gerekir. Çimento fabrikalarının sayısını azaltmak, yenilerinin açılmasını engellemek gerekir. Yaşanan felaketlerin sorumluları, bu gereklilikleri yerine getirmek bir yana, tam tersini yapanlar, fosil yakıt kullanımını giderek arttıran politikalar izleyenlerdir. İklim değişimi ve yaşanan felaketler kader değildir. Yıllardır göz göre göre, bile bile uygulanan yanlış politikalar ve politikacılardır sorumlu olan. Yapacak bir şey yokmuş. Yapılması gereken şey, yanlış politikaları ve politikacıları tez elden değiştirmektir” şeklinde konuştu.

damat (4)