banner6

Adana Barosu’nda ruhsat heyecanı

Adana Barosu’nda ruhsat heyecanı

ADANA(İLKHABER)-Adana Barosunda staj dönemini başarıyla tamamlayan stajyer avukatlar,  Asuman Feyza Yenin, Vecihe Vuran, Merve Aktaş, Burak Güngören, Hülya Yazar, Şule Sati ve Abdullah Abacı; meslek yeminlerinin ardından ruhsatnamelerini aldı. Ruhsatnamelerini almaya hak kazanan genç avukatlar için Başkanlık makamı ve Mahmut Esat Bozkurt salonunda tören düzenlendi. 

Törenlere Baro Başkanı Av. Veli Küçük, Genel Sekreter Av. Semih Gökayaz, Sayman Av. İlknur Önal Tarkan, yönetim kurulu üyeleri Av. Duygu Özgüven, Av. Sinem Tanrısınatapan Keskin, Av. Nevzat Elçi, avukatlar ve aileler katıldı. 

Törende meslek yeminleri eden avukatlara ruhsatnameleri ise yanında staj yaptığı avukatlar ; Av. Erkan Çetin, Av. Mustafa Vural Güner, Av. Tevhide Yılmaz, Av. İlknur Önal Tarkan, Av. Turgut Kocahan, Av. Derman Başaran Şahin Av. Asile Betül Yayla, Av. Arzu Kalender tarafından takdim edildi.

AV. VELİ KÜÇÜK KADINA ŞİDDETE DİKKAT ÇEKTİ

Adana Barosu Başkanı Av. Veli Küçük stajlarını tamamlayan avukatların ruhsat töreninde son dönemde Isparta ve Mersin’de yaşanan kadın cinayetlerine değinerek, kadına karşı toplumsal cinsiyet eşitsizliğini ve ayrımcılığı acı bir şekilde gösterdiğini ifade etti.

Törende, kadın cinayetlerinin son zamanlarda arttığını ve durdurulamadığını belirten Av. Veli Küçük, "Kadın cinayetlerinin dur durak bilmediği, kadınların sosyal hakları ve en temel haklarından olan yaşam hakkının dahi vahşice elinden alındığı günlerden geçiyoruz. Ülkemizde kadına yönelik şiddetinin geldiği bu vahim ve ürkütücü durum, kadına karşı toplumsal cinsiyet eşitsizliğini ve ayrımcılığını acı bir şekilde göstermektedir. Kadınlara yönelik şiddetin ve yaygınlaşmasının sebepleri araştırılmalı. Kültürel ve insan hakları çerçevesinde kalıcı çözüm yolları aranarak, koruyucu ve önleyici tedbirler alınmalıdır. Biz Adana Barosu olarak, şehrimizdeki ve ülkemizdeki kadına yönelik şiddet olaylarında sessiz ve seyirci kalmadık. Kadınlarımızın ve çocuklarımızın geleceklerini güvence altına almak için elimizden geleni yapıyoruz, yapacağız” diye konuştu.

Baro Başkanı Av. Veli Küçük, 24 yıllık meslektaşları olarak genç avukatlara naçizane tavsiyelerde de bulundu. Genç meslektaşlarından Baro’nun çalışmaları ve komisyonlarında da aktif bir şekilde görev almalarını beklediğini kaydederek sözlerini şöyle sürdürdü;
“Bugün de mutlulukların paylaşıldıkça çoğaldığı özel ve güzel günde bir aradayız.  Adana Barosu bugün Türkiye’nin 6. Büyük barosudur. Bu mesleğin vakarına uygun davranmak hepimizin görevi ve sorumluluğudur. 

Ruhsat heyecanı yaşayan genç meslektaşlarımın başta aileleri olmak üzere kendisine emek ve destek veren başarılı ve örnek alınan kıymetli büroların avukatlarına da ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Evlatlarınızla ne kadar gurur duysanız azdır. Biz de onların başarılı bürolarda staj yapabilmeleri için yoğun çaba sarf ediyoruz. Başarıya ulaşmanın yolu dürüstlük, meslek etiği ve kurallarına uymaktan geçmektedir. 

Yurttaşların hak ve adalet arayışında etkin rol oynayacak olan biz avukatlar, stresli insanlarla bir aradayız. Bizler de bu bilinçle mesleğimizi yürütmeli ve mutlaka onlara empati ile yaklaşmak zorundayız. Mesleğe yeni adım atan genç meslektaşlarıma başarılı, uzun, bol kazançlı bir meslek hayatı diliyorum.”

BARODAN HEDİYE

Törenin sonunda, genç avukatlara Baro olarak Avukatlık Kanunu, Baronun Rozeti ve çanta ve hediye seti takdim edildi. 

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER