banner6

Av. Küçük; “Karşı tarafın yerine de kendinizi koyabilmelisiniz”

Av. Küçük;  “Karşı tarafın yerine de kendinizi koyabilmelisiniz”

Serhat ŞANLI

ADANA (İLKHABER) – Mesleğe yeni adım atan avukatlara seslenen Adana Baro Başkanı Av. Veli Küçük, “Sadece kendinizi değil, 130 bin avukatın tamamını temsil edeceğinizi asla unutmayın. Haklı iken haksız görüntüye sebebiyet vermemeli, her daim empati ile karşı tarafın yerine de kendinizi koyabilmelisiniz“ dedi.

Adana Barosu’nda 30. dönem ruhsat heyecanı yaşandı. Staj dönemini başarıyla tamamlayan stajyer avukatlar; Serdar Bozkurt, Muhammed Yusuf Babacan, Neslihan Kişial, Zeki Gülter, Beril Ezgi Tangüner, Ahmet Aslantaş ve Alican Çalışkan Mahmut Esat Bozkurt Avukatlar Salonunda geniş katılımlı düzenlenen törenle meslek yemini ederek, cübbe giydiler.

Törene, Adana Baro Başkanı Avukat Veli Küçük, Baro yönetimi, ruhsat alan genç avukatların aileleri ve çok sayıda avukat katıldı.

Törende bir konuşma yapan Baro Başkanı Av. Veli Küçük, genç meslektaşlarına önerilerde bulunarak, "Genç meslektaşlarım, sadece kendinizi değil, 130 bin avukatın tamamını temsil edeceğinizi asla unutmayın. Sizlerin, meslek etiği ve kurallarına uyarak, hak, hukuk adalet ve hakkaniyet gibi evrensel kuralları özümseyerek hayata geçirme noktasında hassasiyetlerinizi ortaya koyacağınıza inancım tamdır” dedi.

Haklı iken haksız görüntüye sebebiyet vermemeleri konusunda uyaran Av. Küçük,” Adana Barosu bugün 2 bin 800 avukatıyla Türkiye’nin 6. büyük barosudur. Naçizane tavsiyem; haklı iken haksız görüntüye sebebiyet vermemeli, her daim empati ile karşı tarafın yerine de kendinizi koyabilmelisiniz“ ifadesi kullandı.

Cumhuriyetle yaşıt baroyuz diyen Baro Başkanı Av. Veli Küçük, “Böylesine tarihi geçmişe sahip baronun mensubu olarak sizlerle çok daha güçlendik. Avukatlık Yasasının 76. ve 95. maddeleri uyarıca sizlerin bu görev ve sorumlukları yerine getireceğinize inancım tamdır. Bugünden itibaren baronun faaliyetlerinde, komisyonlarda yer alarak bizlere güç katacağınıza da inanmaktayım” şeklinde konuştu.

Avukatlık mesleğinin önemine de değinen Küçük, “Mesleğimiz kamu mesleğidir. Bu pencereden bakarsak, avukatlık mesleği belli aşamalardan sonra bizlere hem saygınlık hem de iyi ekonomik koşullar sunmaktadır. Biraz tahammül ve zaman tanımak gerekir. Ben genç meslektaşlarımıza uzun soluklu keyifli bir meslek yaşamı diliyorum. Bugünkü başarının gerçek sahibi aileleri, staj sürecine katkı sunan büro avukatlarını da kutluyorum. Hayırlı uğurlu olsun" diye konuştu.

Baro Başkanı Av. Veli Küçük, 31 Mart seçimlerinin ardından ülkemizin normalleşmeye, birbiriyle kenetlenmeye ihtiyacı olduğu bir dönemden geçildiğini, siyasi iktidara, muhalefete, görev ve yetki sahiplerine de bu aşamada önemli sorumluluk düştüğüne de işaret etti.

Suni gündemlerle değil hukuk devleti kavramına, yargı bağımsızlığına ve adaletin sağlanmasına odaklamak gerektiğini ifade eden Baro Başkanı Av. Veli Küçük, Cumhuriyetimize ve ülkemizin 96 yıllık kazanımlarını daha üst seviyeye taşımanın önemine vurgu yaptı.

Konuşmanın ardından Baro Başkanı Av. Veli Küçük, genç meslektaşlarına toplu halde meslek yemini ettirdi.

Genç meslektaşlarına cübbelerini ise; , Av. Timur Ortatepe, Av. Cavit Güler, Av. Mustafa Deniz, Av. Hasan Koç, Av. Mehmet Can Av. Fatoş Nezihe Türe ve Av. Berzan Toprak giydirdi.

Yeni avukatlara cübbelerini ise; , Av. Timur Ortatepe, Av. Cavit Güler, Av. Mustafa Deniz, Av. Tayyar Yılmaz, Av. Hasan Koç, Av. Mehmet Can Av. Fatoş Nezihe Türe ve Av. Berzan Toprak giydirdi.

Güncelleme Tarihi: 19 Nisan 2019, 14:27

ilkhaber


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42