banner6

Ayşe Tetik: Mağdurlara hakları verilmeli

Memur-Sen Kadınlar Komisyonu 28 Şubat mağduru kadınların haklarının bir an önce verilmesi çağrısında bulundu.

Ayşe Tetik: Mağdurlara hakları verilmeli

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER)-Memur-Sen Kadınlar Komisyonu 28 Şubat mağduru kadınların haklarının bir an önce verilmesi çağrısında bulundu.

81 İlde eş zamanlı olarak yapılan açıklama Adana'da Memur-Sen İl Binası Toplantı Salonu’nda gerçekleşti. Hazırlanan ortak basın metnini Memur-Sen Adana Temsilciliği Kadınlar Komisyonu Başkanı ve Eğitim-Bir-Sen Adana Şubesi Başkan Yardımcısı Ayşe Tetik okudu.  Tetik, 28 Şubat'ın üzerinden tam 24 yıl geçtiğini söyledi. 28 Şubat'ın millete bakan yönüyle vahşi bir toplum mühendisliğinin, devlete bakan yönüyle de ülke varlığını talan etme yolsuzluğunun adı olduğunu vurgulayan Tetik,  geçen 24 yılda bazı hakların geri verildiğini fakat bunları yeterli bulmadıklarını ve taleplerinin olduğunu söyledi. 00

MANEVİ TAZMİNAT ÖDENMELİDİR

Memur-Sen ve Kadınlar Komisyonu olarak; münhasıran ele alınıp ortak çalışma yapılması teklifiyle öneri ve taleplerini bu basın açıklamasıyla kamuoyunun ve yetkililerin ilgisine sunduklarını belirten Tetik, “Vesayet dönemindeki “haksız-hukuksuz cezaların” affedilmesi yerine “yok hükmünde kabul edilmesi” düzenlemesi yapılmalı, mağdurların haklı oldukları, özgürlüklerinin ve onurlarının ihlal edildiği ortaya konulmalı, hukuki kapsamda iade-i itibar yapılmalıdır. Haklarında verilen idari kararlar ile idari yargı kararlarına yönelik hukuki yollara başvuru nedeniyle yapılan giderler, ödenen ücretler güncellenmek suretiyle ilgililere ödenmelidir. Adli ve idari soruşturma ve kovuşturmalarla taciz edilmeleri dolayısıyla mağdurlara manevi tazminat ödenmelidir” dedi.

Ayşe Tetik, talep ve önerilerini şöyle sürdürdü;

“Eğitim hakkından mahrum edilenlerin maddi ve manevi zararlarını belirlemeye yönelik komisyon oluşturulmalı, komisyon tarafından yapılan çalışma sonucunda belirlenecek kişilere “vesayet tazminatı” ödenmelidir. Dönem soruşturmalarıyla başörtüsü başta olmak üzere inanca dair hassasiyetleri nedeniyle devlet memurluğundan çıkarılanların açıkta geçen sürelere ilişkin maaşları, ücretleri, diğer mali ve sosyal hakları kendilerine emsalleri esas alınarak hesaplanmalı ve güncelleme yapılarak kendilerine ödenmeli ve zararları karşılanmalıdır. Mağdurların zararların karşılanmasına yönelik kamu bütçesinden karşılanan tutarlar, 28 Şubat darbesinin asli ve fer’i iştirakçilerine rücu edilmeli ve millet adına kendilerinden tahsil edilmelidir.

Söz konusu dönemde eğitim hakları gasp edilenlerin kamuda istihdamlarını sağlamak için durumlarına ve mezuniyetlerine uygun kadrolar-pozisyonlar ihdas edilmelidir. Görevlerine son verilmesine, devlet memurluğundan çıkarılmalarına bağlı olarak farklı sosyal güvenlik kurumlarıyla ilişkilenerek emekli olmak durumunda kalanların emekli ikramiyesi ile emekli maaş kayıpları hesaplanmalı ve ödenmeli, emekliliklerine ilişkin hukuki konumları düzeltilmelidir.  Af, göreve dönüş veya sosyal güvenlik primlerinin ödenmesi ve iadesi gibi iş ve işlemlerle ilgili olarak hak düşürücü süre ve/veya zaman aşımı süresi uygulanmamalı, söz konusu iş ve işlemler ilgililerin başvurusuna ihtiyaç olmaksızın doğrudan tesis edilmelidir."

Bu taleplerin bir an önce suhuletle ve hakkaniyetle gerçekleştirilmesi için sivil toplum örgütlerinin de paydaşı olduğu bir kurul veya komisyon kurulması gerektiğini vurgulayan Ayşe Tetik, "28 Şubat zihniyetinin tarihin çöp sepetinde gerçek anlamda yerini alması sadece faillerinin mahkûm edilmesiyle değil mağduriyetlerin telafisi, zararlarının tazminiyle mümkün olabilir.  28 Şubat’ın bin yıl süreceği iddiasında bulunanların heveslerini kursaklarında bırakan millet iradesi ve inancı; mağdurların hukukunu koruyan, haklarını sağlayan, zararlarını karşılayan iradeyi de kayda ve hayata geçirecektir. Bu iradenin tesisi ve teşkilinde yetkili ve ilgili herkesi sorumluluk almaya çağırıyoruz" diye konuştu.

Ayşe Tetik'in açıklamalarının ardından Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen Adana İl Başkanı Mehmet Sezer de kısa bir açıklama yaparak, 28 Şubat sürecinden sonra bazı hakların verildiğini ancak hala mağdur edilen çok sayıda insan olduğunu vurguladı. Tetik, mağdur edilen özelde tüm kamu görevlilerinin genelde ise tüm vatandaşların haklarının iade edilebilmesi için yasal olarak atılması gereken tüm adımları atacaklarını söyledi.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42