banner6

“Bir günde sigaradan kurtulun”

Terapist Emel Arslan Büyükmertoğlu, Sigara bağımlılığının yüzde 99’unun psikolojik olduğunu söyledi ve ekledi: “Bir günde sigaradan kurtulun”

“Bir günde sigaradan kurtulun”

Serhat ŞANLI/ÖZEL

ADANA (İLKHABER) – Sigaradan kurtulmak için bakış açısı ve görüş biçiminin değişmesi gerektiğini belirten Terapist Emel Arslan Büyükmertoğlu; “Allen Carr yöntemi ile ağrısız ve irade gücüne ihtiyaç duymadan sigarayı kafanızdan atabilirsiniz. Seminerlerimize sadece bir gün katılmanız yeterli. Bir gün içerisinde yaptığımız 6 saatlik seminerle insanları mutlu içmeyen hale getiriyoruz” dedi.

Günümüzde sigaranın zararları bilmeyen yoktur. Ancak sigara tiryakileri bırakmanın ne kadar zor ve sıkıntılı bir süreç olduğunu bilir. Kimine göre getireceği psikolojik sorunları, kimine göre ise kilo alma problemlerini düşünür ve her ne kadar kısa sürede bırakacağını belirtse de bir türlü o illetten kurtulamaz.

Ayrıca zararlarını bilmek sigarayı bırakmaya yetmez. Sigara tiryakileri irade gücü ile bırakmaya çalıştıklarında zor ve sıkıntılı bir süreç yaşarlar. Sigara bırakma söz konusu olduğunda tiryakiler stresli bir dönem geçirmekten veya kilo almaktan korkarlar.

Günümüzde bu konuda birçok metot geliştirilerek insanlara sunuluyor. Bunlardan birisi de Allen Carr yöntemi.. Bu yöntem ile yıllarca kullandığı sigaradan kurtulan ve şimdi ise Adana temsilciliğini yapan Terapist Emel Arslan Büyükmertoğlu, gazetemize önemli açıklamalarda bulundu.

Sigara bağımlılığının yüzde 99’unun psikolojik olduğunu belirten Terapist Emel Arslan Büyükmertoğlu, “Sigara bağımlılığı yüzde 1 fiziksel, yüzde 99 ise psikolojiktir. Herkesin kafada biter dediği ama yöntemini bilmediği uygulama yüzde 99’luk kısmı oluşturur. Nikotinin krallığı vücutta 3 gün sürer. Bu 3 günün sonunda nikotin diye bir şey kalmaz. Ayrıca ağrı, sancı ve sıkıntı yaratmaz ve sizi yataklara düşürmez. Üç gün içmediğiniz sürece nikotin vücuttan atılır. Fakat asıl sorun insanı yoksun yapan, arayışta hissettiren, haftalarca hatta aylarca gergin yaşamasına neden olan asıl sorun o psikolojik sorun, psikolojik tiryakiliktir” dedi.

İnsanlar bırakmak için birçok yöntem denediğini ancak önemli olan bu işi kafadan atmak olduğuna dikkat çeken Büyükmertoğlu, “İşte o psikolojik tiryakilik çözülmediği sürece tekrar sigaraya başlamak kaçınılmazdır. O belirttiğimiz yüzde 99’luk kısım tamamen bakış açısı ve yanlış inançlarla ilgilidir. Bunun için iğneye, ilaca, makineye gerek yoktur. Çünkü bu belirttiğimiz şeyleri de kullansanız düşünce yapınız değişmez. İnsanlar bırakmak için birçok yöntem deniyor. Ellerinden atıyorlar ancak kafadan atmıyorlar. Bu işi kafada bitirmek önemli” diye konuştu.

Sigara bırakmada etkili olan Allen Carr yöntemi hakkında bilgi veren Terapist Emel Arslan Büyükmertoğlu şu bilgilere yer verdi;

“Onun için bakış açınızın ve görüş biçiminizin değişmesi gerekiyor ki, mutlu bir içmeyen hale gelesiniz. Yoksa hayatınız boyunca özler durursunuz. Biz bu işi kafada bitiren tek yöntemiz. Bu nedenle sadece sigarayı bitirmek le değil aynı zamanda mutlu içmeyen hale getiririz. Sigarayı özleyerek, yoksulluk çekerek bırakmak değil hedefimiz. Bizim hedefimiz MUTLU İÇMEYEN olmak. Bir sorunu kökten çözmek istiyorsanız bakış açısını değiştirmek zorundasınız. Bir sorunu kökten çözmek istiyorsanız bakış açısını değiştirmek zorundasınız.

Bizim uygulamamızda 6 saatlik bir seminere katılıyorsunuz. Hafta içi ve hafta sonları seminerlerimiz mevcut. Bu belirttiğimiz seminerlere sadece bir gün katılmanız yeterli. Bir gün içerisinde yaptığımız 6 saatlik seminerle insanları mutlu içmeyen hale getiriyoruz. Şimdiye kadar ülkemizde yüzbinleri bu zararlıdan kurtardık ve kurtarmaya da devam ediyoruz. Kurumlara da bu bağlamda yardımcı oluyoruz. Yani firmalarla da bu konuda çalışıyor ve çalışanları sigaradan kurtarıyoruz. Hedefimiz tüm Dünyayı sigaradan kurtarmak. Yan etkisi olan hiç bir ilaç, makine, iğne veya cihaz kullanmadan kolayca sigaradan kurtulabilirsiniz. Allen Carr Adana Sigarayı Bırakma Merkezi sigara sorununu beyninizde çözmeye yardımcı oluyor yani sigarayı kafanızda bitiriyor. Adana Sigara Bırakma Merkezimiz 2016 yılında Adana’da hizmet vermeye başladı. Yöntemimiz ile herkes sigaradan kurtulabilir.

Kilo almadan, yoksunluk duymadan, özlemeden, yemekten sonra içme isteği duymadan sigaradan kurtulabilirsiniz. Allen Carr Adana Sigara Bırakma Merkezinde sigarayı bırakmak çok kolay, çünkü uyguladığımız yöntemde iradeye ihtiyaç yok! Sayın Aziz Sancar’ın çok güzel bir sözü var “Çoğu insan zekaya inanır, ben inanmıyorum, bizi birbirimizden ayıran emektir, ben çalışmaya inanıyorum” der.

Çoğu içici sigarayı bırakma konusunda güçlü bir irade gerektiğine inanır. Biz sigara bırakma konusunda iradeye gerek olmadığını biliyoruz. Sigaradan kurtulmuş milyonlarca insan ile hala içenler arasındaki en büyük fark onların güçlü iradeye sahip olmaları değil. Onların harekete geçmiş olmaları, adım atmaları, sigaradan kurtulmak için yarını beklememeleri.

Allen Carr Adana Sigara Bırakma Merkezi Seyhan Gazipaşa Bulvarı Valiyolu Kavşağında merkezi yerde yer almaktadır. Sigarayı hemen bırakmak için sizi en yakın tarihli Adana Sigara Bırakma seminerimize bekliyoruz. Adana sigara bırakma merkezimizden online randevu alabilir ve dilediğiniz zaman Seyhan’da bulunan sigara bırakma merkezimizde seminere katılabilirsiniz.

Bu hafta Adana’dayız. Bugün biraraya geleceğiz ve ismine de ‘Kahramanlar Kulübü’ dediğimiz bir toplantımız var. Bizimle sigaradan kurtulanlar kahraman insanlardır. Bu zararlıdan kurtulanlar bize nasıl kurtulduklarını anlatacak, bırakmak isteyenler de kafalarındaki bütün sorularını soracak. Adana’da düzenleyeceğimiz toplantımızda bir de çekilişimiz olacak. Kazanan ücretsiz Allen Carr Sigarayı Bırakmanın Kolay Yolu Seminerine katılma hakkı kazanacak”

Terapist Emel Arslan Büyükmertoğlu; Mustafa Kemal Üniversitesi Eğitim Fakültesi ve Okan Üniversitesi Eğitim Yönetimi Yüksek Lisans mezunu. Çalışma hayatında Etkili İletişim, Beden Dili, Diksiyon ve Hitabet, Etkin Zaman Yönetimi konularında eğitim programlarını tamamladı. Satranç Antrenörü olmasının yanında iyi bir oyuncu ve satranç öğretmekten de keyif alıyor. Uzun yıllar bir felsefe derneğinde Doğu Bilgeliği, Batı Felsefesi, Mitoloji ve Antik Uygarlıklar Semboloji eğitimi aldı.

Sigaradan kurtulmasını şöyle anlatıyor; “Sigaraya 15 yaşlarında başladım ve ömrümün sonuna kadar da içeceğimi düşünüyordum. 10 yıllık içici iken aniden bırakmaya karar verdim. Nikotin bandı, sakızı denedim; onlarla hiç olmadı. Artık durumu kabullenip, mücadeleyi bırakmışken Allen Carr Yöntemi ile tanıştım. Ve bütün hayatımı esir alan sigaradan; acı çekmeden, özlemeden, gözüm arkada kalmadan kurtuldum.

2016 yılında Allen Carr Terapisti Adana Bölge Sorumluluğu görevini üstlendim. Fakat gönlümden geçen; başlayanlar sonsuza kadar bıraksın, yeni nesiller sigarayı hiç tanımadan büyüsün ve sigara bırakma terapistliği tarihe karışsın”

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER