banner6

Bugün FİDAN, yarın NEFES

Bugün FİDAN, yarın NEFES

Serhat ŞANLI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın himayesinde Tarım ve Orman Bakanlığı'nın başlattığı "Geleceğe Nefes Ol" seferberliği kapsamında ülke genelinde olduğu gibi Adana'da da belirlenen 43 farklı noktada fidan dikimi yapıldı.

Adana Valisi Mahmut Demirtaş ise kampanyanın hayırlı olmasını dileyerek, “Ülkemizin orman varlığının arttırılması, orman ve doğa sevgisinin geliştirilmesi amacıyla düzenlediğimiz ”Bugün Fidan Yarın Nefes” fidan dikim programı hayırlı olsun. Türkiye’nin, daha yeşil bir Adana’nın da habercisi olacağına yürekten inanıyorum. Orman varlığımıza katkı sağlamaya devam edecek; doğal güzelliklerimize yenilerini ekleyeceğiz. Yeşilin tüm tonlarıyla toprağa hayat, canlılara nefes olacağız” dedi. >> 7’de

ADANA (İLKHABER) - Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hazırlanan Türkiye genelinde gerçekleştirilen "Geleceğe Nefes Ol" seferberliği kapsamında, Türkiye'nin 81 ilinde milyonlarca fidan toprakla buluştu. Kampanya kapsamında Adana’da da Türkiye ile eş zamanlı olarak 43 noktada 205 bin fidan dikimi gerçekleştirildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın himayesinde Tarım ve Orman Bakanlığı'nın başlattığı "Geleceğe Nefes Ol" seferberliği kapsamında ülke genelinde olduğu gibi Adana'da da belirlenen 43 farklı noktada fidan dikimi yapıldı.

‘Bugün Fidan Yarın Nefes’ fidan dikim programı kapsamında Adana’nın Sarıçam İlçesi Gökbuket Mahallesi'nde tören düzenlendi. Adana Valisi Mahmut Demirtaş, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Jülide Sarıeroğlu, AK Parti Adana Milletvekilleri Abdullah Doğru, Tamer Dağlı, Adana Cumhuriyet Başsavcısı Ömer Faruk Yurdagül, kurum amirleri, STK temsilcileri, öğretmenler, öğrenciler ve çok sayıda vatandaşın yer aldığı toplam 2 bin 300 kişinin katılımıyla 25 bin fidan toprakla buluşturuldu. Adana geneli ise toplamda 43 noktada 205 bin fidan dikimi yapıldı.

DİKİLEN FİDANLAR GELECEĞİMİZE NEFES OLSUN

Törende konuşan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Jülide Sarıeroğlu, kampanyanın önemine değinerek, “81 ilimizde Cumhurbaşkanı’mızın liderliğinde 11 milyon fidan dikimi seferberliği başlattık. Biz de Adana’dayız. Hemşerilerimiz, öğrencilerimiz, kadınlarımız, engelli kardeşlerimiz, tüm kesimlerden vatandaşlarımızla birlikte geleceğe nefes olma adına omuz omuza, el ele, gönül gönüle bir şölen havasında fidanlarımızı diktik. Hayırlı olsun. Hem çocuklarımıza yeşil doğa konusunda bir farkındalık oluşmasına vesile oluyor, hem de çevre duyarlılığı en önemli gündemlerimizden bir tanesidir. Tüm Türkiye’de dikilen fidanlar ağaç olsun, ormanlar olsun ve geleceğimize nefes olsun” dedi.

Adana Valisi Mahmut Demirtaş ise kampanyanın hayırlı olmasını dileyerek, şöyle konuştu;

“Ülkemizin orman varlığının arttırılması, orman ve doğa sevgisinin geliştirilmesi amacıyla düzenlediğimiz ”Bugün Fidan Yarın Nefes” fidan dikim programı hayırlı olsun. 

Ülkemizde ağaç ve orman sevgisinin geliştirilmesi, orman yangınları neticesinde zarar gören alanların yeniden ağaçlandırılması ve toplumda çevre konusunda duyarlılığın ve farkındalığın artırılması maksadıyla, saat 11.11 itibariyle 81 ilimizde belirlenen 2023 noktada, üç saat içerisinde 11 milyon fidan toprakla buluşacak. 

ADANA’DA 205 BİN FİDAN TOPRAKLA BULUŞTU

Bizler de tüm Türkiye ile eş zamanlı olarak ilimizde 43 noktada dikeceğimiz 205 bin fidanla, Bakanlığımızın başlattığı “Geleceğe Nefes” ağaçlandırma seferberliğine katkı sağlayacağız. 

Orman, bir arada bulunan bir ağaç kümesinden çok daha fazlasıdır. Ormanlar, hayvanların sığınağı; yüzlerce çeşit bitkinin armonisi; sağladığı oksijenle insanoğlunun yaşam kaynağıdır. Bununla birlikte toprağı erozyondan koruyan ve su varlığımızı zenginleştiren yeşil bir örtüdür. 

TOPRAĞA HAYAT, CANLILARA NEFES

Bu anlamda “Bugün Fidan Yarın Nefes” sloganıyla başlatılan bu seferberliğin daha yeşil bir Türkiye’nin, daha yeşil bir Adana’nın da habercisi olacağına yürekten inanıyorum. O sebeple önümüzdeki dönemde hem kampanya kapsamında hem de ilimizde planladığımız diğer ağaçlandırma, rehabilitasyon, erozyon kontrolü ve mera ıslah çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Orman varlığımıza katkı sağlamaya devam edecek; doğal güzelliklerimize yenilerini ekleyeceğiz. Yeşilin tüm tonlarıyla toprağa hayat, canlılara nefes olacağız.

Bu vesileyle 11 milyon fidanın toprakla buluşacağı “Geleceğe Nefes” Ağaçlandırma Kampanyasının hem ülkemize hem de ilimize hayırlı olmasını diliyor; emeği geçen herkese teşekkür ediyorum”

Güncelleme Tarihi: 11 Kasım 2019, 17:44

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER