banner6

Cevizli sucuk Mardin’de 60 TL Almanya’da 120 Euro’ya satılıyor

Tadına doyum olmaz ve şarkılara neden olan ‘Mazruna Üzümü’nden yapılan Cevizli sucuk Mardin’de kilosu 60 TL’den satılırken Almanya’da ise kilosu 120 EURO’ya satılıyor.

Cevizli sucuk Mardin’de 60 TL  Almanya’da 120 Euro’ya satılıyor

Adnan AVUKA

ADANA (İLKHABER) - Tadına doyum olmaz ve şarkılara neden olan ‘Mazruna Üzümü’nden yapılan Cevizli sucuk Mardin’de kilosu 60 TL’den satılırken Almanya’da ise kilosu 120 EURO’ya satılıyor.

Mazruna üzümü sadece  Mardin ve ilçelerinde yetişiyor. Mardin Büyükşehir Belediyesi 3 yıldan beri Mazruna üzümünden yapılan Cevizli sucuk şenlikleri yaparak üzümün cevizle buluştuğu geleneği Dünyaya tanıyor.

Mazruna üzümü özellikle Mardin ve ilçe köylerinde yetiştiğini belirten üreticiler, “Diğer illerde yetişen çeşitli üzümler Mazruna üzümü kadar tat vermesi mümkün değildir. Mazruna üzümü hem şifalı, hem de ayrı bir tadı var. Büyük illerde yapılan cevizli sucuklar Mazruna üzümünden değil. Normal üzümden yapılıyor” dediler.

Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Yaman, “Biz belediye olarak Mazruna Üzümünden yapılan Cevizli sucuğu tüm dünyaya tanıtılmasını arzuluyoruz” diye konuştu.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42