banner6

CHP’li Sümer minibüsçülerin  sorununu TBMM’ye taşıdı

CHP’li Sümer minibüsçülerin   sorununu TBMM’ye taşıdı

ADANA(İLKHABER)- - Sigortasız olarak kısa süreli ve geçici toplu taşıma aracı kullanan sürücüler için kesilen astronomik sigorta cezaları TBMM gündemine geldi. CHP Adana Milletvekili Orhan Sümer, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’a önlem alıp almayacaklarını sordu. 

Sümer, konuyla ilgili olarak Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na yazılı soru önergesi verdi. 

Önergesinde şehir içi toplu taşıma araçlarını kullanan sürücülere araç sahibi (işveren) tarafından sigorta yaptırılmasının bir zorunluluk olduğunu anımsatan Sümer, “Sigortalı olarak çalışan sürücülerin yemek ve acil ihtiyaçlarının olması durumunda araçları geçici ve kısa süreli olarak aynı yeterliliğe sahip başka sürücülerin kullanması sıklıkla görülen bir durumdur” dedi. 

Sümer, bu durumun sektörün doğası gereği kendiliğinden yaşandığına dikkat çekerek önergesinde şöyle dedi: 

“Bu durumun tespit edilmesi halinde araç sahiplerine para cezaları kesilmektedir. Tekrarlanan durumlarda ise kesilen cezalar katlanarak artmakta ve astronomik rakamlara ulaşmaktadır. 

Bu bilgiler ışığında, toplu taşıma esnafının yaşadığı bu sorununun çözümü için nasıl bir önlem almayı düşünüyorsunuz?” 

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER