banner6

Coşkunun ve aşkın mis kokulu karnavalı

Adana'da bu yıl 7’incisi düzenlenen ve ‘Nisanda Adana’da’ temasıyla gerçekleştirilen "Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı" kortej yürüyüşü ve açılış töreniyle başladı.

Coşkunun ve aşkın mis kokulu karnavalı

Serhat ŞANLI

ADANA (İLKHABER) – Adana'da bu yıl 7’incisi düzenlenen ve ‘Nisanda Adana’da’ temasıyla gerçekleştirilen "Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı" kortej yürüyüşü ve açılış töreniyle başladı.

Narenciye çiçeklerinin büyülü kokusunun hakim olduğu Adana'daki 7. Portakal Çiçeği Karnavalı, Dünyaca ünlü Rio Karnavalını aratmadı. Kent içi ve dışından gelen konukların yanında Dünyanın çeşitli ülkelerinden gelenler ile birlikte bir milyonu aşkın kişi doyasıya eğlendi.

Türkiye'nin ilk ve tek sokak karnavalı olan Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı’nda en büyük ilgiyi ise kostümlü grupların geleneksel kortej yürüyüşü oldu. Renkli kostümler giyen, yüzlerini rengarenk boyayan, portakal çiçeği temalı şapkalar takan katılımcılar, zombiden palyaçoya, şeytandan melek tasvirine, ejderhadan çeşitli hayvan figürlerine kadar yüzlerce değişik kılıkta kortejde yer alanlar büyük ilgi gördü. Karnavalı izleyenler de kortejdeki ilginç karakterleri cep telefonları ile çekmek için adeta yarıştı.

Adana’nın meşhur kebap kokusunun portakal çiçeğinin kokusuna karıştığı karnavalda, binlerce kadının, el emeği göz nuru ile hazırladığı portakal temalı el işleri, şapkalar, süslemeler ve yöresel lezzetleri karnavala ayrı bir renk kattı.

Bu yıl karnavalda düzenlenen sokak konserleri, sergiler, dans gösterileri, söyleşiler, tiyatro aktiviteleri, halk koşusu, kostümlü koşu, anne-baba-çocuk koşusu, satranç turnuvası, TJK Portakal Çiçeği Karnavalı Özel Koşusu, portakallı lezzetler ve kostüm tasarım yarışması gibi ödüllü yarışmalar yer aldı.

Nisan’da Adana’da’ sloganıyla 7.’si düzenlenen Portakal Çiçeği Karnavalı kapsamında düzenlenen kostümlü kortej yürüyüşüne on binlerce kişi katıldı. Atatürk Caddesi 75. Sanat Galerisi önünden başlayan kortej yürüyüşü, dernek ve sivil toplum kuruluşunun yanı sıra çevre illerden ve yurt dışından gelen katılımcılar ile Ziyapaşa Bulvarı’nı takiben İstasyon Meydanı’nda son buldu.

İstasyon Meydanı’nda açılış öncesi konuşan karnavalın Fikir babası Ali Haydar Bozkurt, katılımcılara teşekkür ederek duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığına seçilen Zeydan Karalar da Adanalıların gösterdiği ilginin önemine değinerek, “Adana bu işte… Adanalı da bu… Her zaman candan, içten ve yürekten… Ali Haydar Bozkurt’a her Adanalının çok teşekkür etmesi gerekiyor. Adli olaylarla tanınan bir kent olarak biliniyorken, Ali Haydar Bozkurt bir güzelliği ateşledi. Hem bu karnavalı destekleyen, hem de lezzet festivali gibi önemli projelere katkı sağlayan sayın valimize de teşekkür ediyoruz” dedi.

Adana’nın kısa sürede hak ettiği yeri alacağına değinen Karalar, “Çok kısa sürede Adanamız sadece ülkemizde değil, dünyada hak ettiği yere kısa sürede erişecektir. On yıl içerisinde Adanalı artık Eskişehir, Kayseri, Gaziantep gibi olalım demeyecek, bütün Türkiye Adana’ya imrenecektir. Çünkü Adana ilklerin ve enlerin kentidir. Burada yaşamın tüm renklerine rastlamak mümkündür.

Adana sarı sıcaktır. Pamuğuyla beyazdır. Narenciyesiyle turuncudur. Nehirleri ve sahilleriyle mavidir. Laciverttir. Şalgamıyla kırmızıdır. Kebabıyla lezzetin tarafsız rengidir. Verimli topraklarıyla berekettir. Kısaca Adana bir sevdadır. Ağalar diyarı, filmlere, şiirlere, romanlara konu olmuş delikanlılık öyküsüdür.

Adana romanla Yaşar Kemal, Orhan Kemal, sinemayla Yılmaz Güney, resimle Abidin Dino, Manş Denizi yüzerek geçen Nesli Olgun, güreşte olimpiyat şampiyonu İsmet Atlı’dır. Bilimde sanatta, sporda, siyasette ve yaşamın her alanında birçok değerli ismi yetiştirmiş ilklerin ve enlerin kentidir Adana” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından protokol gongu çalarak karnavalı başlattı. Etkinlik kapsamında çeşitli dans gösterileri ve konserler düzenlendi.

Yürüyüşe, Adana Valisi Mahmut Demirtaş, Büyükşehir Belediye Başkanlığını kazanan Zeydan Karalar, Adana Emniyet Müdürü Zafer Aktaş, ilçe belediye başkanları, Adana Baro Başkanı Av. Veli Küçük, Sanayi Odası Başkanı Zeki Kıvanç, karnavalın fikir öncüsü ve "Nisan'da Adana'da" Komitesi Başkanı Ali Haydar Bozkurt ile sanat camiasından isimler katıldı.

Güncelleme Tarihi: 07 Nisan 2019, 15:45

ilkhaber


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42