banner6

Coşkuyla kutladık

Adana'da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı coşkuyla kutlandı.

Coşkuyla kutladık

BAYRAM BULUT

ADANA (İLKHABER)-Adana'da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı coşkuyla kutlandı.

Kutlamalar ilk olarak Adana Valisi’nin makamında tebriklerin kabulü ile başladı. Ardından ise Uğur Mumcu Meydanı’nda devam etti. 29 Ekim kutlamalarına bu yıl yoğun katılımın gerçekleştiği görüldü. Aileler çocuklarıyla birlikte ellerinde ki Türk Bayrakları ile yerini aldı. Coşku içerisinde törenin başlamasını bekleyen kalabalık, ellerinde ki bayrakları sık sık salladı.

Yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı tören Adana Valisi Mahmut Demirtaş, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar ve 6. Mekanize Piyade ve Garnizon Komutan Vekili Tuğgeneral Ertuğrul Sağlam’ın askeri cipin üzerinden halkı selamlaması ile başladı.  Selamlamanın ardından tören mesajların okunması, konuşmalar ve şiir dinletileriyle devam etti. İlk olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 29 Ekim mesajı okundu. Ardından ise, Adana Valisi Mahmut Demirtaş, günün anlam ve önemine ilişkin konuşmasını gerçekleştirdi.

 Türkiye Cumhuriyeti’nin Kuruluşunun 96. yıldönümünü büyük bir coşku ve kıvançla kutladığını anım satan Vali Demirtaş, “Öncelikle sizlerin şahsında tüm hemşerilerimizin ve aziz milletimizin Cumhuriyet Bayramını kutluyorum. Bizlere bu kadim coğrafyayı vatan kılarak Cumhuriyetimizi armağan eden başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, kurtuluşta ve kuruluşta emeği geçen aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum.” dedi.

Sayısız etkinliğe ve törene ev sahipliği yapan Adana İstasyon Meydanı’nın bugün yine tarihi günlerinden birini yaşadığına dikkat çeken Vali Demirtaş, “İstasyon Meydanı; ellerinde bayrakları, yüreklerinde vatan, millet ve cumhuriyet sevdasıyla tıpkı 96 yıl önce olduğu gibi bugün de aziz Adanalıları ağırlıyor. Ay yıldızlı al bayrağımızla süslenen bu meydan, adeta gelincik tarlasını andırıyor. Öyle ki rengini şehitlerimizin kanlarından alan bayrağımız, bağımsızlığımızın simgesi. Cumhuriyetimiz; istiklal ve istikbalimizin yegâne teminatı. Adana, işte bu sebeple bugün ilk günkü heyecanla, ilk günkü sevinçle, ilk günkü gururla sokaklarda, meydanlarda… Adana, işte bugün bu sebeple bir kez daha bağımsızlığına, istiklal ve istikbaline, cumhuriyetine saygı duruşunda… Adana bugün tek yürek, tek bilek… Yediden yetmişe Cumhuriyetimizin, genç bir fidandan ulu bir çınara doğru kutlu yürüyüşüne tanıklık etmekte… Ne mutlu sizlere ki bu meydanda yerinizi aldınız ve bu tarihi anlara şahitlik etmekteniz.” şeklinde konuştu.

Öğrencilere hitaben konuşmasını sürdüren Vali Demirtaş sözlerini şöyle sürdürdü;

“İstiklal Harbi’mizin sonucunda elde ettiği başarılarla işgalci devletlere büyük bir hezimet yaşatan milletimiz, bu muhteşem zaferi Cumhuriyetle taçlandırmış; 29 Ekim 1923’te, “Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir” ilkesi istikametinde Türkiye Cumhuriyeti’ni kurmuştur. Bu yönüyle değerlendirdiğimizde Cumhuriyetimiz, hürriyetinden asla taviz vermeyen asil milletimizin küllerinden yeniden doğuşudur. İnsanlık tarihinin en haksız işgallerinden birine milletimizin topyekûn verdiği en güzel cevaptır. En önemlisi bu coğrafyadaki bin yıllık varlığımızı, sonsuzluğa taşıyan kudret mührümüzdür.

İşte böylesine büyük bir ruh ve büyük bir medeniyet anlayışı üzerine bina edilen Türkiye Cumhuriyeti, bu topraklar üzerinde nefes alıp veren her canlıyı kucaklayacak bir anlayışla teşekkül etmiştir. Bugün büyüyen ekonomisiyle, güçlü demokrasisiyle, temel insani değerlere olan bağlılığıyla dünyanın önde gelen ülkelerinden biriysek, bunu Cumhuriyetin kazanımlarına borçlu olduğumuz unutulmamalıdır. Zira Cumhuriyet, milletimizin medeniyet yolculuğunun kılavuzudur. Kendisine muasır medeniyet seviyesinin üstüne çıkma hedefi koyan insanımızın en önemli rehberidir. Bununla birlikte Çanakkale’de, Kut’ül Amare’de, Sakarya’da, Dumlupınar’da ve Başkomutanlık Meydan Muharebesinde bozguna uğrayanların, vatanımız üzerindeki emellerinden hiçbir zaman vazgeçmedikleri akıldan çıkarılmamalıdır.”

Vali Mahmut Demirtaş, 15 Temmuz hain darbe girişimine dikkat çekerek, “Nitekim ilk olarak demokrasimize yapılan müdahalelerle bu emellerinden vazgeçmediklerini gördük. Sonrasında terör belasıyla amaçlarına ulaşmaya çalıştılar, yine başaramadılar… Perdenin kalktığı, kuklacıların açığa çıktığı tarih ise 15 Temmuz’dur. İçimizde sinsice besleyip büyüttükleri hainler eliyle, 15 Temmuz karanlığında istiklal ve istikbalimize kastettiler. Cumhuriyetimize ve demokrasimize taarruz ettiler, başaramadılar. Bu asil ve aziz millete diz çöktüremediler. Tarihin o güne dek görmediği bir aymazlıkla milletimizin üstüne bomba yağdıran hainler hak ettikleri cevabı en üst perdeden, aziz milletimizden aldılar. Hamdolsun, Milli Mücadeleyi zafere, 15 Temmuz karanlığını aydınlığa taşıyan bu ruh, dimdik ayaktadır. Bu ruh, Fırat Kalkanı, Zeytindalı ve Barış Pınarı Harekâtlarıyla çizdiği haritalarla sadece ülkemizin değil, bölgemizin de huzur, güven ve emniyetinin teminatıdır.” şeklinde konuştu.

Artık güçlü ve muktedir bir Türkiye var olduğunu işaret eden Vali Demirtaş, “Bu noktada bir hususun altını özellikle çizmek istiyorum: Artık üzerinde herkesin söz sahibi olduğu, rüzgârın estiği yöne doğru politika belirleyen bir Türkiye yok. Artık güçlü ve muktedir bir Türkiye var. Sahada da masada da söz sahibi, sözü dinlenen, sözünü dinleten bir Türkiye var. Bunu Fırat Kalkanı ve Zeytindalı Harekâtlarında görmüştük. Barış Pınarı Harekâtıyla da bir kez daha tecrübe ettik. Bizim gücümüzü test etmek isteyenlere en güzel cevabı hem sahada, hem de masada verdik. Önümüzdeki dönemde de oyun üstüne oyun kuranların oyunlarını; plan üstüne plan yapanların planlarını bir bir bozmaya devam edeceğiz. Bu coğrafyada yüz yıl önce olduğu gibi bugün de operasyon yapılmasına müsaade etmeyeceğiz. Sergilediğimiz birlik, beraberlik ve kardeşlikle ellerini ovuşturarak bekleyenlerin heveslerini kursaklarında koyacağız.” ifadelerini kullandı.  

Vali Demirtaş, Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Türkiye Cumhuriyetini koruma, yaşatma ve yüceltme görevini gençlere verdiğini dile getirerek, “Sizler, Cumhuriyetimizin teminatısınız ve ülkemizin geleceğisiniz. Unutmayınız ki Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Türkiye Cumhuriyetini koruma, yaşatma ve yüceltme görevini ulusumuzun göz bebeği, siz gençlere vermiştir. Bu sebeple çağın gerektirdiği bilgi ve becerilerle yetişmeniz fevkalade önemlidir. Sizlerden en önemli beklentimiz, vatanımıza, milletimize, bayrağımıza, devletimize, cumhuriyetimize ve demokrasimize,  her şartta sahip çıkmanızdır. Milli ve manevi değerlerimize göz diken hain odaklara karşı durmanızdır. Yaptığınız her işte, vatanının ve milletinin menfaatini en ön planda tutan fertler olarak yetişmenizdir. Bu duygularla 96. yıldönümünü coşkuyla kutladığımız Türkiye Cumhuriyeti’ni bizlere armağan eden başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi bir kez daha rahmet ve minnetle anıyorum. Siz değerli Adanalı hemşerilerimin Cumhuriyet Bayramını bir kez daha kutluyor; sağlık, mutluluk ve başarı dileklerimle hepinizi sevgiyle ve saygıyla selamlıyorum. ” dedi.

Konuşmanın ardından 5 yaşındaki bir kız çocuğunun İstiklal Marşının 10 kıtasını duygulu bir şekilde okuması ayakta alkışlandı. Şiirlerin okunmasının ardından, halk oyunu ekipleri gösteri sundu. Çeşitli dallarda 29 Ekim temalı şiir yarışmasında dereceye girenlere ödülleri verildi.

Son olarak ise tören geçişi gerçekleşti. Tören geçişi esnasında renkli görüntüler oluştu. Özellikle askerlerin geçişi sırasında törene katılanların yoğun sevgi gösterisi göstermesi dikkatlerden kaçmadı. Törenin sona ermesinin ardından kışlalarına doğru giden askerlerin sloganlar atması dikkatlerden kaçmadı.

Törene, Adana Milletvekilleri Abdullah Doğru, Tamer Dağlı, Ahmet Zenbilci, Ayhan Barut, Burhanettin Bulut, Müzeyyen Şevkin, Orhan Sümer, Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Yusuf Ziyaddin Cavlak, 10. Tanker Üs Komutanı Hava Pilot Tuğgeneral Gürel Özusta, Cumhuriyet Başsavcısı Ömer Faruk Yurdagül, Adana Emniyet Müdürü Zafer Aktaş, Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kibar, vali yardımcıları, kaymakamlar ve kamu kurum müdürleri ile askerler katıldı.

 

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42