banner6

Demirtaş, “Adana Türkiye tarımının başkenti olduğunu kanıtladı”

Demirtaş, “Adana Türkiye tarımının başkenti olduğunu kanıtladı”

Bayram BULUT

 ADANA (İLKHABER)-Adana Valisi Mahmut Demirtaş,  Adana’nın, 2018 yılında 9,7 milyar liralık tarımsal üretim değeriyle Türkiye tarımının başkenti olduğunu bir kez daha kanıtladığını söyledi.

Adana 13. Uluslararası Tarım ve Sera-Bahçe Fuarı açıldı. Kent protokolünün katılımıyla gerçekleşen açılış töreninde konuşan Adana Valisi Mahmut Demirtaş,  sadece ülkemizin değil, tüm dünyanın göz bebeği olan bereketli topraklarda, bölgemizin uluslararası hüviyetteki tek tarım fuarına ev sahipliği yapmanın mutluluğunu yaşadığını aktaran Vali Demirtaş, “Fuarda bir yandan yerli ve yabancı konuklarımızı ağırlarken, diğer yandan tarım, sera ve bahçe teknolojilerindeki en son gelişmelerin vitrine taşınmasını gururla izliyoruz. Tarım sektörü, bu topraklarda kent ekonomisinin lokomotifidir. Adana, 2018 yılında 9,7 milyar liralık tarımsal üretim değeriyle Türkiye tarımının başkenti olduğunu bir kez daha kanıtlamıştır. Ülke ekonomisine sağladığımız bu katkının sürdürülebilir olması, hiç kuşkusuz doğrularımızı çoğaltmaktan, eksiklerimizi gidermekten ve yanlışlarımızı düzeltmekten geçiyor.” dedi. 

Artık tarımda makineleşmenin de ötesinde, dijital tarımı, biyoteknolojiyi konuşmalarının ve bunları tarımsal uygulamalara dâhil etmeleri gerektiğini işaret eden Vali Demirtaş, “O nedenle geleneksel tarım anlayışının ötesine mutlak surette geçmeliyiz. Mühendisinden tarım işçilerine kadar, tarım sektöründeki tüm insan kaynağımızı, dijital tarım çağını okuyan ve özümseyen bireylere dönüştürmeliyiz. Bu kapsamda Valilik olarak çiftçilerimizin, üreticilerimizin ve sanayicilerimizin bu zamana kadar olduğu gibi, bundan sonrada her türlü sorunuyla yakından ilgilenecek; her zaman onlara destek vermeyi sürdüreceğiz. Başlattığımız tarıma dayalı ihtisas OSB projelerimizle ilimizin tarım potansiyelini daha da yükseğe çıkaracağız.  Bu vesileyle 13. Uluslararası Adana Tarım, Sera ve Bahçe Fuarlarının düzenlenmesinde emeği geçen tüm kişi ve kurumlara teşekkür ediyor; sizleri sevgiyle ve saygıyla selamlıyorum.” diye konuştu. 

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar ise, son yıllarda tarımın değerinin biraz daha anlaşıldığını aktardı. Türkiye kendi kendine yeten ender ülkelerden biriyken son yıllarda bunu biraz kaybetme noktasına geldiğini işaret eden Başkan Karalar, “Bundan 50 yıl sonra dünyadaki en verimli şey toprak ve su olacaktır. Dünya nüfusu arttıkça yeme ihtiyacı da oldukça bunu üretmek gerekecektir. Ne dersek diyelim Türkiye tarımı hak ettiği yerde değildir. Türkiye kendi kendine yeten ender ülkelerden biriyken son yıllarda bunu biraz kaybetme noktasına gelmiştir” şeklinde konuştu.  

TÜYAP Anadolu Fuarları AŞ Genel Müdürü Cihat Alagöz ise geçen seneye nazaran bu sene yüzde 17'lik bir artışla 16 farklı ülkede 300'ün üzerinde yabancı iş insanını bu yıl misafir ettiklerini dile getirdi. Alagöz, "Geçtiğimiz seneye nazaran bu sene yüzde 17’lik bir artışla 16 farklı ülkede 300’ün üzerinde yabancı iş insanını fuarımızda bu yıl misafir ediyoruz. Çukurova'nın bereketli toprakları, aynı zamanda bereketli bir iş platformunun da kurulmasına destek oldu.” ifadelerini kullandı. 

Adana Ticaret Borsası Başkanı Şahin Bilgiç de,   tarımının başkenti Adana ve Çukurova Bölgesinin; üreticisiyle, taciriyle, sanayicisiyle tarım sektörünün merkezini oluşturduğuna dikkat çekti. Bu ahengin bölge için çok önemli olduğunu işaret eden Bilgiç, “Üretici hem üretim hem de pazarlamada aşamasında tarımdaki teknolojik gelişmelerden en üst noktada faydalanmaya çalışıyor. Bölgemiz ve ülkemiz tarım sektörü için modern ve teknolojik ticaret borsacılığı yönünden getirilen en büyük yeniliklerin lisanslı depoculuk sistemi ve elektronik alım-satım salonları olduğunu düşünüyorum. Lisanslı depoculuk sisteminde; tarımsal ürünlerini lisanslı depolara döken mudilerin ürünlerinin analiz değerlerine göre Elektronik Ürün Senetleri (ELÜS) oluşuyor ve mudiler, oluşan bu senetleri ticaret borsamızın da ortakları arasında yer aldığı ve aynı zamanda acentesi olduğu Türkiye Ürün İhtisas Borsası (TÜRİB) üzerinden elektronik ortamda tüm Türkiye’ye genelinde satabiliyor. Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) sahibi üreticiler açısında da lisanslı depoculukta devletin vermiş olduğu depo ücreti, nakliye ve analiz ücreti gibi ek destekler mevcut. Adana Ticaret Borsamızca kurulan lisanslı depolarımız da 50 bin tonluk kapasiteye sahip ve iki yıldır depolarımıza mısır ve buğday alımı gerçekleştirdik.” dedi. 

Lisanslı depoculuk hakkında bilgiler veren Bilgiç, “Lisanslı depolarda bulunan tarım ürünlerine dayalı olarak çıkarılan elektronik ürün senetleri (ELÜS) işlemleri, TÜRİB İşlem Platformu üzerinden yatırımcılar tarafından aracı olmaksızın doğrudan emir girme yoluyla gerçekleştirilmektedir. Lisanslı depoculuk ile beraber üreticiler üretmiş oldukları mahsulleri elektronik ortamda değerinde satabilme fırsatını yakalarken; alıcılar da kalitesine göre sınıflandırılmış ürüne cep telefonlarından ya da bilgisayarlarından kolaylıkla erişim imkanı yakalamaktadır. Alıcı ve satıcıyı elektronik ortamda buluşturan bu sistem, tarımsal ürünlerin ticaretinin de şeffaf bir ortamda gerçekleşmesini sağlamaktadır.” diye konuştu. 

Adana Ticaret Borsası olarak Yeni Borsa Komplekslerinde yer alan Elektronik Alım-Satım Salonları da dijital ortamda tarımsal ürünlerin spot satışlarını gerçekleştirdiklerini işaret eden Bilgiç sözlerini şöyle tamamladı;

“Yetkili Sınıflandırıcı özelliğe sahip laboratuvarlarımızda analizleri yapılan tarımsal ürünlere, analiz değerlerine göre bilgisayar ortamında teklif veren alıcılar, açık arttırma usulüne göre elektronik ortamda ihtiyaç duydukları ürünlere erişim imkanı yakaladılar. Üreticiler de ürünlerini daha yüksek fiyatlardan satabiliyorlar. Elektronik Alım-Satım Salonu diğer bazı borsalarda da mevcut ancak Adana Ticaret Borsası olarak diğer borsalardan farklı olarak ürün portföyümüze lif pamuk, çiğit, soya fasulyesi gibi ürünleri de ekledik. Böylece Türkiye’de ilk kez lif pamuk, çiğit ve soya fasulyesi spot satışları Elektronik Alım-Satım Salonu’nda dijital ortamda gerçekleşmiş oldu.”

Konuşmaların ardından fuarın açılışı gerçekleştirildi. Kentte 250 katılımcıyla kapılarını açan fuarı, 16 ülkeden 300 kişilik yurt dışı alım heyeti ziyaret edecek. Modern tarım ve bahçeciliğin ihtiyaç duyduğu her türlü donanım ve teknolojiye ulaşabilecek fuarda  8 Kasım'da 9. Geleneksel Bal Yarışması gerçekleştirilecek. Fuar, 9 Kasım'a kadar ziyaret edilebilecek.

                

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER